Znamy zwycięskie projekty w budżecie partycypacyjnym
Fot. Jacek Koślicki

Znamy zwycięskie projekty w budżecie partycypacyjnym

Torunianie zdecydowali. 48 – tyle nowych pomysłów zostanie zrealizowanych w przyszłym roku z budżetu partycypacyjnego. Mieszkańcy wybierali spośród 131 projektów.


Od czterech lat torunianie mogą zgłaszać pomysły, które uważają za warte zrealizowania w mieście. To ich potrzeby dochodzą do głosu i mają szansę na urzeczywistnienie. To głosujący decydują, na co wydać miejskie pieniądze.

7 milionów między 48 projektów

W tym roku do rozdysponowania było 7 mln zł. W czerwcu mieszkańcy w głosowaniu wybierali, które projekty uważają za ważne dla siebie i miasta. Głosowaniu poddano 131 projektów osiedlowych i ogólnomiejskich. Zagłosowało 21 411 mieszkańców, oddając łącznie ponad 60 tys. głosów (można było oddać głosy maksymalnie na trzy różne projekty lokalne wybrane z jednej listy i trzy ogólnomiejskie). Wybrano 48 projektów – cztery z puli ogólnomiejskiej i 44 z osiedlowej.

Wśród potrzeb ogólnomiejskich znalazły się 33 projekty. Największe poparcie, bo 2799 głosów, uzyskał pomysł budowy boiska wielofunkcyjnego u zbiegu ulic Iwanowskiej i Prüfferów. Szacunkowy koszt inwestycji to 370 tys. zł. 2618 osób było za remontem boksów z wybiegami dla psów w schronisku przy ul. Przybyszewskiego. Agnieszka Szarecka, kierownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt: - W ubiegłym roku z budżetu partycypacyjnego wyremontowaliśmy szczeniakarnię. Bardzo nas cieszy, że po raz kolejny mieszkańcy zagłosowali na rzecz schroniska. To dowód na to, że nie jesteśmy osamotnieni i wiele osób chce nam pomagać. Za rok na pewno zgłosimy kolejny element wymagający remontu, bo przy takiej eksploatacji obiektu, boksów dla zwierząt, potrzeby cały czas są duże. Obecnie przebywa u nas ponad 300 psów i o 120 kotów więcej niż w zeszłym roku, co jest dla nas niepokojącym zjawiskiem.  Staramy się również o utworzenie wybiegu dla czworonogów, ale o to walczą obecnie nasze wolontariuszki i na sfinansowanie tej inwestycji będziemy szukać sponsorów.

Ze środków budżetu zorganizowana zostanie także grudniowa edycja LuxFest, podczas której wystąpią m.in. Arka Noego, Dawid Podsiadło, Organek i Luxtorpeda. Zrealizowany będzie projekt w lesie bielawskim – powstaną  ścieżki dla pieszych, biegaczy, trasy rowerowe, ławki i zewnętrzne siłownie.

Co przybędzie na toruńskich osiedlach?

Pula osiedlowa zostanie podzielona na 13 części, bo tyle okręgów mamy w naszym mieście. Królowały Czerniewice. To tam wybrano największą liczbę projektów – aż siedem. Na Rubinkowie i na Bydgoskiem po pięć, na Jakubskiem-Mokrem i Bielawach-Grębocinie po cztery zadania, najmniej na Podgórzu, bo jedno zadanie. Na co wydane będą pieniądze? Na kolejne boiska, alejki, monitoring osiedli, siłownie zewnętrzne, stacje street workoutu, tworzenie i modernizację placów zabaw, parkingi osiedlowe czy oświetlenie. 27 procent zwycięskich projektów dotyczy sportu, natomiast największą wartość mają te związane z rekreacją i środowiskiem – 2,1 mln. zł.  Najwięcej głosów na listy lokalne oddano na osiedlu Na Skarpie – prawie 7 tys., drugie miejsce zajęło Rubinkowo – 5,7 tys., a kolejne – Bydgoskie z 4,7 tys. głosów oraz Bielawy-Grębocin z 4,1 tys. Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji UMT: - Gdyby jednak spojrzeć na liczbę oddanych głosów w relacji do liczby mieszkańców poszczególnych osiedli, to zdecydowanym liderem jest Rudak, dalej Bielawy-Grębocin, Skarpa, Rubinkowo i Wrzosy.

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.