Dlaczego warto zainwestować w wentylację mechaniczną?

Rekuperacja w domu to nic innego jak instalacja, która odpowiada za poprawną oraz mechaniczną wentylację danego budynku. W przypadku, gdy nie zostanie ona zainstalowana, sytuacja ta będzie szkodziła zarówno zdrowiu domowników, jak i kondycji samego budynku. System rekuperacji to świetne rozwiązanie, które poza stałą wentylacją domu, zapewnia również interesujący odzysk ciepła, dzięki któremu możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy na rachunkach za ogrzewanie. Co warto wiedzieć na ten temat?

 
Rekuperacja w domu - jak to działa?

Zaimplementowanie rekuperacji w domu pozwala na stały dostęp do przefiltrowanego oraz świeżego powietrza, które na samym początku zostaje ogrzane. Dzięki takiemu działaniu możemy być pewni, że nie dojdzie do wychłodzenia pokojów. Co więcej, jednocześnie stale dochodzi do regularnego odprowadzania zużytego powietrza, które charakteryzuje się sporą ilością CO2. Najważniejsze jest to, że rekuperacja w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej działa przez 12 miesięcy w roku i to w każdym z pomieszczeń.

Kiedy zamontować wentylację mechaniczną?

Najlepszym momentem na montaż rekuperacji w domu jest okres jego budowy. W przypadku, gdy inwestor odpowiednio wcześnie zdecyduje się na takie rozwiązanie, koszta będą znacznie niższe. Dlaczego? Oczywiście dlatego, że osoba budująca budynek nie będzie zmuszona zastosować tradycyjnej instalacji wentylacyjnej, czyli kominów oraz kanałów do wentylacji. Co więcej, nie będzie on musiał zaprzątać sobie głowy późniejszym zaślepianiem całego systemu, co również jest kosztowne. Należy zaznaczyć, że obie te instalacje nie mogą działać w tym samym czasie, gdyż do poprawnego funkcjonowania wentylacji mechanicznej konieczne jest zupełna szczelność budynku. W przypadku, gdy tak nie będzie, oszczędności, jakie jest w stanie wygenerować rekuperacja, będą negowane przez spore starty ciepła, do których prowadziły będą nawiewniki okienne, czy też zupełnie niezaizolowane poddasze.

Jak sterować rekuperacją?

Działanie każdego systemu rekuperacji może być dowolnie regulowane za pomocą sterownika. W większości wypadków intensywność pracy wentylacji mechanicznej programowana jest w tygodniowym trybie. Najczęściej ma to miejsce wtedy, gdy godziny przebywania mieszkańców w domu są stałe oraz regularne. System rekuperacji jest bardzo zaawansowany, dlatego może on działać z mniejszą mocą, kiedy nikogo nie ma w domu i zwiększać ją, kiedy domownicy powrócą do budynku. Jakie koszty eksploatacyjne wiążą się z rekuperacją? Konieczne jest zakupienie filtrów, serwisowanie, a także zapewnienie energii elektrycznej. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę aspekty zdrowotne oraz spore oszczędności, nie będą to spore liczby. 

Rekuperacja, czyli oszczędność na ogrzewaniu

Jak się można domyślić, inwestycja w wentylację mechaniczną skutkuje wieloma zaletami. Jednym z najważniejszych plusów jest odzysk ciepła, do którego dochodzi za sprawą elementu zwanego wymiennikiem ciepła, które zaimplementowany jest w rekuperatorze. Zużyte powietrze, które odprowadzane jest na zewnątrz, także zostaje ogrzane. Rekuperator umożliwia odzyskanie tego ciepła oraz w późniejszym czasie oddanie go nowemu i świeżemu, jednak wychłodzonemu strumieniowi. Takie działanie sprawia, że nie dochodzi do żadnych strat energii, a rachunki za prąd są znacznie niższe niż w przypadku zastosowania klasycznej wentylacji grawitacyjnej. 

Wentylacja mechaniczna a nasze zdrowie

W każdym rekuperatorze zaimplementowane są dwa filtry. Dzięki takiemu rozwiązaniu powietrze, jakie jest wprowadzane do budynku, zostaje oczyszczone z wszelkich bakterii, wirusów, oraz alergenów, lecz również pyłów, jak kurzu, którego nie brakuje w powietrzu. Nie możemy także nie wspomnieć, że filtry te, jak i kratka, które umieszczona jest na żaluzji czerpni, pozwala na zatrzymanie każdego owada, dlatego żaden nie dostanie się do środka i nie zakłóci spokoju domowników. Warto także zaznaczyć, że proporcje powietrza nawiewanego do wywiewanego zawsze są identyczne, dlatego żaden mieszkaniec nie zazna dyskomfortu wentylacyjnego. Co więcej, jak już wspominaliśmy ilość powietrza, jakie jest dostarczane, może być regulowana za pomocą odpowiedniego sterownika.

Czy rekuperacja może zostać zainstalowana w każdym domu?

Oczywiście, że tak, jednak nie możemy zapomnieć o tym, że kiedy mamy do czynienia ze starym, a co za tym idzie, nieszczelnym budownictwem, konieczne będzie przeprowadzenie wymiany okien oraz dokładne ocieplenie całego budynku, a także poddasza. Co więcej, to nie jedyna sytuacja, kiedy trzeba będzie przeprowadzić ponadprogramowe prace przed instalacją rekuperacji. W przypadku, gdy mamy do czynienia z budynkiem, w którym została zaimplementowana wentylacja grawitacyjna, nie obejdzie się bez zaślepienia kanałów. Jak już wspominaliśmy, oba te systemy nie mogą działać w tym samym czasie. Wiele osób zaleca zastosowanie wentylacji mechanicznej w energooszczędnych oraz modernistycznych domach. Warto jednak zaznaczyć, że jest ona obowiązkowa w domach pasywnych. System ten działa w sposób wymuszony oraz ciągły, dlatego wentylacja pomieszczeń jest prawidłowa przez cały rok. 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.