Improwizują teatralnie

Scena, publiczność, grupa zgranych ludzi i brak scenariusza. Tak wyglądają występy teatru improwizowanego, które słyną z nieprzewidywalności i szczerości. Dużą dawkę takiej rozrywki dostarczy pierwszy toruński Festiwal Improwizacji Teatralnej „JO!”.

– Praca nad improwizacją trwa cały czas. Należy obserwować ludzi, ich reakcje na codzienne sytuacje, sposób mówienia, poruszania się. W skrócie: im bardziej zna się świat, tym lepiej się improwizuje – mówi Dawid Rejmandowski, który na scenie występuje razem z toruńską Grupą Teraz.
Dla Dawida improwizacja to nie tylko świetna zabawa, ale również poczucie wspólnoty z resztą grupy i ciągła praca nad sobą. – Żeby spektakl był dobrze odebrany, należy pracować nad swoją emisją głosu, pantomimą, grą aktorską. Ćwiczymy też to, co w improwizacji jest najważniejsze, czyli akceptację pomysłów drugiej osoby, wyjście ze swojej strefy komfortu i zaufanie do reszty improwizatorów. Znamy się do tego stopnia, że łatwo nam określić, kto jest do czego zdolny na scenie.
W improwizowanym spektaklu najważniejsza jest publiczność. Poprzez aktywny udział decyduje ona o dalszym przebiegu występu. Dlatego wybierając się na taki występ, należy pamiętać o aktywnym udziale. – Widzu, idąc na spektakl, jesteś jego najistotniejszym elementem, tworzysz go razem z nami – nawołuje Dawid.

Dwa dni i trzy wieczory z improwizacją
Pomysł na organizację festiwalu od dłuższego czasu kiełkował w głowie Piotra Pawłowskiego, koordynatora przedsięwzięcia i członka Grupy Teraz. - Za każdym razem, gdy byłem na innych festiwalach impro w Polsce, myślałem, że super byłoby zrobić coś takiego w Toruniu. Możliwość ku temu nadarzyła się dzięki współpracy z Dworem Artusa – mówi.
W Toruniu wystąpią grupy i teatry z całej Polski. Warszawę reprezentować będzie The Krzyweł Dziauber Show i Impy. Z Krakowa przyjeżdża znana grupa Aa Hoc, z Gdańska W Trzech Osobach. Na scenie Dworu Artusa wystąpią także wrocławscy Dwaj Panowie i Paweł Kukla. Akcentem międzynarodowym będzie występ Ohany, czyli kilku osób z europejskiego stowarzyszenia improwizatorów. Grupa Teraz wystąpi w duecie z dziewczynami z bydgoskiego WymyWammy. – Każdego dnia będzie jeden występ miksowy. Zebraliśmy zgłoszenia od improwizatorów z całego kraju i wybraliśmy najciekawszych. Wystąpią oni razem z trenerem na scenie festiwalowej. Trenerami zgodzili się zostać Gosia Różalska i Kuba Śliwiński – opowiada Piotr.

Nie tylko występy
Dla uczestników festiwal jest również możliwością nauki. Warsztaty, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, będą odbywały się w Dworze Artusa. Warsztaty dla nowicjuszy, Impro Zerówka, poprowadzi Wojtek Tremiszewski. Grupami początkującą i średnio zaawansowaną zajmie się Artur Jaśkowiak. Trenerami zaawansowanych będą Flaviena Repperta z Francji i Jochema Meijera z Holandii z grupy Ohana. – Odpalamy także klub festiwalowy, tę rolę pełnić będą Dwa Światy. Tam spotykamy się już w piątek od 20.00, a także po spektaklach w sobotę i niedzielę od 22.30 – zaprasza Piotr.

Szczegółowe informacje są dostępne na oficjalnej stronie festiwalu: www.festiwaljo.pl.

Lena Paracka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.