„Mastersi” bili rekordy w toruńskiej Arenie

Blisko czterystu uczestników wzięło udział w 26 Halowych Mistrzostwach Polski Weteranów Lekkiej Atletyki, które w sobotę odbyły się w Toruniu. Bardzo dobrze w tym licznym gronie zaprezentowali się toruńscy zawodnicy.

Halowe Mistrzostwa Polski Weteranów Lekkiej Atletyki w toruńskiej hali zagościły już po raz trzeci. Do udziału w czempionacie zgłosiło się aż 451 osób. Ostatecznie w rywalizacji wzięło udział w sumie 395 sportowców, w tym 85 pań oraz 23 osoby z MKL-u Toruń.
- Te rekordowe liczby to między innymi efekt dobrej organizacji poprzednich zawodów oraz przyznania Toruniowi organizacji Halowych Mistrzostw Świata Masters w 2019 roku – podkreśla Wacław Krankowski, prezes Polskiego Związku Weteranów Lekkiej Atletyki. - Już teraz niemała grupa zawodników starty w mistrzostwach Polski traktuje jako doskonałe przetarcie przed światowym czempionatem w Toruniu, a 43-osobowa reprezentacja Polski przed tegorocznymi mistrzostwami globu, które za niespełna trzy tygodnie odbędą się w koreańskim Daegu.
Dla wielu mistrzostwa Polski to możliwość poznania specyfiki toruńskiej hali. Stąd też w 26 Halowych Mistrzostwach Polski Weteranów gościnnie wystartowało też spore grono lekkoatletów z zagranicy. Szczególnie liczną i silną reprezentację mieli Białorusini. W Toruniu pojawili się sportowcy jeszcze z kilku innych krajów, w tym m.in. z Belgii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, a nawet Turcji i Grecji.

Czempionat stał też na bardzo wysokim poziomie sportowym. To doskonały prognostyk przed wspominanymi mistrzostwami świata. Władze Polskiego Związku Weteranów Lekkiej Atletyki liczą, że reprezentacja Polski za dwa lata powalczy w Toruniu o pierwszą trójkę w klasyfikacji medalowej. W trakcie sobotnich mistrzostw nasi rodzimi „mastersi” ustanowili aż 72 rekordy, w tym 30 halowych rekordów Polski, 1 rekord Polski, 41 rekordów halowych mistrzostw Polski.

Wysoki poziom zaprezentowali też mieszkańcy Torunia i okolic, którzy podczas mistrzostw wywalczyli aż 21 medali, w tym 8 złotych. Dwukrotnie na najwyższym stopniu podium stawali: Wacław Krankowski (kategoria M65, pchnięcie kulą i rzut ciężarkiem), Beata Yaro-Koniecka (K50, bieg na 60m i na 200m), Andrzej Formaniewicz (M55, 60m i 200m). Mistrzyniami Polski zostały także Violetta Politowska (K40, skok wzwyż) oraz Małgorzata Adryjańczyk (K40, 400m). Do tego pierwsza z nich dołożyła srebro w skoku w dal, a druga – srebro na dystansie 200 metrów i brąz na 60m. Trzy medale wywalczył także Henryk Wierzchowski (M80, srebrne w biegu na 60 metrów i pchnięciu kulą oraz brązowy w rzucie ciężarkiem). Na drugim stopniu podium stanął także Krzysztof Góralski (M50, 3000m). Z kolei pozostali brązowi medaliści to: Tomasz Niejadlik (M35, 200m i skok wzwyż), Jolanta Pełka-Witt (K40, trójskok), Czesław Nowacki (M70, 60m), Edward Korolko (M75, 60m), Tomasz Osóbka (M75, 200m).

Puchary ministra sportu i turystyki dla najlepszej zawodniczki i zawodnika mistrzostw otrzymali Ewa Bartosik i Jan Kargol. Anioły ufundowane przez Prezydenta Miasta Torunia dla najlepszych zawodników z grodu Kopernika trafiły w ręce Małgorzaty Adryjańczyk i Wacława Krankowskiego. Z kolei puchary marszałka województwa dla najlepszych reprezentantów naszego regionu przyznano Beacie Yaro-Konieckiej z Brzozówki i Ryszardowi Zglenickiemu z Bydgoszczy.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.