Rodzice dla rodziców tworzą „Miasto z dzieckiem”
Fot.: Sławomir Jędrzejewski

Rodzice dla rodziców tworzą „Miasto z dzieckiem”

Dokąd wybrać się z pociechą? Gdzie odbywają się ciekawe warsztaty? Które restauracje oferują zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny? Na te i wiele innych pytań rodziców odpowiadają pomysłodawcy portalu miastozdzieckiem.pl


Toruńskie małżeństwo, Magdalena Niedlich – Liczkowska i Sławomir Liczkowski są szczęśliwymi rodzicami 9-letniego Ignasia i 3-letnich bliźniaczek: Helenki i Marty. Od kilku miesięcy aktywnie prowadzą portal, na którym w jednym miejscu zamieszczają wydarzenia, atrakcje i praktyczne informacje przydatne rodzicom. Jak sami mówią, portal wziął się z potrzeby stworzenia jednego miejsca, w którym rodzice mogą znaleźć  informacje, dokąd wybrać się z dzieckiem i co oferują miejskie instytucje. – U zarania serwisu jest to, że wiele rzeczy nas omijało. Czasami dzwonił ktoś ze znajomych i pytał, dlaczego nie było nas na jakimś wydarzeniu. A przecież nie jesteśmy w stanie znaleźć na tak wielu stronach w Internecie wszystkich ciekawych informacji.  Stąd pojawił się pomysł, aby samemu stworzyć taki portal – tłumaczy Sławek. – Choć już wcześniej szukaliśmy miejsc, gdzie można wspólnie z dziećmi spędzić czas. Z Ignasiem poznawaliśmy ich jednak coraz więcej, więc kiedy pojawiły się dziewczynki wiedzieliśmy, dokąd warto zaglądać – dodaje Magda. – Na początku tworzenia serwisu zgłaszaliśmy się do wielu instytucji, nawiązaliśmy dobrą współpracę i teraz same przysyłają nam informacje o organizowanych wydarzeniach. Nie ukrywam, że bardzo dobrym źródłem informacji byli również nasi znajomi, którzy stali się również testerami portalu na początku i radzili, jakie funkcje warto wprowadzić. – mówi Sławek.

Na portalu można znaleźć nie tylko informacje o aktualnych wydarzeniach dla rodzin, ale również usługach – specjalistach, fotografach czy miejscach, gdzie można zorganizować przyjęcie w przyjaznym dzieciom miejscu. Co ciekawe, jego pomysłodawcy nie ograniczyli się do Torunia, ale też polecają rodzinne wypady do sąsiedniej Bydgoszczy i odwrotnie. -  W Toruniu bardzo dużo się dzieje, ale fajnie czasem wyskoczyć do miasta, które jest bardzo blisko i tam też dużo się dzieje – wyjaśnia Magda. – Mamy również sygnały z innych części Polski, że rodziny, które wybierają się do Torunia lub Bydgoszczy, właśnie nasz serwis wybierają jako źródło informacji. Chcemy jeszcze rozszerzyć serwis o inne, mniejsze miejscowości w regionie, aby przepływ wiadomości był jeszcze większy dla jak największej liczby osób – dodaje. Sławek zaznacza, że choćby wyprawa pociągiem do Bydgoszczy może być dla dzieci dużą atrakcją, a również wydarzenia w Toruniu, na przykład popularna Etnowyprawka malucha w Muzeum Etnograficznym, przyciąga również rodziny spoza naszego miasta.

Serwis organizuje i współorganizuje ciekawe wydarzenia sportowe dla dzieci i rodzin. W ubiegłym sezonie byli pomysłodawcami cieszącej się dużą popularnością Eskorty Katarzynek. Zgłoszone dzieci wyprowadzały zawodniczki obu drużyn przed meczami rozgrywanymi w Toruniu w hali przy ul. Bema. W tym tygodniu z okazji Dnia Ojca, wspólnie z innym Partnerem, zorganizowali trening tenisa dla tatusiów z dziećmi. Miastozdzieckiem.pl chce rozszerzyć swoją działalność również o część turystyczną. Każdy, kto będzie chciał przyjechać do Torunia z dziećmi, będzie mógł znaleźć informacje o tym, gdzie się zatrzymać, gdzie zaparkować samochód lub gdzie wybrać się do restauracji, która zapewnia kącik dla dzieci. Magda i Sławek przyznają, że dużo pracy wymaga dotarcie do wielu instytucji, ale też opracowywanie informacji, zamieszczanie grafiki  i staranne, systematyczne prowadzenie serwisu. Ogromną satysfakcję sprawia im jednak odzew użytkowników i fakt, że rodzice wracają na portal w poszukiwaniu informacji.  – Chociażby przy okazji dnia dziecka serwis był naprawdę oblegany i wiemy, że wiele osób skorzystało z naszych informacji. Sporo osób przyjeżdża do Torunia nie tylko obejrzeć najbardziej znane zabytki, ale też zobaczyć spektakl czy wybrać się z dzieckiem na warsztaty i spędzić czas niestandardowo – to dla nas duża satysfakcja, że możemy w tym pomóc – mówią.  Korzystający z portalu rodzice mogą za pomocą wyszukiwarki dostosować poszukiwane miejsce do wieku dzieci, a także sprawdzić, czy dana instytucja oferuje zniżki w ramach Karty Dużej Rodziny. To praktyczna funkcja tym bardziej, że wspólne, rodzinne wyjście dużą grupą to dla rodzinnego portfela duże obciążenie. Przy każdej imprezie można również sprawdzić, jaki jest jej koszt lub czy wstęp jest wolny.

A dokąd najchętniej wybiera się rodzina Liczkowskich? Bliźniaczki świetnie bawią się na przykład w Muzeum Etnograficznym, a starszy Ignaś bawi się i uczy w Młynie Wiedzy lub na zajęciach organizowanych przez Fundację Aleksandra Jabłońskiego. – Dzięki portalowi dowiedzieliśmy się o wielu fantastycznych miejscach, na przykład warsztatach organizowanych w Domu Muz przy ul. Okólnej, gdzie pojawili się uczestnicy m.in.  z Rubinkowa – mówi Sławek. – Widzimy, że serwis jest naprawdę przydatny i zgłasza się do nas coraz więcej instytucji, które chcą promować swoje inicjatywy właśnie wśród rodziców. Wierzymy, że portal będzie ciągle się rozwijał, bo zapotrzebowanie na takie miejsce jest naprawdę duże. – dodaje. Serwis obejmuje patronatem wydarzenia kulturalne, edukacyjne i sportowe, m.in. wspomnianą Etnowyprawkę Malucha, spektakle dla dzieci w Kujawsko Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym, Baju Pomorskim i Domu Harcerza. Miastozdzieckiem.pl to miejsce otwarte dla wszystkich, którzy chcieliby wypromować swoją usługę czy wydarzenie wśród rodzin. Przede wszystkim jednak to przyjazna zabieganym rodzicom inicjatywa, stworzona przez niemniej zabieganych rodziców, którzy udowadniają, że w każdym mieście z dzieckiem warto się nawzajem wspierać.

Maria Marcinkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.