Sezon jazdy na dwóch kołach – rozpoczęty!
Rower miejski już działa, sezon w Toruniu rozpoczął się 1 marca Fot. Sławek Jędrzejewski

Sezon jazdy na dwóch kołach – rozpoczęty!

Już od 1 marca możemy korzystać z Toruńskiego Roweru Miejskiego. Ponad 300 jednośladów, rozlokowanych w 30 punktach miasta, ponownie do dyspozycji torunian i turystów odwiedzających nasze miasto. Sprawdzamy, które stacje są najbardziej popularne i kto najczęściej wybiera rower miejski.


Rower miejski po raz pierwszy wyjechał na ulice Torunia w kwietniu 2014 roku. Od tego czasu zyskał ogromną sympatię mieszkańców, którzy regularnie z niego korzystają. Ogromnym udogodnieniem roweru miejskiego jest fakt, że można go wypożyczyć i oddać na dowolnej stacji. Za kontrolę rozliczenia czasu jazdy odpowiada specjalny system informatyczny. W ramach niego pierwsze 20 minut jazdy jest bezpłatne. – Jestem studentką, więc TRM w sezonie wiosennym jest dla mnie ogromnym udogodnieniem – przekonuje Marta Walczak, studentka. – Kiedy chcę dostać się na Starówkę czy uczelnię, to właśnie ten rodzaj komunikacji miejskiej wybieram najczęściej. Tym bardziej że zbliża się wiosna i warto zadbać o formę. Obecnie mamy w Toruniu już tyle stacji TRM, że w zasadzie pozwala to całkowicie przesiąść się na rower i zrezygnować z komunikacji miejskiej czy samochodu. Atutem jest również to, że Toruń posiada wiele ścieżek rowerowych i jest stosunkowo niedużym miastem. Dzięki temu łatwo można zmieścić się w limicie 20 minut i podróżować za darmo.
Rejestracja i opłata
Pierwszym krokiem, który trzeba wykonać, żeby skorzystać z Toruńskiego Roweru Miejskiego, jest rejestracja na stronie: www.trm24.pl, a następnie uiszczenie opłaty za usługę. Dalsze etapy wypożyczenia należy wykonać za pomocą panelu, znajdującego się przy stacji rowerowej. – System TRM jest dość prosty w obsłudze. Myślę, że nie sprawia on nikomu problemu – zauważa Marek Kożuchowski, mieszkaniec Torunia. – Kiedy jest słoneczna pogoda i mam dzień wolny od pracy, zdarza mi się wypożyczać rower. Jedyny problem, z jakim się spotkałem, korzystając z tej formy komunikacji, to brak wolnego miejsca na poszczególnych stacjach. Świadczy to jednak o ogromnej popularności TRM w naszym mieście. Dlatego też cieszę się, że rowerowy sezon ponownie się rozpoczął i TRM zostały oddane do użytku.
Rosnąca popularność
W ubiegłym roku z rowerów miejskich skorzystano łącznie 182 286 razy. Przekłada się to na wzrost popularności tej usługi o 46% w porównaniu z rokiem 2015. Najchętniej używana stacja to niezmiennie plac Rapackiego. Inne najczęściej wybierane przystanki rowerowe to: nr 7 przy ul. Broniewskiego obok Tesco, nr 20 przy Mickiewicza/Tujakowskiego oraz nr 19 – ul. Kościuszki/Świętopełka. Z kolei najbardziej popularna trasa przejazdu między stacjami prowadzi od stacji nr 3 - plac Rapackiego do stacji nr 7 – ul. Broniewskiego obok Tesco. Dzienny rekord wypożyczeń wynosi 1504! Już wkrótce, bo 25 marca, rusza też wiosenna Rowerowa Masa Krytyczna, organizowana przez Stowarzyszenie Rowerowy Toruń. Wszyscy miłośnicy jednośladów ponownie będą mieli okazję do tego, żeby razem przemierzać ulice Torunia.
Olga Taraszka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.