Kalejdoskop kultury w Dworze Artusa
Fot. Lena Paracka

Kalejdoskop kultury w Dworze Artusa

Tej jesieni w Centrum Kultury „Dwór Artusa” czeka na nas prawdziwy kalejdoskop kultury. Od początku października do końca listopada potrwa tam Forte Artus Festival, podczas którego odbędzie się ponad 20 wydarzeń kulturalnych: koncerty, spotkania, spektakle i wystawy.

 

Forte Artus Festival od lat stawia na jedną, sprawdzoną formułę wydarzenia: interdyscyplinarność. Organizatorzy festiwalu chcą, żeby wszyscy znaleźli kulturalną rozrywkę dopasowaną do swoich indywidualnych zainteresowań, dlatego przekrój wydarzeń jest szeroki. – Tegoroczny festiwal ma być fenomenalnie autentycznie frapujący i wszystko wskazuje na to, że taki właśnie będzie – mówi Marek Pijanowski, dyrektor Dworu Artusa.

 

Muzyka w roli głównej

Głównymi atrakcjami są koncerty muzyczne artystów prezentujących różne sceny muzyczne i różne pokolenia. Fani klasyki odnajdą się na koncercie Janusza Radka, który zaśpiewa poezję Haliny Poświatowskiej, na występie Haliny Kunickiej wykonującej utwory Wojciecha Młynarskiego albo podczas jazzowej interpretacji twórczości Stinga wykonanej przez Martę Król. Poszukiwacze nietypowej odsłony kultury powinni udać się na wydarzenie „Usłyszeć Taniec”. – To połączenie koncertu ze spektaklem tanecznym prezentującym step irlandzki, widowisko flamenco i popularny ostatnio modern jazz – informują organizatorzy.

Młode pokolenie polskiej muzyki zostanie zaprezentowane przez The Dumplings, Ralpha Kamińskiego i Hanię Ranię. Ci młodzi artyści wyróżniają się wrażliwością i charakterystycznym stylem, który już w pierwszych latach działalności przyniósł im uznanie i sławę na krajowej scenie.

 

Różnorodność

Ważnymi elementami programu są spektakle teatralne, wystawy fotograficzne i spotkania. Mistrzowskie trio, czyli Jan Peszek wraz z Mikołajem i Andrzejem Grabowskim, wystąpi w obchodzącym trzydziestolecie spektaklu Bogusława Schaeffera „Scenariusz dla trzech aktorów”. Ciekawą propozycją jest również spektakl muzyczny z Sonią Bohosiewicz w roli głównej „10 sekretów Marilyn Monroe”. Dwór Artusa inwestuje również w autorskie formy kultury. Przykładem jest wystawa znanych Toruńskich Spacerów Fotograficznych. – Zachęciliśmy fotografów do wyjścia poza nasze miasto i odkrycia innych miejsc w województwie. Efektem tego są fotografie z takich miast jak Grudziądz, Włocławek czy Inowrocław, które nigdzie wcześniej nie były pokazywane – opowiada Łukasz Wudarski, kierownik artystyczny Dworu Artusa.

Przerywnikiem występów i wystaw będą spotkania podczas których goście wraz z publiką poruszą ważne tematy. A będzie ich wiele. Temat dziennikarstwa poruszy Kamil Durczok, o podróżach na oba bieguny będzie można porozmawiać z Markiem Kamińskim, a Angelika Chrapkiewcz-Gądek opowie o tym, jak – mimo niepełnosprawności – można być taternikiem. Nie zabraknie również Artura Andrusa, który tym razem nie zaśpiewa ani nie wystąpi w roli konferansjera, ale opowie o swoich literacko-redaktorskich doświadczeniach. Podczas tego spotkania można liczyć na dużo śmiechu!

 

Przede wszystkim współpraca

W organizację kulturalnego festiwalu angażuje się wiele instytucji i firm. Wielki format przedsięwzięcia, wspaniałe gwiazdy i nieodpłatny wstęp na połowę wydarzeń zawdzięczamy finansowemu wsparciu między innymi od Miasta Toruń, Unii Europejskiej i Urzędu Marszałkowskiego. – Tylko współpracując, możemy stworzyć coś wielkiego, coś na miarę Forte Artus Festival – mówi Łukasz Wudarski.

Do udziału w kulturalnych wydarzeniach zachęca Michał Zaleski, prezydent Torunia. Według niego Forte Artus Festival prezentuje wysoki poziom artyzmu i zapewnia wyśmienitą rozrywkę. – Decydując się na udział w tym festiwalu, potwierdzacie państwo swój wysmakowany gust i przydajecie toruńskiej panoramie kulturalnej rozpoznawalnego prestiżu. Życzę niezapomnianych wrażeń – zaprasza prezydent Torunia.

Lena Paracka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.