Blues, folk, jazz… - Harmonica Bridge w różnych konwencjach

Na harmonijce ustnej można zagrać nie tylko bluesa. XVII Międzynarodowy Festiwal Harmonijki Ustnej „Harmonica Bridge” udowadnia, że instrument ten ma wielkie możliwości. W historii festiwalu w Toruniu zagrali wirtuozi z osiemnastu krajów.

Toruński festiwal harmonijki jest największy w Polsce. Zapoczątkował go Sławek Wierzcholski z Nocnej Zmiany Bluesa. Od lat do naszego miasta przyjeżdżają najlepsi wirtuozi tego instrumentu, a podczas organizowanego konkursu wyłaniani są czołowi polscy harmonijkarze. Publiczność festiwalu tworzą głównie miłośnicy bluesa.

 

Harmonijka wygra różne style

Harmonijka to nie tylko blues. Podczas tegorocznego festiwalu muzycy zagrają na rockowo, folkowo, pojawi się też jazz czy gypsy jazz. Wystąpią muzycy z Włoch, Chorwacji, Hiszpanii, Szwajcarii i oczywiście z Polski. Z Torunia zaprezentują się Blues Szwagiers, krążący wokół bluesa, folku i rocka. Jak co roku, odbędzie się konkurs na najlepszego harmonijkarza. – Na sobotnie zmagania konkursowe do Domu Muz zapraszamy nie tylko występujących, ale także publiczność. Dla zaawansowanych harmonijkarzy przygotowaliśmy warsztaty z europejską gwiazdą – Marco Jovanoviciem z Chorwacji – zachęca Marcin Sobczak z Domu Muz.

s. 14

Tango z bandoneonem

Choć harmonijka ustna wystąpi w głównej roli, to na zakończenie festiwalu w niedzielę, 20 sierpnia, zagra jeden z najwybitniejszych polskich akordeonistów i bandoneonistów – Wiesław Prządka. W swojej muzyce udowodnił, że akordeon świetnie wpasowuje się w takie style muzyczne jak swing, latino czy jazz.

Koncerty w ramach festiwalu „Harmonica Bridge” odbywać się będą w Domu Muz, na Rynku Staromiejskim, w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego, w Hard Rock Pubie Pamela i Dworze Artusa. – Tegoroczną nowością, z okazji Roku Rzeki Wisły, będzie dodatkowy koncert na barce – dodaje Marcin Sobczak.

 

Hanna Wojtkowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Harmonica Bridge

18-20 sierpnia

Bilety: 25/30 zł

 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.