Centrum SST zadba o satelity

Śmieci nie są tylko ziemskim problemem. Również w przestrzeni kosmicznej jest ich coraz więcej. Toruń ma szanse na lokalizację Regionalnego Centrum Eksperckiego SST, czyli ośrodka zabezpieczania satelitów i monitorowania śmieci kosmicznych.

 

Konkurs na utworzenie Regionalnego Centrum Eksperckiego SST (Space Surveillance and Tracking) zostanie w najbliższych miesiącach ogłoszony przez Europejską Agencję Kosmiczną. O lokalizację Centrum będą się starać podmioty z różnych krajów europejskich. Nowo powstała jednostka zajmie się obserwacją sztucznych satelitów Ziemi, co ma służyć naszemu bezpieczeństwu, utrzymaniu funkcjonalności satelitów komunikacyjnych i monitorowaniu stanu orbit okołoziemskich. Toruń ma spore szanse na wygraną.

 

Śmieci zagrażają satelitom

Pomysł utworzenia takiego centrum w naszym mieście wziął się m.in. z chęci wykorzystania potencjału regionalnych startupów działających w branży kosmicznej w toruńskim Business Linku. – Ta instytucja ma być konglomeratem różnych kompetencji. Istnieją już centra eksperckie zajmujące się obserwacją planetoid i pogody kosmicznej, ale w dziedzinie monitorowania śmieci kosmicznych i zabezpieczania satelitów to nowa inicjatywa – mówi Rafał Konrad Pawłaszek z Sybilla Technologies, która zarządza obecnie siecią ośmiu teleskopów rozmieszczonych m.in. w Australii, RPA i Argentynie. Oprócz obserwacji naukowych – gwiazd, poszukiwania planet poza naszym Układem Słonecznym, teleskopy te monitorują także satelity Ziemi. – W przestrzeni kosmicznej, podobnie jak na Ziemi, robi się coraz tłoczniej. Obecnie krąży tam około 2 tysięcy satelitów. A ile jest śmieci? Szacuje się, że około 600 tys. śmieci ma średnicę powyżej centymetra i znaczna większość jest potencjalnie niebezpieczna dla misji satelitarnych, ponieważ prędkość ich poruszania powoduje, że stanowią pociski zarówno dla czułych instrumentów, jak i całych urządzeń.

 

Skąd biorą się śmieci? To głównie zużyte części rakiet, nieczynne satelity, fragmenty będące wynikiem kolizji lub eksplozji satelitów i rakiet. Obserwacja śmieci kosmicznych pozwoli korygować położenie satelitów, a dzięki temu uniknąć ich uszkodzenia. Żeby zwiększyć szanse na powodzenie w konkursie, pod koniec lipca w Toruniu został podpisany list intencyjny przez instytucje regionalne wspierające powstanie Regionalnego Centrum Eksperckiego SST. Inicjatywę popierają m.in. posłanka Iwona Michałek, władze województwa i naszego miasta.   – Merytorycznie, oprócz Sybilla Technologies, inicjatywa jest budowana przez Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN, Centrum Badań Kosmicznych PAN, firmę Cilium Engineering przy wsparciu partnerów zagranicznych – dodaje Rafał Konrad Pawłaszek.

 

Bez sztucznych satelitów trudno byłoby nam dzisiaj funkcjonować. Przesyłają sygnały telewizyjne, radiowe i telefoniczne, obserwują atmosferę, wykonują zdjęcia, badają przestrzeń kosmiczną i służą nawigacji satelitarnej.

 

Hanna Wojtkowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.