Samoobrona to nie tylko prawo pięści

Znajomość technik walki nie zawsze jest konieczna, żebyśmy umieli się obronić. Czasami to kwestia znajomości kilku chwytów psychologicznych i zachowań profilaktycznych. Użycie siły wielokrotnie staje się ostatecznością.


Jak się skutecznie obronić przed napastnikiem i jak zadbać o swoje bezpieczeństwo? Podpowiedzą nam autoryzowani instruktorzy toruńskiej sekcji Combat 56. Bo na pewno nie jesteśmy bezradni. – To, czego uczymy w naszej sekcji, to wersja dla cywilów, pozbawiona brutalnych elementów. Treningi są ukierunkowane na pomoc osobie zagrożonej i skuteczne radzenie sobie w codziennych sytuacjach, kiedy nasze bezpieczeństwo jest zachwiane – mówi Rafał Barczyński, były żołnierz jednostki specjalnej Wojska Polskiego i instruktor technik samoobrony w toruńskiej sekcji ogólnopolskiego systemu Combat 56. Instruktor podkreśla, że podczas krótkoterminowych szkoleń, a także regularnych treningów w sekcji, nacisk kładziony jest na samoobronę, która – nieraz ku zdziwieniu uczestników – w 80 procentach opiera się na profilaktyce i znajomości kilku kluczowych patentów. Rozwiązania siłowe to ostateczność.    

Combat 56 oprócz prowadzenia regularnych treningów, które w Toruniu odbywają się w SP nr 32 na Rubinkowie, organizuje również szkolenia na rynkach lokalnych dedykowanych grupom podwyższonego ryzyka. Niedawno w Toruniu strażnicy miejscy mieli okazję poznać techniki interwencji w środkach komunikacji miejskiej – tramwajach. Po zakończeniu szkolenia ze strażnikami wzięła w nim udział także grupa cywilna. Natomiast już 6 kwietnia, na wspomnianym Rubinkowie, rozpoczną się regularne treningi dla zainteresowanych samoobroną pań. Można się zapisywać do końca kwietnia. Będą one nie tylko ukierunkowane na samoobronę, ale to przy okazji świetna okazja poprawienia swojej kondycji i aktywizacji ruchowej. Jedynym ograniczeniem uczestnictwa w treningach zarówno dla kobiet, jak i mężczyzna, jest wiek – zainteresowani muszą mieć ukończone 18 lat. – W grupie męskiej mamy zarówno osoby zajmujące się sportem, na przykład trenerów personalnych, chcących poprawić swoją sprawność, jak i mężczyzn, którzy po latach przerwy w aktywności fizycznej, chcą popracować nad swoją kondycją fizyczną – mówi Rafał Barczyński. Ćwiczenia z samoobrony to możliwość nauczenia się kilku wariantów ruchowych i ich zautomatyzowania.

Podczas szkoleń chętni dowiadują się między innymi, jak zachować bezpieczeństwo w różnych miejscach i sytuacjach: na klatkach schodowych, na parkingach, wsiadając czy wysiadając z samochodu, w lokalach gastronomicznych… Jak obronić swoich bliskich przez niebezpieczeństwem, a także swoje mienie. Jak nie prowokować swoją postawą napastnika i czym się bronić, mając do dyspozycji podręczne przedmioty – chociażby klucze, a w przypadku kobiet – na przykład torebkę czy buty na obcasach, co – jak się okazuje – może mieć swoje dodatkowe obronne atuty! Jedno jest pewne: nie jesteśmy bezbronni. Nawet osoby o niewielkich gabarytach mogą skutecznie odeprzeć atak.       

Autoryzowane sekcje Combat 56 działają obecnie, oprócz Torunia, w Warszawie, Piotrkowie Trybunalskim, Katowicach oraz Knurowie. Twórcą Systemu Combat – walki kontaktowej jest major Arkadiusz Kups. W 1990 r. utworzono pierwsze w Wojsku Polskim zawodowe grupy specjalne. Major został szefem szkolenia w 56. Kompanii Specjalnej. Z jego doświadczenia i wiedzy korzystały czołowe polskie formacje specjalne.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.