Dzień Wolnej Sztuki

W sobotę, 23 kwietnia o godzinie 12:00 w 87 muzeach i galeriach w 38 miastach Polski, w tym także w toruńskim CSW, odbędzie się szósta edycja muzealnej akcji Dzień Wolnej Sztuki.  

 


Dzień Wolnej Sztuki odbywa się raz w roku. Tego dnia, przez godzinę muzea pokazują jedynie pięć wybranych przez siebie obiektów. Akcja ma wymiar edukacyjny - przy eksponatach będą stały osoby, które zmotywują gości do głębszego zastanowienia się nad dziełem i rozbudzą wśród nich dyskusje. Mają oni uświadomić uczestnikom spotkania, że muzea można zwiedzać bez żadnych kompleksów, a do oglądania sztuki nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza czy wykształcenie.


Podczas Dnia Wolnej Sztuki chcemy pokazać zwiedzającym, że każdy obiekt ma coś do powiedzenia. Wystarczy tylko w skupieniu się w niego wsłuchać - czyli wpatrzeć - mówi Zuzanna Stańska, organizatorka i pomysłodawczyni akcji. - W naszym codziennym życiu jesteśmy często zagonieni, nie mamy czasu na refleksję. Dzień Wolnej Sztuki ma być lekarstwem na ten pęd.


Dzień Wolnej Sztuki odbywa się od 2011 roku. Wiele instytucji w ramach akcji przygotowuje dodatkowe atrakcje, pokazuje wyjątkowe obiekty i zaprasza specjalnych gości. W akcję oprócz muzeów sztuki zaangażowały się także instytucje o innym profilu, takie jak muzea wojskowości, techniki, literatury, skanseny i inne.


W ramach akcji widzowie będą mogli obejrzeć wybrane prace na wystawie "RAPORT" oraz "ART next to FASHION"

Jednym z gości tegorocznej akcji w CSW będzie Karol Miętkiewicz, artysta biorący udział w wystawie „ART next to FASHION”, który spotka się z publicznością.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.