Gdzie szukać środków na rozwój biznesu?
- Obecnie warunkiem otrzymania środków unijnych jest innowacyjność - mówi Mariusz Smuga Fot. Sławek Jędrzejewski

Gdzie szukać środków na rozwój biznesu?

Spełnia się marzenie o własnej firmie i co dalej. Zderzamy się z mniej lub bardziej brutalną biznesową codziennością. Nie zawsze wystarcza nam własnych środków lub brakuje niezbędnej dużej gotówki na dalszy rozwój. Gdzie szukać wsparcia?


Pierwsza myśl? Środki unijne. Polska jest największym beneficjentem pomocy unijnej. W latach 2014-2020 UE przeznaczyła dla naszego kraju 82,5 mld euro. W programach regionalnych w naszym województwie jest do wykorzystania 1,9 mld euro.
Można śledzić zarówno programy dedykowane przedsiębiorcom z naszego województwa, jak również aplikować w programach krajowych. Te ostatnie prowadzone są w kilku obszarach, m.in. Inteligentny Rozwój, Infrastruktura i Środowisko, Wiedza – Edukacja – Rozwój, Polska Cyfrowa czy Pomoc Techniczna. I tak na przykład w ramach programu Polska Cyfrowa stawia się na inwestycje poszerzające dostęp do sieci szerokopasmowych, wdrażanie systemów stwarzających możliwość załatwiania spraw urzędowych, związanych z edukacją czy usługami zdrowotnymi on-line, wspieranie kreatywnych programistów. Z kolei w Infrastrukturze i Środowisku można aplikować o środki na odnawialne źródła energii, promowanie rozwiązań niskoemisyjnych czy rozwój infrastruktury drogowej.

Innowacyjność to priorytet
W funduszach unijnych na lata 2014-2020 stawia się na innowacyjność. Na wsparcie mogą liczyć przede wszystkim ci przedsiębiorcy, którzy opracowują nowe lub ulepszone rozwiązania. – Obecnie około 80 procent kontaktujących się z nami właścicieli firm nie wpisuje się w ogłaszane konkursy. Dlaczego? Ponieważ warunkiem otrzymania środków jest innowacyjność. Nie oznacza ona jednak zakupu nowej maszyny, która usprawni produkcję, wprowadzi na przykład bardziej ekologiczne rozwiązania. Liczy się wprowadzenie nowego produktu albo zmiana procesu technologicznego. Ta innowacyjność musi być udokumentowana, na co trzeba wydać często niemałe środki. Wprowadzanie takich nowatorskich rozwiązań często wiąże się ze współpracą z naukowcami. Do tego właśnie programy unijne mają zachęcać – wyjaśnia Mariusz Smuga z firmy konsultingowej Alfa Projekt.
Warto interesować się unijnymi programami, ponieważ po 2020 roku środki unijne najprawdopodobniej zostaną mocno ograniczone. – Z pomocy unijnej korzystają zarówno osoby, które od niedawna prowadzą działalność, założoną często również dzięki unijnemu wsparciu, jak i długoletni właściciele firm. W każdym tygodniu mamy kilkadziesiąt zapytań odnośnie możliwości uzyskania środków unijnych – mówi Kamil Błaszczyk z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Toruniu. W pisaniu wniosku o środki europejskie można zwrócić się do specjalistów, którzy zwiększą szansę na otrzymanie funduszy. – Trudno na płaszczyźnie formalnej i merytorycznej sprostać wszystkim wymaganiom napisania wniosku. Nie jest to łatwe. Kryteria są bardzo wyśrubowane. Pojawia się wiele szczegółów, które nie są napisane wprost, a które należy ująć we wniosku – mówi Mariusz Smuga.

Na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Kolejne miejsce, gdzie uzyskamy wsparcie finansowe, to Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy. Osoby chcące otworzyć firmę, mogą otrzymać m.in. pożyczkę do 50 tys. zł. Okres spłaty jest długi – do 5 lat, a oprocentowanie takiej pożyczki wynosi 0,5 procent w skali roku. Są dwa warunki wystąpienia o pieniądze z funduszu: osoby zakładające własną firmę nie mogły prowadzić żadnej innej działalności gospodarczej w ciągu ostatniego roku i są mieszkańcami naszego województwa. Można także starać się o środki na rozwój działalności zarówno na cele inwestycyjne, jak i obrotowe.
Od kilku lat wsparcie finansowe dla zainteresowanych rozpoczęciem własnej działalności oferują powiatowe urzędy pracy. Kwota, którą będzie można uzyskać w tym roku, to około 24 tys. zł. Wysokość dotacji co roku zależy od wysokości przeciętego wynagrodzenia obowiązującego w danym kwartale. Warunkiem starania się o tego typu wsparcie jest konieczność bycia zarejestrowanym jako osoba bezrobotna oraz posiadanie kwalifikacji adekwatnej do działalności, którą chce się rozpocząć. Dotację z urzędu pracy można otrzymać tylko raz. Z puli Regionalnego Programu Operacyjnego środki otrzymują bezrobotni powyżej 29. roku życia zarejestrowani w toruńskim PUP, natomiast mieszkańcy poniżej 29 lat mogą skorzystać z pomocy krajowego programu Power.

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.