Kręcimy kilometry dla Torunia – European Cycling Challenge 2017
Swoją obecność podczas rowerowego pikniku zapowiedział kolarz Michał Kwiatkowski Fot. Archiwum

Kręcimy kilometry dla Torunia – European Cycling Challenge 2017

Liczy się każdy kilometr i każdy z nas może wziąć udział w tej europejskiej rywalizacji. W zawodach wygra ta metropolia, której cykliści „wykręcą” najwięcej kilometrów – ale uwaga! – w granicach swojego miasta. Rowerowy challenge rozpoczął się 1 maja i potrwa do końca miesiąca. Czas zamienić samochody na rowery i kręcić co sił.

Indywidualnie, rodzinnie, drużynowo – w ramach firmy, w której pracujemy, szkoły, ze znajomymi, czyli nieważne z kim, ważne, żeby skorzystać z roweru. Przejechane kilometry w granicach administracyjnych miasta policzy za nas aplikacja.

Tegoroczny European Cycling Challenge to szósta edycja akcji. Idea narodziła się na uniwersytecie w Bolonii, a obecnie jej organizatorem jest bolońska Agencja mobilności i transportu publicznego. ECC ma mobilizować mieszkańców do korzystania z roweru w codziennych dojazdach – do pracy, szkoły czy na zakupy. Toruń do sportowego wydarzenia przystąpił po raz pierwszy i znalazł się w gronie 52 miast europejskich. Polskimi uczestnikami, obok naszego miasta, są Gdańsk, Gdynia, Bydgoszcz, Poznań, Warszawa, Łódź, Wrocław i Kraków. Rywalizujemy m.in. z Barceloną, Dublinem, Lozanną, Padwą, Bolonią, Rzymem czy Wilnem. I

Aplikacja policzy kilometry
Zasady uczestnictwa w ECC nie są skomplikowane. – Mieszkańcy zainteresowani udziałem w każdej chwili mogą dołączyć do Europejskiej Rywalizacji Rowerowej. W aplikacji Naviki w smartfonie w ustawieniach wybieramy opcję „Konkursy” i zaznaczamy, dla którego miasta zbieramy kilometry. Trzeba zarejestrować trasę, którą planujemy przejechać, i pod koniec ją zapisać. Jeśli ktoś nie ma smartfona, może przejazdy wprowadzić ręcznie, nie więcej jednak niż sześć dziennie – wyjaśnia zasady Mariola Soczyńska, dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki UMT.

Udział Torunia w ECC to między innymi wynik starań toruńskiego radnego Michała Rzymyszkiewicza, a rezultaty pokazują, że warto było zachęcić rowerzystów do uczestnictwa w takim wyzwaniu. Już 1 maja w Toruniu zapisały się 52 osoby. Liczba ta stale rośnie. Obecnie to ponad 300 rowerzystów. Na początku tygodnia na liście przejechanych kilometrów przez poszczególne miasta prym wiódł Gdańsk z wynikiem 133 136 km, tuż za nim znajdował się turecki Izmir, a trzecia była Bydgoszcz z 55 572 km. Toruń zajmował 29. miejsce z 5372 km. Natomiast w kategorii pokonanych kilometrów w przeliczeniu na jednego uczestnika dominowało litewskie miasto Telsze. – Gdańsk jako miasto przerasta nas znacznie swoją wielkością i w pierwszym tygodniu maja, kiedy my mieliśmy zarejestrowanych 236 uczestników, w Gdańsku było ich prawie 3000. Natomiast porównując wielkość miast i ogólną liczbę mieszkańców – trzymamy się w czołówce – podkreśla Mariola Soczyńska. Dane na bieżąco są aktualizowane i weryfikowane przez koordynatorów ECC, żeby uniknąć chociażby zafałszowanych, wzbudzających wątpliwości wyników, np. zbyt duża prędkość przejazdu może wskazywać na poruszanie się autem czy motocyklem, co często wynika z niewyłączenia aplikacji. Kilometry przejechane przez torunian oraz aktualne dane innych miast można śledzić na stronie European Cycling Challenge.


Wskazówki przy planowaniu kolejnych tras
ECC to nie tylko rywalizacja rowerowa miast, ale również źródło cennych dla miasta informacji. Po zakończeniu rywalizacji UMT dostanie mapy cieplne oraz dane z GPS-u i dowie się, którymi trasami najczęściej poruszają się toruńscy rowerzyści. Mariola Soczyńska: – To będą dla nas bardzo istotne wskazówki podczas planowania kolejnych tras rowerowych i zapewnienia rowerzystom bezpieczeństwa. Warto zaznaczyć, że jako miasto jesteśmy przodownikami pod względem ilości tras rowerowych i nadal będą powstawały kolejne.

Nie ma rywalizacji bez nagród. Jedną z takich okazji będzie festyn rowerowy, który odbędzie się 27 maja na Barbarce. O 14.00 spod Areny Toruń na Bema rowerzyści wyruszą w 45-minutową trasę. Najmłodszy uczestnik tego przejazdu otrzyma rower, a najstarszy rowerowe akcesoria. Przybywa sponsorów, więc pula nagród się powiększa. Podczas pikniku na polanie przy Szkole Leśnej odbędą się m.in. pokazy freestyleowej jazdy na BMX-ach, spotkania ze sportowcami – zawodnikami Nestle Fitness i Akademii Copernicus, zaproszony jest również mistrz świata, kolarz Michał Kwiatkowski, wyścigi rodzinne na rowerach stacjonarnych, znakowanie rowerów przez toruńskich policjantów, konkursy sprawnościowe i zawody.
Natomiast na zakończenie Europejskiej Rywalizacji Rowerowej przygotowano nagrody m.in. dla najlepszej drużyny ECC – impreza integracyjna w Centrum Kultury Zamek Krzyżacki w Toruniu, najlepsza rowerowa szkoła – sprzęt sportowy o wartości 1000 zł, a dla rowerzystów, którzy przejechali najwięcej kilometrów, czeka kamera i aparaty fotograficzne. Ponadto w ufundowanie nagród włączyli się toruńscy parlamentarzyści.
Informacje o postępach rywalizacji można śledzić na facebookowym fanpage’u „Miasto Toruń w European Cycling Challenge” oraz na portalu miejskim www.torun.pl i w systemie ToruńSMS.

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.