Zbliża się rekrutacja na studia
Fot.: Sławomir Jędrzejewski

Zbliża się rekrutacja na studia

Wyższe uczelnie przygotowują się do tegorocznego naboru na studia. Inaczej odbywa się rekrutacja na UMK, inaczej na uczelniach niepublicznych. Krótki rekrutacyjny przewodnik dla maturzystów…


Do 27 maja trwają matury. Na wyniki maturzyści muszą czekać aż do 5 lipca. Dopiero po tym terminie z kompletną dokumentacją ruszą na wybrane uczelnie. Warto sprawdzić, czy już wcześniej nie trzeba rejestrować swojej kandydatury na wybrany kierunek.

Na UMK do połowy września

Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika pierwszy nabór trwa do 1 sierpnia. Drugi – do połowy września, ale tylko na te kierunki, na których pozostały jeszcze wolne miejsca. Oprócz sierpniowego terminu obowiązuje przyszłych studentów internetowa rejestracja. Mają na nią czas do 10 lipca (do tego dnia wnoszą również opłatę rekrutacyjną), ale na większość kierunków artystycznych obowiązuje wcześniej. Kandydaci ze starą maturą do Collegium Medicum mieli termin do 5 maja. Dokumenty, które w pierwszym naborze muszą dotrzeć na uniwersytet do 20 lipca, składamy osobiście, za pośrednictwem innej osoby lub przesyłamy pocztą tradycyjną. Scany nie są honorowane.

Na UMK studenci są przyjmowani głównie na podstawie kwalifikacji punktowej wymaganych na danym kierunku przedmiotów. – Na najbardziej popularnych kierunkach progi punktowe na przestrzeni ostatnich 10 lat stopniowo się obniżają, ale nie wynika to z niższego poziomu maturzystów, tylko z tego, że na tych kierunkach staramy się proponować coraz większą liczbę miejsc – Ewa Walusiak-Bednarek z Biura Prasowego UMK. Niektórzy przyszli studenci muszą zdawać egzaminy. I tak na większość kierunków artystycznych obowiązuje złożenie prac plastycznych, egzamin praktyczny i konkurs świadectw. Na niektóre kierunki Collegium Medicum, czyli m.in. kierunek lekarski, farmację, analitykę medyczną, audiofonologię, biotechnologię, dietetykę, kosmetologię, pielęgniarstwo, położnictwo i ratownictwo medyczne kandydaci posiadający starą maturę zdają egzaminy, pozostali przyjmowani są na postawie konkursu świadectw. Na niemal 18 tysięcy osób, które wzięły udział w zeszłorocznej rekrutacji zarówno na studia I stopnia, jak i pięcioletnie magisterskie, kandydatów ze starą maturą było 138, stanowili mniej niż 1%.

Na ile kierunków jednocześnie? Można aplikować na dowolną liczbę kierunków, każdorazowo wnosząc opłatę rekrutacyjną. Jeśli wybieramy różne specjalności na tym samym kierunku, płacimy raz.

Kolejność zgłoszeń

W Wyższej Szkole Bankowej rekrutacja trwa do października. Paweł Bukowski, specjalista ds. PR w WSB: – Nie ustalamy jednak sztywnej granicy zakończenia rekrutacji. Zdarzało się, że z różnych względów studenci dołączali nieco później.
Jak się zapisać na studia? Trzeba obowiązkowo wypełnić formularz online. Studentem może być każdy posiadający świadectwo maturalne, a o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

W nowym roku akademickim na studentów czekają nowe specjalności, np. na bezpieczeństwie wewnętrznym można będzie się kształcić w ramach bezpieczeństwa militarnego i sił zbrojnych RP oraz w zawodzie: pracownik cywilny w służbach mundurowych.  Paweł Bukowski: – Finanse i rachunkowość rozpocznie edukację na specjalności menedżer finansowy. Wzrost przestępczości w sieci stał się determinantem do przygotowania kształcenia w zawodzie: specjalista ds. bezpieczeństwa informacji.

Rekrutacja w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości również trwa do początku października. We wrześniu zgłasza się najwięcej zainteresowanych studiowaniem. Po raz pierwszy będzie nabór na kryminologię ze specjalnościami: patologie społeczne, kryminologia kuratorska, penitencjarna i policyjna. Osoby ze starą maturą stanowią około 10-15 procent studentów i  najczęściej wybierają logistykę.  
Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.