Najlepsi w Polsce, będą się wspinać w Toruniu

Już w najbliższy weekend w Arenie Toruń odbędą się ogólnopolskie zawody wspinaczkowe Wuteh Cup. Reprezentowane będą dwie konkurencje wspinaczki sportowej o randze Mistrzostw Polski w prowadzeniu oraz finału Pucharu Polski na czas.

Ten rok jest dla wspinania przełomowy, ponieważ w sierpniu Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął decyzję o włączeniu wspinaczki sportowej do programu Igrzysk Olimpijskich w Tokio już w 2020 roku. - Jest to wielki krok dla wspinania sportowego. To tak naprawdę ukoronowanie wieloletnich starań Międzynarodowej Federacji Wspinaczki Sportowej jak i zrzeszonych w niej związków krajowych (m.in. Polskiego Związku Alpinizmu) oraz wszystkich środowisk wspinaczkowych. Oczywiście do tej pory odbywały się wielkie imprezy wspinaczkowe na całym świecie, Mistrzostwa i Puchary świata, a w przyszłym roku we Wrocławiu wspinanie pojawi się na World Games, jednak możliwość wystąpienia na największej imprezie sportowej jaką są Igrzyska Olimpijskie jest dla wielu utalentowanych sportowców spełnieniem marzeń. Dyskutowana jest jeszcze formuła zawodów i ostateczne decyzje, jak faktycznie przebiegać będą zmagania wspinaczy w Tokio zapadną w styczniu 2017 r. Jednak niezależnie od tego, wiemy już że wspinanie będzie obecne na Igrzyskach Olimpijskich. Dla nas, czyli klubów oraz naszych zawodników, otwiera to zupełnie nowe możliwości, jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju wsparcie sportu z funduszy regionalnych. A to przełoży się z całą pewnością na wyniki oraz rozwój infrastruktury treningowej, kadry szkoleniowej- zaznacza Tomasz Grajpel, prezes Klubu Wysokogórskiego w Toruniu.

Najlepsi przyjadą do Torunia
Wspinanie sportowe jest niezwykle ciekawą dyscypliną. Choć jest jeszcze mało znane wśród szerszej publiczności, sportowcy startujący w zawodach to profesjonaliści zajmujący się tym od lat i podporządkowujący życie wymagającym treningom. Na Wuteh Cup przyjadą najlepsi zawodnicy z całej Polski – wspinacze z Warszawy, Krakowa, Lublina, Tarnowa, Częstochowy. Jedna z dyscyplin, wspinanie na czas, jest niezwykle widowiskowa. Zawodnicy ścigają się po 15-metrowej pionowej ścianie, zawsze takiej samej, z ustaloną ilością chwytów w określonym ułożeniu. Ściana w Toruniu to tzw. standard, na którym można bić rekordy świata. Aktualny rekord świata to 5,60 sekundy a Polski – 5,76 sekundy. Warto dodać, że obecnym Mistrzem Świata w tej konkurencji jest Marcin Dzieński z Tarnowa, którego również spodziewamy się gościć w Toruniu w ten weekend.
Druga z dyscyplin – prowadzenie, jest nieco bardziej skomplikowana, bo zawodnicy nie wiedzą po jakich chwytach będą się wspinali w eliminacjach i finałach, a wygrywa ten, kto dojdzie wyżej. Drogi wspinaczkowe na takie zawody układane są przez specjalnie wykwalifikowanych routesetterów, którzy kilka dni przed zawodami wymyślają drogi, przykręcają chwyty i je testują. Tutaj zawodnicy muszą wykazać się dużą wszechstronnością, bo poza wykorzystaniem wytrenowanej siły i wytrzymałości, muszą też umiejętnie odczytać zamierzenia routesetterów. W tej dyscyplinie bój o złoto stoczą dwie znakomite zawodniczki z Torunia – broniąca tytułu Kasia Ekwińska oraz wielokrotna Mistrzyni Polski, Agata Wiśniewska.

Spróbować możne każdy
Podczas zawodów zobaczymy profesjonalistów, jednak jak przekonuje prezes toruńskiego klubu, samej dysypliny posmakować może każdy. - Wspinać może się dosłownie każdy, dlatego, że na ściankach wspinaczkowych czy w skałkach, gdzie ludzie często zaczynają swoją przygodę ze wspinaniem, drogi wspinaczkowe mają bardzo szeroki zakres trudności, od zupełnie łatwych do ekstremalnie trudnych. I to jest chyba we wspinaniu najpiękniejsze, że nieważne na jakim poziomie ktoś się wspina, może obierać swoje własne cele i je realizować. Zachęcamy do wspinania szczególnie młodzież, bo oczywiście im wcześniej się zacznie, tym lepiej organizm jest przyzwyczajony do tego rodzaju wysiłku i pewnych obciążeń mięśniowych charakterystycznych dla tej aktywności. Niemniej jednak można zacząć się wspinać w każdym wieku, bez ograniczeń- mówi Tomasz Grajpel.

Redakcja
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wuteh Cup
1-2.10.2016
Arena Toruń, wstęp wolny
1.10, godz. 12:00 - finały we wspinaczce na czas
2.10, godz. 12:00 - finały w prowadzeniu juniorzy,
godz. 15:30 - finały w prowadzeniu seniorzy
wstęp wolny

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.