Toruńskie "Szczęśliwe Miasto" Galerii Rusz.... rusza w Polskę!

1 maja rozpoczęła się niekonwencjonalna wystawa prac artystycznych Joanny Górskiej i Rafała Góralskiego pt. „Szczęśliwe miasto”. Pierwsze prace możemy już oglądać przy głównych drogach kraju, kolejne zobaczymy we Wrocławiu.


„Szczęśliwe miasto” to wyjątkowa wystawa cyklu 12 prac artystycznych Joanny Górskiej i Rafała Góralskiego, zainspirowanych szczęśliwym życiem w Toruniu. Prace w maju i czerwcu zobaczymy na wielkoformatowych nośnikach Motorway przy głównych drogach kraju, a w lipcu i sierpniu we Wrocławiu, na bilbordach i citylightach. Wystawa zakończy się 31 sierpnia 2016.

Artystów do stworzenia prac zainspirowała wysoka ocena, jaką Toruń uzyskał w cyklicznych badaniach „Diagnoza społeczna - Warunki i jakość życia Polaków”. W 2015 roku Toruń znalazł się w pierwszej trójce miast z wysokim odsetkiem zadowolonych z życia w nim mieszkańców, a pod względem ogólnego wskaźnika jakości życia w latach 2011-2015 uplasował się na 5 miejscu. Z badań wynika więc niezbicie, że torunianie lubią swoje miasto i czują się w nim szczęśliwi. Artyści podzielają te uczucia. Dla Torunia straciliśmy głowę - zamieszkaliśmy w Toruniu, bo naszym zdaniem to jedno z najlepszych w Polsce miast do życia i pracy twórczej. Cieszymy się, że nasza bilbordowa Galeria Rusz już od 17 lat współtworzy ten wyjątkowy klimat miasta ¬– mówi Joanna Górska.

Toruńscy artyści pokażą swoje prace również we Wrocławiu, ponieważ w tym roku jest on Europejską Stolicą Kultury. Toruń również ubiegał się o ten tytuł. Tytułu nie uzyskał, ale już sam udział w konkursie zaowocował pozytywnymi zmianami w sferze kultury i wzrostem zainteresowania nią wśród mieszkańców. Dlatego chcemy włączyć się w wydarzenia związane z ESK we Wrocławiu – opowiada o projekcie Rafał Góralski.

Prace artystów opowiadają o tym, że szczęście, jak pokazały najnowsze badania, w dużym stopniu zależy od nas samych - od naszego nastawienia, codziennego starania się i zaangażowania. Mamy realny wpływ na rzeczywistość, tylko od nas zależy czy będzie ona naładowana hejtem czy pozytywnymi wartościami. A decyzję powinniśmy podjąć już dziś, bo na przeszłość nie mamy wpływu, a przyszłości nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

-Zapraszamy do oglądania naszych prac, zapraszamy do naszego „szczęśliwego miasta” – Torunia! Zainspirujcie się sztuką i kulturą obecną tu na każdym kroku. Zabierzcie stąd do swoich domów miłe wspomnienia i pozytywne emocje! - zachęcają twórcy.

„Galeria Rusz" to grupa artystyczna w składzie Joanna Górska (artysta) i Rafał Góralski (artysta i socjolog). Artyści specjalizują się przede wszystkim w tworzeniu sztuki publicznej – tworzą bilbordy, plakaty, instalacje, murale, performance i akcje. Od 1999 roku prowadzą galerię bilbordową w Toruniu - jest to najdłużej działający projekt tego typu na świecie, gdzie w stałej lokalizacji prezentowane są co miesiąc nowe prace artystyczne. Od września 2013 roku działa również warszawski oddział Galerii Rusz.

Artyści mówią o sobie: „Jesteśmy współczesnymi, miejskimi humanistami. Wprowadzamy w przestrzeń miejską, która jest odhumanizowana, skomercjalizowana i nasycona reklamami, ludzkie wartości. Nośnik bilbordowy, tradycyjnie używany do ekspozycji komercyjnych reklam, zmienia swoją funkcję i służy tu do prezentacji sztuki. Każdy z nas, członków społeczeństwa, czy tego chce, czy nie, współtworzy rzeczywistość. Celem bilbordów Galerii Rusz jest pokazanie, że możemy stwarzać zarówno pozytywny aspekt rzeczywistości, jak i negatywny – wybór należy do nas”. Tworząc swoją sztukę, artyści czerpią inspiracje ze sztuki konceptualnej (Barbara Kruger, Jenny Holzer), poezji wizualnej, twórczości Picassa, Matisse'a, Legera czy Lichtensteina, jak i klasyków polskiej szkoły plakatu.

Artyści byli wyróżnieni licznymi stypendiami i nagrodami (m.in. kilkakrotne stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium "Młoda Polska", Nagroda Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, Nominacja do Nagrody Fundacji Deutsche Bank "Spojrzenia"). Mają na swoim koncie liczne wystawy w Polsce i za granicą (Londyn, Birmingham, Norwich, Berlin, Nowy Jork, Oakland).

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.