Flat Track na Motoarenie! Toruń tworzy nową historię polskiego motosportu

To już pewne – Toruń już jutro trwale zapisze się na kartach historii polskiego moto-świata. Wszystko za sprawą zawodów typu flat track, które po raz pierwszy zostaną zorganizowane w naszym kraju. To zdecydowany przełom i punkt wyjściowy do tworzenia wysokiej rangi motoimprez.

– Niezmiernie cieszy mnie fakt, że to właśnie Toruń trwale zapisze się w historii moto świata – opowiada Andrzej Andrzejak, organizator wydarzenia. – Będą to pierwsze oficjalne zawody typu flat track w Polsce. Do tej pory organizowano je wyłącznie amatorsko, w wąskim gronie. Do wypromowania tej nowej dyscypliny wybrałem Toruń, gdyż uważam, że Motoarena to najlepszy stadion w naszym kraju i świetnie sprawdzi się do wypromowania tego typu sportu.

Flat track nazywany bywa także żużlem amerykańskim bądź też driftem motocyklowym. Motocykle flattrackowe charakteryzują się krótkim zawieszeniem, brakiem przedniego hamulca i błotnika oraz specjalnie dopasowanymi oponami. – Motocykl przeznaczony do żużla amerykańskiego ma małą przyczepność i cały czas porusza się w poślizgu – wyjaśnia Andrzej Andrzejak. – Już w kwalifikacjach możemy zobaczyć na starcie dwunastu zawodników. W porównaniu do tradycyjnego żużla, gdzie mamy ich zaledwie czterech, myślę, że każdy może sobie wyobrazić, jak emocjonujące widowisko się zapowiada. Co więcej, zawodnik nie jedzie określonej ilości okrążeń, tylko przez dany czas, który wynosi minimum 10 minut. Pretendent do wygranej musi z pewnością okazać się dobrym taktykiem.  

Oprócz kategorii pro, w zawodach wystartuje również grupa popularna, gdzie może wziąć udział zarówno motocykl crossowy, jak i enduro. Jedyny warunek to wyposażenie w flattrackowe opony i brak przedniego hamulca oraz błotnika.

Mały motocykl, ogromne emocje

Rywalizację na Motoarenie uświetnią motocykle typu pit bike i zawodnicy prężnie działającego toruńskiego klubu MX Otopit Toruń,.dla których również będzie to debiut w tego typu zawodach. Ponadto nie zabraknie jazd pokazowych w wykonaniu dzieci i młodzieży. – Pojawienie się pit bików na Motoarenie w formule żużla amerykańskiego to zdecydowany przełom – przekonuje Łukasz Pawlikowski, MX Otopit Toruń. – Jestem przekonany, że Motoarena ściągnie zarówno miłośników asfaltu, jak i zwolenników zawodów w wersji pit country.  Wszystkie cykle różnego typu rywalizacji już za nami, dlatego myślę, że wielu z nas jest już spragnionych sportowych emocji. Będzie to na pewno super wydarzenie dla zawodników i świetne widowisko dla publiczności. – W przyszłym roku marzy mi się, żeby zorganizować w Polsce i oczywiście również w Toruniu, Puchar Świata w rywalizacji typu flat track – zdradza Andrzej Andrzejak. – Najbliższe zawody są rodzajem próby, co należy jeszcze dopracować i na co zwrócić uwagę podczas organizacji tego typu wydarzeń sportowych.

Zawody w żużlu amerykańskim oraz wyścigi Head to Head Super Enduro rozpoczną się od godz. 17.00. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Gminny Klub Motorowy Buczek.

Olga Taraszka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.