Można powalczyć nawet z olimpijczykiem

Już w najbliższą sobotę, 18 czerwca, na toruńskim stadionie miejskim odbędzie się kolejna impreza lekkoatletyczna skierowana głównie dla osób powyżej 35 roku życia, także tych, którzy ten wiek osiągnęli już dawno temu. Startować mogą też młodsi zawodnicy.

Na sobotnią imprezę organizowaną przez Polski Związek Weteranów Lekkiej Atletyki składa się kilka odrębnych wydarzeń sportowych. Będą to między innymi 24 Mistrzostwa Polski Weteranów w Wielobojach Rzutowych i Pięcioboju Klasycznym, a także 1 Mistrzostwa Polski Lekarzy w Pięcioboju Rzutowym i Pięcioboju Klasycznym. Dodatkowo w ramach drugiej edycji Toruńskiej Senioriady „Jesteśmy” odbędzie się Otwarty Ogólnopolski Międzypokoleniowy Miting Sportowy, w którym wystartować może niemalże każdy.

    Zasadniczo to wydarzenie skierowane jest dla, jak my to mówimy, ludzi wcześniej urodzonych, jednak wyjątkowo w ramach mitingu startować mogą też osoby młodsze – podkreśla Wacław Krankowski, prezes PZWLA. - Spodziewamy się, że tego dnia na bieżni stadionu przy ulicy Bema pojawi się także młodzież. Tak więc każdy może stanąć do walki z weteranami lekkiej atletyki, w tym choćby z olimpijczykiem, Ryszardem Szparakiem.

Szparak to uczestnik igrzysk olimpijskich w Moskwie (1980r.). Olsztynianin przed laty specjalizował się głównie w biegu na 400 metrów przez płotki. Jest pięciokrotnym mistrzem Polski w tejże konkurencji. Pięciokrotnie poprawiał rekord Polski.  W najlepszym roku swojej kariery, czyli 1983, zajął trzecie miejsce w Pucharze Europy. W mistrzostwach Starego Kontynentu, które odbyły się w 1982 roku w Atenach, uplasował się na piątej pozycji. Startował również w finale mistrzostw świata w Helsinkach.

Ryszard Szparak sukcesy odnosił nie tylko w biegu przez płotki. Dobre wyniki osiągał także biegając klasyczne, tak zwane „płaskie” 400 metrów. To właśnie w tej konkurencji wystartuje w najbliższą sobotę w Toruniu. Ponadto miting w ramach Senioriady obejmuje takie konkurencje jak biegi na dystansach 100, 200, 400, 800, 1500 i 5000 metrów, skok w dal, skok wzwyż, pchnięcie kulą, rzut piłeczką palantową i rzut dyskiem dyskiem. Planowane są też biegi płotkarskie.

Pięciobój klasyczny weteranów zawiera skok w dal, biegi na dystansach 200 i 1500 metrów, a także rzut oszczepem i rzut dyskiem. Zawodnicy specjalizujący się w konkurencjach rzutowych, powalczą o tytuły w trójboju, czwórboju i pięcioboju rzutowym.
Co warte podkreślenia, start w mitingu odbywającym się w ramach Senioriady jest bezpłatny! Do udziału w zawodach potrzebny jest w zasadzie tylko strój sportowy. Każdy zawodnik może wybrać jedną, dwie lub trzy konkurencje. Zgłosić się można nawet w dniu zawodów na godzinę przed startem. Oficjalne rozpoczęcie imprezy zaplanowano na godzinę 9.45. Przewidywane zakończenie ok. godz. 18.00. Wstęp dla widzów także jest bezpłatny. Więcej informacji, w tym oficjalny program wydarzenia, na stronie Polskiego Związku Weteranów Lekkiej Atletyki – www.pzwla.pl.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.