Rewitalizacja Małej Wisły i Bulwaru
Fot. Sławek Jędrzejewski

Rewitalizacja Małej Wisły i Bulwaru

Wisła to symbol naszego kraju i wielu miejscowości, w tym Torunia. Niepozorna na południu Polski, przepływając przez Wisłę czy Ustroń, nabiera imponujących rozmiarów w drodze na północ. W 2017 roku obchodzimy Rok Rzeki Wisły. To nie tylko świętowanie, ale również okazja do myślenia o przyszłości królowej polskich rzek.


To w Toruniu odbyła się w październiku ubiegłego roku inauguracja obchodów wiślanego święta. Dlaczego? Ponieważ to w naszym mieście obchodzono 550. rocznicę zawarcia II pokoju toruńskiego, dzięki któremu miasta pruskie nad Wisłą aż do jej ujścia w Gdańsku, weszły w skład Rzeczypospolitej jako nowa prowincja nazwana Prusami Królewskimi. Przyjmuje się, że właśnie rok 1467 był pierwszym rokiem wolnej żeglugi na Wiśle. Rozpoczął się wtedy ponad 300-letni „Złoty Okres” żeglugi wiślanej. 1 stycznia 2017 rozpoczęcie Roku Rzeki Wisły obwieścił toruński dzwon Tuba Dei.

Rewitalizacja Małej Wisły
Wisła rozciąga się w Toruniu na długości 21 km – od 725 km w Czerniewicach do 746 km w Porcie Drzewnym. Największym prawostronnym dopływem Wisły jest Drwęca, uchodząca w Toruniu – w Kaszczorku. – Czystość wody w Wiśle uległa na przestrzeni ostatnich lat znacznej poprawie. Pamiętajmy, że dawniej mieszkańcy Torunia kąpali się w rzece, plażowali na łachach – mówi Jarosław Wachowski, kierownik Nadzoru Wodnego w Toruniu. – Przygotowaliśmy projekt rewitalizacji Małej Wisły – od Kępy Bazarowej w kierunku mostu drogowego. Chcemy odtworzyć jej dawny wygląd – przywrócić szerokość i głębokość. Liczymy na to, że do czerwca tego roku uzyskamy wszystkie pozwolenia na rozpoczęcie tam prac, a wtedy zimą oczyścimy koryto ze śmieci, usuniemy powalone drzewa, wytniemy spróchniałe, pozostały drzewostan pozostanie nienaruszony. Pogłębimy dno tak, żeby przy minimalnych stanach wody zachować przynajmniej 1,5 metra głębokości i żeby minimalna szerokość koryta wynosiła 12 m. Prace te pozwolą obniżyć poziom wody w przypadku zagrożenia powodziowego o około 5 cm.
Jest koncepcja, żeby po zakończeniu rewitalizacji Małej Wisły można było nią przemierzać kajakami. Stałą by się unikatowa atrakcją przyrodnicza miasta. Warto przy okazji przypomnieć, że Kępa Bazarowa to jedyna zachowana z wielu tzw. kęp, czyli zalesionych wysp na Wiśle w okolicach Torunia istniejących przed regulacją rzeki w XIX wieku. Nazwa najprawdopodobniej pochodzi od zatrzymujących się tam dawniej kupców. Wyspa jest także nazywana Małpim Gajem. Dlaczego? Ponieważ w XVI i XVII w. osiedlały się na niej wypędzone z miast nierządnice! Od XIX w. Kępa zaczęła zarastać lasem łęgowym. Dziś dominują tam wierzby, klony i topole.

Dalsza modernizacja Bulwaru Filadelfijskiego
W ramach realizowanego w naszym mieście programu „Przywróćmy Wisłę miastu” zagospodarowane są jej nabrzeża. Bulwar Filadelfijski z roku na rok pięknieje i staje się coraz bardziej atrakcyjny dla mieszkańców i przyjezdnych. W połowie grudnia ubiegłego roku oddano do użytku jedną z najlepszych baz wioślarskich w naszym kraju – Przystań Sportów Wodnych. Co z dalszą modernizacją Bulwaru? Będzie kontynuowana i realizowana według koncepcji katowickiego biura projektowego, które w 2015 roku wygrało konkurs na zagospodarowanie tego terenu. Krajobraz Bulwaru zostanie wzbogacony głównie o zieleń: krzewy i klomby z kwiatami i ziołami oraz szeroki trawnik służący aktywności mieszkańców. Planowane są również schody ze zjazdami dla niepełnosprawnych, platformy widokowe, zamknięte i otwarte pawilony, które będą mogły być wynajęte pod usługi gastronomiczne. Na Bulwarze ograniczony zostanie ruch – koncepcja zakłada zwężenie jezdni z priorytetem dla ruchu pieszych i rowerzystów. Kolejne prace ruszą na początku 2019 r.

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.