Tam muzyka przełamuje bariery
Fot. Nadesłane

Tam muzyka przełamuje bariery

Znani, ale również ci, którzy stawiają pierwsze kroki wystąpią na scenie ciechocińskiego Teatru Letniego. Kolejny koncert w ramach Prezentacji Artystycznych „Sztuka Bez Barier” już w sobotę, 17 czerwca o godzinie 19.00.


Jeśli ktoś ma talent, niepełnosprawność nie jest przeszkodą w jego rozwijaniu i prezentowaniu. Od dwudziestu dwu lat na ciechocińskiej scenie pojawiają się mniej i bardziej znani twórcy. Ci, którzy dopiero zaczynają mogą zaistnieć przy wielkich artystach. W każdej edycji występują osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Chcemy promować talenty – mówi Jerzy Szymański, który wraz z Krzysztofem „Brodą” Sieradzkim założył zespół „Skołowani”, współorganizator koncertu, szef Centrum Niezależnego Życia Sajgon w Ciechocinku.
W najbliższą sobotę na scenie wystąpią Jacek Dewódzki Trio (ex Dżem), Krzysztof Toczko „pARTyzant”, Stara Szkoła i Skołowani. Aktor z Katowic Jerzy Dębina, w towarzystwie zespołu Black & White, będzie recytował wiersze Allena Ginsberga – amerykańskiego poety ery hipisowskiej. Jerzy Szymański: – Ważnym dla nas wydarzeniem będzie premiera naszego teledysku do utworu „Skacz z głową”. To klip przestrzegający przed brawurowymi skokami do wody, które niestety często kończą się urazem kręgosłupa. – W Sajgonie od 25 lat organizujemy Obozy Aktywnej Rehabilitacji dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dużą grupę uczestników stanowią ofiary skoków do wody. Zbliżają się wakacje i co roku to czas tych nieszczęśliwych wypadków, kończących się często czterokończynowym porażeniem.
Słowa piosenki, której klip wkrótce pojawi się w internecie, niosą ze sobą również wskazówki, co robić dalej, jak sobie radzić i żyć po wypadku, jak zmierzyć się z nową sytuacją i odnaleźć siłę psychiczną na radzenie sobie w nowej rzeczywistości. Sajgon co roku organizuje średnio 20 obozów rehabilitacyjnych których uczestniczą głównie osoby z dysfunkcjami narządu ruchu. Stowarzyszenie Centrum Niezależnego Życia jest współorganizatorem dużej imprezy biegowej Minimaraton Integracyjnego „Bieg Solny”. W pierwszy weekend września, już po raz dwudziesty dziewiąty, organizatorzy przygotują kilkanaście kategorii biegowych, w tym również dla osób poruszających się na wózkach.
Jerzy Szymański jest przykładem bardzo aktywnej osoby z niepełnosprawnością – rozwija swoje talenty i wspiera innych. Na co dzień pełnomocnik burmistrza Ciechocinka ds. osób niepełnosprawnych oraz prezes zarządu Stowarzyszenie CNŻ. Muzyk (w Skołowanych gra na fletach prostych oraz irish whistle), koordynator i reżyser „Sztuki Bez Barier” oraz organizowanego od trzech lat festiwalu Happy Jazz Ciechocinek. Co robić, żeby uniknąć wykluczenia w społeczeństwie? – To przede wszystkim dostęp do nauki i godna praca. Coraz więcej osób z niepełnosprawnościami kończy dobre szkoły. Pracodawcy są zachęcani do ich zatrudniania, bo otrzymują dofinansowanie. Znam wiele osób na wózkach aktywnych zawodowo. Są na przykład świetnymi architektami. Ta niezależność jest bardzo ważna – uważa pan Jurek. – Realizowaliśmy w przeszłości w Sajgonie projekt Korona Kontynentów. Docieraliśmy na wózkach do miejsc trudno dostępnych, do przylądków położonych na różnych kontynentach. Odwiedziliśmy między innymi Alaskę – Koło Podbiegunowe, Ziemię Ognistą w Ameryce Południowej, Przylądek Dobrej Nadziei w Afryce, Izrael, Palestynę. Wyprawy połączone z nurkowaniem w Meksyku i Egipcie. Zdobycie najbardziej wysuniętych przyczółków na południu i zachodzie Europy. Pokazujemy, że na wózkach też można tam dotrzeć, że można podróżować. Ale najpierw trzeba mieć odpowiedni dla siebie wózek, na którym trzeba się nauczyć dobrze jeździć, do tego stopnia, żeby pokonać samodzielnie przeszkody terenowe i architektoniczne, umieć wjechać po schodach i samodzielnie z nich zjechać. Na obozach AR zaczynamy szkolenie od pokonywania małych barier – krawężniki, progi, małe podjazdy, po zdobywanie kolejnych, codziennych „Mount Everestów”.
Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

koncert „Sztuka Bez Barier”
17 czerwca, godz. 19.00
Teatr Letni w Ciechocinku
Wstęp wolny

 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.