Układ otwarty w CSW

Już w piątek zapraszamy na wernisaż jednej z większych wystaw sezonu 2016 w toruńskim CSW! Układ otwarty to wystawa, w ramach której nastąpi spotkanie 5 rzeźbiarek różnych generacji, urodzonych pomiędzy 1898 a 1980 rokiem, pochodzących z Polski i Berlina. Tak jak gwiazdy na niebie, można połączyć je w pewne konstelacje.

 

 

 

Układy geometryczne, które wówczas się pojawiają, zależą jednak od obranej perspektywy. Podobnie jak w gwiazdozbiorach, w każdym takim układzie jest element lśniący najmocniej, dominujący – w Układzie otwartym jest to legendarna postać Katarzyny Kobro.

Tej wyjątkowej artystce poświęcony będzie specjalny blok filmowy w Kinie Centrum, dostępny w okresie trwania wystawy (06.02 - 03.04.2016)  dla publiczności w czwartki oraz soboty, zawierający  cztery filmy opowiadające o twórczości i życiu prywatnym wielkiej artystki Katarzyny Kobro. W filmową podróż zabiorą nas Zbigniew Libera, Józef Robakowski, Tadeusz Król i Hanna Kramarczuk. Tradycyjnie skomponowane dokumenty, edukacyjne przewodniki, wreszcie artystyczne formy filmowe przybliżą postać tej wybitnej światowej artystki, jej biografię, proces tworzenia, smutki i namiętności.

artyści: Katarzyna Kobro, Inge Mahn (współpraca: Irene Pätzug i Valentin Hertweck), Ulrike Mohr, Natalia Stachon, Iza Tarasewicz

kurator: Eva Scharrer
Inge Mahn, Ulrike Mohr, Natalia Stachon i Iza Tarasewicz zostały zaproszone przez niemiecką kuratorkę wystawy, Ewę Scharrer, do przygotowania instalacji przestrzennych w poszczególnych salach wystawowych pierwszego piętra CSW. W swoich dziełach, prezentowanych w CSW, artystki koncentrują się przede wszystkim na specyfice stosowanych materiałów, takich jak: gips, węgiel, tkanina, glina, barwniki, beton, złoto, stal (zardzewiała lub nierdzewna), akryl, szkło – podchodząc indywidualnie do wybranego tworzywa i jego transformacyjnych i najbardziej sugestywnych cech. Zestawione ze sobą materiały rzeźbiarskie budują zespół dychotomii: zmiana/stałość, kruchość/trwałość, figuracja/abstrakcja, materia organiczna/materiał przemysłowy, objętość/pustka, przypadek/precyzja, ruch/bezruch, czarne/białe. Wspólna jest im natomiast koncepcja przestrzenna, która rozwija się niczym w rytmicznym ruchu, czy raczej próbie utrzymania równowagi przez materię.


Prace współczesnych artystek są zestawione z twórczością XX-wiecznej awangardowej rzeźbiarki Katarzyny Kobro (1898–1951). Jej rozumienie rzeźby nie jako litego ciała czy obiektu, lecz konstrukcji badającej wewnętrzną i zewnętrzną przestrzeń, było rewolucyjne, przygotowując grunt dla kolejnych pokoleń artystów pracujących z przestrzenią w trzech, a nawet czterech wymiarach, ale poza ścisłymi kategoriami dyscyplin artystycznych. Kobro była sygnatariuszem Dimensionist Manifesto (1936), który postulował ideę rzeźby „pustej”, otwartej, ruchomej, a także „sztuki kosmosu”. Idea „czterowymiarowej” przestrzeni znajduje odzwierciedlenie także we współczesnych produkcjach.

/UKŁAD OTWARTY. Blok filmów dokumentalnych towarzyszących wystawie.
Pokazy będą odbywać się w każdy czwartek oraz sobotę podczas trwania wystaw( od 6.02 do 3.04.2016 ) w Kinie Centrum w godzinach od 12.00 do 16.00 w dwóch następujących po sobie blokach.

Program:
Katarzyna Kobro. Rzeźbiarka, reż. Hanna Kramarczuk, 1998, 26′
Niebieskie kwiaty. Film o miłości Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego, reż. Tadeusz Król, 2011, 49′
Przewodnik po sztuce. Katarzyna Kobro, reż. Aleksander Panisko, 2012, 6′
Rzeźbiarka – Katarzyna Kobro 1898-1951, reż. Józef Robakowski, 26′

/ UKŁAD OTWARTY

05.02 – 03.04.2016

otwarcie wystawy: 5 lutego, godz. 19:00

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.