Rodzinne oblicze sportu w Toruniu

Kształtuje charakter, uczy odpowiedzialności i samodyscypliny – nie od dziś wiadomo, że sport pełni ważną rolę w życiu dziecka. W ramach naszej akcji „Lubimy Rodziny” sprawdzamy, jakie miejsca związane z aktywnością fizyczną są przyjazne rodzinom i młodym adeptom sportu.

Im szybciej, tym lepiej
Pływanie, płka nożna, koszykówka, siatkówka czy sztuki walki – bogata oferta toruńskich klubów sportowych pozwala na to, by każdy znalazł coś dla siebie. Nie da się ukryć, że im szybciej aktywność fizyczna pojawi się w życiu dziecka, tym lepiej. Dlatego też najmłodsi członkowie toruńskich grup zajęciowych liczą zaledwie 5 lat. Jednym z takich miejsc jest Klub Futsal Kids, gdzie zgłębiane są tajniki dynamicznej odmiany piłki nożnej. – Futsal Kids podzielony jest na kilka grup, w ramach których swoją technikę gry doskonalą dzieci w wieku od 5 do 13 lat – opowiada Marcin Gębicki, założyciel Futsal Kids Toruń. – Co roku organizujemy dla dzieci mikołajki, Dzień Dziecka, turnieje i różne obozy sportowe. W lipcu zachęcamy również do zapisów na półkolonie. Staramy się zaszczepić w dzieciach pasję do sportu – nie tylko do piłki nożnej, ale szeroko pojętej aktywności fizycznej. Planujemy nasze zajęcia tak, żeby nie zabrakło podczas nich zabaw i zajęć integracyjnych. Im starsze są dzieci, tym bardziej zwracamy uwagę na technikę piłkarską i uczymy zasad obowiązujących w futsalu. Wszystko jednak wdrażamy stopniowo, tak by zmotywować młodych adeptów sportu do dalszych treningów.

Równowaga ciała i umysłu
Szeroką propozycję zajęć zarówno dla dzieci, jak i dorosłych posiada także Toruńskie Stowarzyszenie Harmonii Ciała i Umysłu Aikido, które już od ponad 20 lat kształci adeptów japońskiej sztuki walki. – Najmłodszy zawodnik w naszym stowarzyszeniu ma zaledwie 5 lat, a najstarszy przeszło 65 – opowiada Paulina Chmielecka z TSHCiU Aikido. – Każdy ćwiczy w dogodnym dla siebie tempie oraz zdobywa coraz więcej umiejętności z zakresu technik samoobrony. Jest to jedna z nielicznych form aktywności, którą można uprawiać rodzinnie. Miło jest popatrzeć na zmagania rodzeństwa, rodziców z dziećmi, a nawet dziadków z wnukami. Odpowiednio przygotowany trening pozwala zrelaksować się, dotlenić organizm oraz wpłynąć korzystnie na rozwój intelektualny. Grupa wykwalifikowanych instruktorów dba o aktywność fizyczną u dzieci, poprzez zabawę i ćwiczenia koordynacyjno-ruchowe. Aikido to idealny sposób na kreatywne spędzanie czasu w gronie najbliższych.

Sztuka współpracy w grupie
Z kolei sztuki precyzji i współpracy w grupie uczy Akademia Futbolu Wisła Toruń. W ramach klubu funkcjonuje dziesięć grup, z czego jedna składa się wyłącznie z bramkarzy. – Piłka nożna to sport drużynowy, ale dobry trener najpierw stara się zadbać o rozwój indywidualny zawodnika – przekonuje Piotr Kacperski, trener Wisły Toruń. – Piłka nożna we wspaniały sposób łączy rozwój indywidualny dziecka z umiejętnością pracy w grupie, rozwija zdolności komunikacyjne, przełamuje barierę nieśmiałości. Treningi uczą szybkiego reagowania i podejmowania decyzji, co przydaje się również poza boiskiem. Treningi piłkarskie to nie tylko praca nad techniką gry, ale przede wszystkim rozwój koordynacji ruchowej dziecka oraz wzmocnienie jego odporności. Regularne zajęcia sportowe zaspokajają naturalną potrzebę ruchu u najmłodszych, to wstęp do zdrowego i aktywnego trybu życia w przyszłości, dzięki czemu jest większa szansa na to, że troska o zdrowie stanie się nawykiem.

Olga Taraszka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.