Zmierzą się w sztuce asekuracji
Fot. Sławomir Jędrzejewski

Zmierzą się w sztuce asekuracji

Wuteh Cup to ogólnopolskie zawody Pucharu Polski i Mistrzostw Polski we wspinaczce sportowej, które już jutro zobaczymy na Arenie Toruń. Rywalizacja przebiegać będzie w dwóch kategoriach: na czas i na prowadzenie – zapowiadają się niezwykłe emocje z udziałem toruńskich zawodników.

– Z pewnością szykują się widowiskowe zawody – przekonuje Tomasz Grajpel z Klubu Wysokogórskiego w Toruniu. – W szczególności największe emocje wywołuje zawsze rywalizacja na czas. Oprócz wspinaczki w określonym tempie i na prowadzenie można wyróżnić jeszcze bouldering. Jest to wspinanie się po zazwyczaj wolno stojących, kilkumetrowych blokach skalnych bez asekuracji liną.

Wspinaczka to sport, który nieustannie się rozwija, o czym świadczy włączenie tego rodzaju aktywności fizycznej w poczet dyscyplin olimpijskich. Podczas najbliższych Mistrzostw Polski i Pucharu Polski zawodnicy będą zmagać się na czas i na prowadzenie. Rywalizować będą zarówno juniorzy, młodzieżowcy, jak i seniorzy. W gronie faworytek wymieniane są zawodniczki z Torunia – Agata Wiśniewska i Katarzyna Ekwińska. – Na przygotowanie do tego typu zawodów składa się przede wszystkim wiele godzin wspinania się na sztucznych ścianach – opowiada Katarzyna Ekwińska, zawodniczka KW Toruń. – Zasadnicza różnica pomiędzy wspinaniem na czas i na prowadzenie polega na tym, że w przypadku tej pierwszej kategorii wspinamy się po jednej wyznaczonej drodze, która zawsze wygląda tak samo. Dwóch wspinaczy pokonuje daną ścianę równolegle i jak sama nazwa wskazuje zwycięzcą jest ten, kto zrobi to szybciej. Z kolei specyfika wspinania na prowadzenie jest nieco inna. Trasy wyznaczają konstruktorzy dróg i za każdym razem są one nieco inne. Jest to wspinanie na trudność, wymaga ono przygotowania zarówno technicznego, jak i siłowego czy wytrzymałościowego. Jeśli chodzi o rekreacyjne wspinanie, to bardzo lubię wyjazdy na skałki, gdzie mogę trenować w otoczeniu natury. W Polsce polecam wybrać się w okolice Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Każdy może się wspinać
Zaopatrzenie się we wstęp na ściankę wspinaczkową to pierwszy krok do tego, by zmierzyć się z tym sportem. Na premierowy trening wystarczy ze sobą zabrać wygodny strój i chęć do odkrywania tej formy aktywności fizycznej. – Wspinaczka to sport dla całej rodziny i nie są wymagane przy tym szczególne predyspozycje fizyczne – zapewnia Tomasz Grajpel. – Zdarzało się już tak, że na jednej ściance spotkało się kilka pokoleń. Na pierwsze zajęcia powinniśmy zabrać ze sobą przede wszystkim wygodny strój. Nie należy się niczego obawiać, instruktor na miejscu zawsze udzieli dokładnych porad technicznych i wskazówek, jak właściwie wykonać trening. W Toruniu są naprawdę dobre warunki do tego, żeby doskonalić się we wspinaczce. Mamy w naszym mieście nowoczesne ścianki, które pozwalają zarazić się pasją do tego sportu.

W Toruniu wspinaczki można posmakować, wybierając się m.in. do Centrum Wspinaczkowego Gato czy też odwiedzając nowo otwarte Centrum Wspinaczkowo-Sportowe U Rock.

Olga Taraszka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.