• Sport
  • Data

Zamiast plażowania, wielkie granie - Bella Plaża Gotyku trwa

Wielkie siatkarskie święto rozpoczęło się 1 czerwca. Przez jedenaście dni Rynek Nowomiejski będzie tętnił gorącym dopingiem miłośników sportu. Siatkarskie sławy i amatorzy – przyjdź, zobacz, zagraj. O tegorocznej Plaży Gotyku rozmawiamy z dyrektorem wydarzenia Piotrem Kaczmarkiem.


Który moment przygotowań jest co roku najtrudniejszy dla organizatorów?
– To na pewno rozstawienie sprzętu – koryt, boisk, trybun. Później jest już z wszystkim łatwiej.
A ulubiony moment?
– Lubię, kiedy zawodnicy są zadowoleni i dobrze czują się w Toruniu. To jest dla nas najważniejsze – przyjeżdżają i chcą tu wracać.
Jakie gwiazdy zobaczymy podczas tegorocznej Plaży Gotyku?
– Krzysztof Ignaczak, który niedawno oficjalnie zakończył karierę sportową w katowickim Spodku, Marcin Możdżonek – mistrza świata z 2014 roku, Dominik Witczak, były libero reprezentacji Polski Piotr Gacek, którego wszyscy bardzo dobrze znają, a którego nie było z nami podczas ostatnich edycji, Edward Skorek. Jako zawodnik wystąpi również siatkarz plażowy Michał Kądzioła, w roli gościa pojawi się Sebastian Świderski – trener ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, srebrny medalista mistrzostw świata z 2006 roku, dwukrotny uczestnik igrzysk olimpijskich. Ma również do nas przyjechać duet znakomitych siatkarzy plażowych Mariusz Prudel i Kacper Kujawiak.
Trudno jest takie sławy namówić na przyjazd?
– Zwykle to jedynie kwestia ich dyspozycyjności, tego, czy akurat nie wyjeżdżają na inne zawody. Jeżeli tylko mają czas, z chęcią przyjeżdżają do naszego miasta, bo zwyczajnie nas lubią. To czysto przyjacielskie zaproszenie. Nie robią tego dla honorariów.
Plaża Gotyku to nie tylko zawody, ale również inne atrakcje.
– Oprócz rywalizacji o Grand Prix kobiet i mężczyzn, z myślą o osobach, które nie są jeszcze profesjonalistami, organizujemy między innymi Ogólnopolski Turniej Juniorów i Juniorek w Siatkówce Plażowej, w którym biorą udział roczniki urodzone po 98 roku. Jak co roku pojawi się Akademia Siatkówki Plażowej dla najmłodszych – Bella Happy Kids Camp od 18.00, w której doświadczeni zawodnicy będą wtajemniczać dzieci w podstawowe zasady gry w siatkówkę plażową. Co roku dużą popularnością podczas turnieju cieszą się także Mistrzostwa Torunia Amatorów, trwające dwa dni, a także Par Mieszanych. Warto też zwrócić uwagę na Turniej UMK, gdzie zmierzą się nie tylko studenci, ale też pracownicy i absolwenci. Nie zabraknie rywalizacji pomiędzy przedstawicielami toruńskich instytucji i świata biznesu podczas Business Cup. 4 czerwca, w niedzielę, zapraszamy na Mecz Gwiazd.
W jakim kierunku zmierzają toruńskie siatkarskie zawody?
– Myślę, że z powodzeniem w kierunku mistrzostw Polski!


Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.