Czołówka światowego jazzu uwodzi toruńską publiczność
Fot. Robert Berent

Czołówka światowego jazzu uwodzi toruńską publiczność

Jazz Od Nowa Festival to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Toruniu. Już po raz XVII światowe sławy jazzu zagoszczą na scenie Od Nowy. Finał tej muzycznej uczty już jutro.


Tegoroczny Jazz Od Nowa Festival konfrontuje muzyków z czterech kontynentów. Formacje łączące artystów z ośmiu różnych krajów już od środy zawładnęły sceną Od Nowy. – Jazz Od Nowa Festival to najstarsze jazzowe wydarzenie w regionie i ośmielam się przyznać, że największe – opowiada Mirosław „Maurycy” Męczalski, dyrektor Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”. – Na Festivalu możemy wysłuchać muzyków z czołówki światowego jazzu. Warto zaznaczyć, że każdy koncert muzyki jazzowej jest absolutnie wyjątkowy. Muzyka jazzowa ma to do siebie, że łączy elementy niespodzianki i improwizacji. Składy formacji jazzowych są efemeryczne, często jednorazowe. Muzycy łączą się, żeby zrealizować pojedynczy projekt, nagranie czy też odbyć razem trasę koncertową. Tym też różni się jazz od muzyki rockowej, gdzie składy zespołów są stałe, a muzycy współpracują ze sobą przez wiele lat. Do tej pory w ramach Jazz Od Nowa Festival 2017 zaprezentowały się formacje: Vehemence Quartet czy New York Jazz Collective. Można było wysłuchać także muzyki ultranowoczesnej i eksperymentalnej w wykonaniu Mazzoll Bow Trio oraz lokalnego zespołu Qyavy. Podczas czwartkowego koncertu mogliśmy usłyszeć Japończyka Kazuhisa Uchihashi, autora unikatowego instrumentu – daksofonu. – Jazz Od Nowa Fesitval pozwala uświadomić wszystkich sympatyków jazzu, jak różnorodny jest to gatunek i jak wiele łączy barw, odcieni i brzmień – zauważa Mirosław Męczalski. – Warto też zaznaczyć, że polski jazz jest niezwykle wysoko notowany na całym świecie, co czyni jazzowe spotkania jeszcze bardziej wyjątkowymi.

Niespodzianki jeszcze przed nami
Piątkowymi gośćmi Jazz Od Nowa Festval będą grupa Three Continents oraz Adam Bałdych
w towarzystwie norweskiej formacji Helge Lien Trio. – W piątek dla wszystkich miłośników jazzu pojawi się spora niespodzianka. Ukazany zostanie silny pierwiastek etniczny – przekonuje Mirosław Męczalski. – Wszystko za sprawą zespołu Three Continents, który łączy muzyków z Chin, Polski i Meksyku. Będzie to niezwykle ciekawe zestawienie różnorodnych instrumentów. Muzyk z Azji – Xu Fengxia zagra na oryginalnych chińskich, strunowych instrumentach – guzheng i sanxian. Z kolei Meksykanin Tomas Celis Sanchez zaprezentuje swoje umiejętności w grze na instrumentach perkusyjnych. We wspomnianym połączeniu tradycję europejską będą reprezentować Przemysław Strączek oraz Michał Kapczuk. Finałowy koncert Jazz Od Nowa Festival odbędzie się w najbliższą sobotę, w Auli UMK . Festiwal zwieńczy występ szwajcarskiego zespołu Vein Trio oraz Michała Urbaniaka. – Vein Trio jest to formacja grająca jazz nowoczesny, w klasycznym połączeniu fortepianu, perkusji i kontrabasu – opowiada Mirosław Męczalski. – Z kolei Michał Urbaniak to muzyk polsko-amerykański, który spędził w USA połowę życia. Jest to jedyny Polak, który dostąpił zaszczytu grania z Milesem Davisem, królem światowego jazzu.
W Od Nowie przez cały czas trwania festiwalu będzie czynna giełda płyt winylowych. Wszyscy sympatycy jazzowych brzmień będą mogli nie tylko posłuchać, ale też zakupić wybrane składanki. Ponadto w ramach festiwalu dostępna będzie wystawa This Is Jazz autorstwa Marka Karewicza.


Olga Taraszka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.