Masz pomysł na biznes w gastronomii? Sprawdź, jak dobrać odpowiednie urządzenia gastronomiczne

Branża gastronomiczna to częsty wybór wśród nowych przedsiębiorców. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami. Znajdziesz tu pomysły na biznes w gastronomii oraz zalecenia dotyczące sprzętu. Podstawą funkcjonowania biznesu gastronomicznego są bowiem odpowiednio dobrane urządzenia gastronomiczne. Jakie wybrać? Dowiedz się więcej!

Biznes w gastronomii - zadbaj o dobrane urządzenia gastronomiczne

Podstawowe pytanie nowych przedsiębiorców i inwestorów brzmi: jaki biznes gastronomiczny będzie opłacalny? Jest w czym wybierać. Wyróżnić można duże i mniejsze restauracje, pizzerie, modne street food trucki, restauracje samoobsługowe, kawiarnie, lodziarnie, lokale weselne i wiele innych. Oczywiście, wyposażenie różni się zależnie od wyboru biznesu. Jak dobrać odpowiednie urządzenie gastronomiczne?

  1. Restauracja, czyli podstawowy pomysł na biznes w gastronomii. W każdej restauracji muszą znaleźć się szafy chłodnicze, również te mrożące. W dodatku dział magazynowy musi być odpowiednio zorganizowany. Chodzi między innymi o podział na magazyn żywnościowy i nieżywnościowy. Oczywiście, koniecznością są również piece oraz kuchnia z dużą liczbą palników. Zazwyczaj restauratorzy wybierają piece konwekcyjno-parowe, odpowiednie do obsługi dużej liczby osób. Niezbędne będą również zmywarki gastronomiczne, które gwarantują szybkie i skuteczne oczyszczanie, a w dodatku są oszczędne pod względem zużycia wody.

1. Planujesz otworzyć pizzerię? Wybierz odpowiednie piece do pizzy! Wyróżniamy piece do pizzy jednokomorowe bądź dwukomorowe, zasilane drewnem, prądem bądź gazem. Różni się także sposób działania, bowiem dostępne są piece statyczne i obrotowe. Wybierając to urządzenie gastronomiczne warto wziąć pod uwagę dzienne zapotrzebowanie na pizzę, charakter lokalu, a także dostępność przestrzeni. Jeśli chodzi o pizzerię w typie fast foodu, polecane są obrotowe piece. W lokalach tradycyjnych stawia się na statyczne piece do pizzy, nierzadko zasilane drewnem

2. Street food truck - najmodniejszy biznes gastronomiczny? W zależności od rodzaju food trucku należy wyposażyć się w odpowiednie urządzenia gastronomiczne, jak grille kontaktowe, gofrownice, naleśnikarki, rożen elektryczny lub gazowy, podgrzewacze, opiekacze. Oprócz tego warto zadbać o ekspozytory i stojaki.

3.W jakie urządzenia gastronomiczne wyposażyć lodziarnię? W lodziarni konieczne są oczywiście urządzenia chłodnicze. Konieczne są na przykład dystrybutory do lodów, w których są one przechowywane i eksponowane. W celu dystrybucji, stosowane są również kuwety do lodów, oddzielające poszczególne smaki. W niektórych lodziarniach wykorzystywane są także maszyny do lodów, np. tych typu włoskiego. 

4. Urządzenia gastronomiczne do kawiarni. W kawiarni powinny znaleźć się oczywiście maszyny do kawy, piece piekarnicze, czekoladziarki, blendery barowe. Należy również zaopatrzyć się w zmywarkę gastronomiczną do szkła.

5. Wyposażenie gastronomiczne w restauracji samoobsługowejUrządzenia gastronomiczne wykorzystywane w restauracji samoobsługowej są zbliżone do tych, stosowanych w restauracji klasycznej. Dodatkowym urządzeniem jest bemar gastronomiczny, a więc rodzaj podgrzewacza, który w restauracji samoobsługowej pełni zarazem rolę ekspozytora.

Oprócz tego wszelkie elementy wyposażenia, niezależnie od typu lokalu, powinny być wykonane z jakościowej stali nierdzewnej. Meble ze stali nierdzewnej są bowiem odporne na działanie wilgoci i czynniki mechaniczne, a zarazem odznaczają się wysokim poziom trudnopalności. Jeśli więc masz pomysł na biznes w gastronomii lub dopiero zastanawiasz się nad wyborem - uprzednio skorzystaj z porady eksperta i zapoznaj się z ofertą dotyczącą urządzeń gastronomicznych! 

artykuł sponsorowany

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.