Toruń wspomina Grzegorza Ciechowskiego

– 22 grudnia mija 15 lat od momentu, kiedy na zawsze odszedł Grzegorz Ciechowski. Toruń pamięta o swoim wybitnym artyście, o kimś, kto rozsławił miasto, pokazując piękno muzyki, którą tworzył – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. W związku z tą rocznicą rodzinne miasto artysty okazuje pamięć o nim poprzez różnorodne wydarzenia organizowane od 15 do 18 grudnia.

Dni Grzegorza Ciechowskiego 15 grudnia otworzyły wydarzenia w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Artyści Galerii Rusz wraz z chętnymi mieszkańcami Torunia stworzyli mural upamiętniający działalność artystyczną Ciechowskiego. Celem muralu jest również pobudzenie w mieszkańcach odwagi do tworzenia – takiej, jaką miał Ciechowski. Następnie plac przed CKK Jordanki otrzymał imię artysty.
Wieczór zakończył się w sali koncertowej CKK Jordanki, gdzie odbył się koncert piosenek Ciechowskiego zaaranżowany przez Andrzeja Smolika, znanego muzyka, kompozytora oraz producenta muzycznego. Smolik odpowiadał za wybór piosenek, ich interpretacje i aranżacje oraz za spójny scenariusz całego wydarzenia. Wykonawcami wizji Smolika byli dotychczasowi laureaci Nagrody Artystycznej Miasta Toruń, między innymi: Julia Marcel, Mela Koteluk, Błażej Król, Misia Furtak i Marcin Masecki.

Tegoroczna Nagroda Artystyczna idzie do...
…młodego zespołu The Dumplings wykonujący electropop. – Nagroda została przyznana za świeży, ale i wyjątkowo dojrzały literacko i muzycznie głos młodego pokolenia. Za szeroką paletę barw i znaczeń oraz intrygującą syntezę wielu kulturowych inspiracji, za zjawiskowy wokal i nowoczesną wizję szlachetnego i alternatywnego, elektronicznego popu, dla pokolenia dorastającego w XXI wieku oraz udane próby na niwie teatru, filmu i produkcji muzycznej – uzasadniał werdykt Mariusz Składanowski, jeden z członków Kapituły Nagrody.
Wręczenie nagrody nastąpi podczas koncertu poświęconego pamięci Grzegorza Ciechowskiego 17 grudnia w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”. Ciekawostką jest, że to właśnie w klubie Od Nowa rodziła się legenda polskiego rocka, jaką jest Republika. Nazwiska wykonawców, którzy pojawią się na scenie klubu, wciąż są owiane tajemnicą, a biorąc pod uwagę, jak różnorodni artyści występowali w ubiegłych latach (m.in. Brygada Kryzys, Anna Maria Jopek, Acid Drinkers, Voo Voo, Ewelina Flinta) można spodziewać się dosłownie każdego.

Winyle i książki
Dwór Artusa, jak co roku, angażuje się w organizację Dni Ciechowskiego. W piątek, 17 grudnia, odbędzie się tam koncert zespołu Fonetyka, który na swojej najnowszej płycie opracował teksty Grzegorza Ciechowskiego, do których muzyk nie skomponował muzyki. Alternatywne dźwięki Fonetyki ze słowami lidera Republiki powinny przypaść do gustu nawet najbardziej zagorzałym fanom zespołu.
W sobotę w Dworze Artusa odbędzie się Giełda Winylowa zorganizowana przez toruńskiego fotografa i kolekcjonera Jacka Chmielewskiego. W sprzedaży będzie niejeden czarny krążek zespołu Republika, ale również płyta zespołu Fonetyka oraz książki dotyczące Ciechowskiego. Będzie również możliwość sprzedania winyli, które zalegają nam w szafach.
Ponadto w piątek w Galerii Przydasie i w sobotę w Od Nowie odbędą się spotkania z autorami książek „Republika. Nieustanne tango” i „My lunatycy. Rzecz o Republice”. Ta pierwsza jest obszerną biografią całego zespołu, natomiast druga zawiera wywiady z najbliższym otoczeniem Republiki oraz z… fanami. Prawdziwa gratka dla sympatyków tego legendarnego zespołu.

Ciechowski-Świetlik
Zwieńczeniem Dni Grzegorza Ciechowskiego będzie wystawa fotograficzna w Centrum Sztuki Współczesnej autorstwa wybitnego artysty Andrzeja Świetlika. Przemysław Wałczuk, kurator wystawy: - Na wystawie zdjęcia będą ustawione chronologicznie, czyli można ją postrzegać jako podróż przez życie Grzegorza, zarówno jako artysty, jak i człowieka. Jest to trzynastoletnia podróż, którą uwieczniał tylko Andrzej Świetlik, ponieważ jemu Grzegorz ufał najbardziej i innym fotografom odmawiał zdjęć.
Fotografie są zebrane w albumie, który jest dostępny w dużych księgarniach w Polsce, a w księgarni CSW będzie można kupić wydanie z podpisem autora. Zawiera wiele kultowych zdjęć Ciechowskiego, ale są tam również fotografie do tej pory niepublikowane. W sumie 190 kadrów. Andrzej Świetlicki ma spotkanie autorskie w księgarni CSW 18 grudnia o godzinie 17.00. Będzie wtedy okazja do rozmowy i wysłuchania opowieści o powstawaniu zdjęć.
– Współpraca między Andrzejem Świetlikiem a Grzegorzem Ciechowskim zawsze była współpracą dwóch artystów. Ta relacja rozpoczęła się w 1988 roku, podczas sesji do anglojęzycznej wersji płyty „Obywatel G.C.”, czyli „Citizen G.C.”. Była relacją, jakiej Grzegorz nie miał w zespole ani w pozostałym otoczeniu. Rozmawiając z Andrzejem Świetlikiem, wyobrażam sobie ich długie rozmowy o poezji, o sztuce, ponieważ Grzegorz nie interesował się tylko muzyką. To było widać w jego ekspresji.

 

Harmonogram Dni Grzegorza Ciechowskiego jest dostępny na stronie:
http://www.tak.torun.pl/ciechowski/

Lena Paracka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.