Napęd hybrydowy Toyoty – dużo plusów i zero minusów
Fot. Lena Paracka

Napęd hybrydowy Toyoty – dużo plusów i zero minusów

Toyota była pierwszą marką na rynku motoryzacyjnym, która zajęła się produkcją i sprzedażą samochodów hybrydowych na skalę masową. Obecnie mija już dwadzieścia lat od rynkowej premiery Toyoty Prius pierwszej generacji, a japoński koncern motoryzacyjny jest wciąż globalnym liderem na rynku aut hybrydowych. – Staramy się uświadomić klientów, że technologia hybrydowa nie jest nowością. To jest długo funkcjonująca i sprawdzona technologia – mówi Maciej Bednarski z autoryzowanego salonu Toyota Bednarscy w Toruniu.

Jak działają samochody hybrydowe?

– Hybryda Toyoty jest połączeniem silnika elektrycznego i silnika benzynowego. Zwykle najpierw działa silnik elektryczny, a dopiero jak zaczniemy rozpędzać samochód, włączy się silnik benzynowy. Dzięki temu mamy dynamikę pochodzącą z dwóch źródeł energii. Kiedy auto rozpędzi się do prędkości miejskiej, około 50 km/godz., silnik benzynowy zwykle się wyłączy i prędkość będzie podtrzymywana przez silnik elektryczny aż do rozładowania się baterii. Gdy to się stanie, silnik benzynowy znowu się włączy po to, żeby stanowić źródło napędu i żeby dodatkowo doładować nam baterie. Podczas jazdy mniej więcej przez połowę czasu działa sam silnik elektryczny, co powoduje, że mamy o połowę mniejsze zużycie paliwa.

Jak napęd hybrydowy rozwiązuje kwestię ładowania silnika elektrycznego?

– Większość hybryd marki Toyota, na przykład modele Yaris, Auris, C-HR, RAV4, to samochody, które ładują się samoistnie w trakcie jazdy. Następuje to w trakcie hamowania z odzyskiem energii albo za pomocą silnika benzynowego. Jedynym wyjątkiem jest model Toyota Prius Plug-in, który ma możliwość ładowania przez zwykłe gniazdko elektryczne. Dzięki tej dodatkowej opcji zwiększamy pojemność baterii, a co za tym idzie: zwiększamy zasięg samochodu na samym silniku elektrycznym. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie dla osób, które na co dzień nie pokonują więcej niż 50 kilometrów dziennie, czyli głównie jeżdżą do pracy, na zakupy, odbierają dzieci ze szkoły. Te osoby mogą korzystać z takiego auta jak z pojazdu elektrycznego, a dopiero w momencie, w którym zajdzie potrzeba pokonania dłuższego dystansu, samochód przejdzie w tryb pracy hybrydowej.

W jakich warunkach jazdy hybryda sprawdza się najlepiej?

Najbardziej korzystne warunki dla hybrydy to jazda miejska i podmiejska. Wtedy możemy się spodziewać, że hybryda będzie spalała połowę tego, co w podobnych warunkach spaliłby samochód konwencjonalny. Hybryda to również dobre rozwiązanie na trasy typu Toruń-Ciechocinek, gdzie musimy często hamować i zmieniać prędkość.

Jaki jest stosunek ceny samochodu hybrydowego do konwencjonalnego?

Weźmy za przykład Toyotę Auris. W wersji z napędem hybrydowym z automatyczną przekładnią e-CVT w ramach naszej oferty wyprzedażowej kosztuje 76 400 zł. Dla porównania wersja z konwencjonalnym silnikiem benzynowym 1,6 i automatyczną skrzynią biegów to 70 400 zł. To daje nam 6000 zł różnicy. Ta różnica maleje już w chwili zakupu, ponieważ hybryda wyposażona jest standardowo w aluminiowe felgi oraz dodatkowy monitor o wartości około 2 000 zł. Zatem realna dopłata do hybrydy to tylko 4000 zł. Dla osoby, która przejeżdża średnio 15 000 kilometrów rocznie, ta różnica zwróci się już po 18 miesiącach jazdy. I oczywiście im więcej jeździmy, tym szybciej zwróci się ta różnica.

Czy są jeszcze inne korzyści finansowe płynące z posiadania hybrydy?

Wybierając samochód, trzeba patrzeć na całkowity koszt posiadania auta, na który składa się zakup polisy, serwisowania samochodu, koszt ewentualnych napraw oraz różnicy w cenie zakupu i późniejszej sprzedaży. Hybryda lepiej trzyma swoją cenę, ponieważ jest na nią dłuższa gwarancja, dodatkowo jest również wyższa niezawodność płynąca z wyeliminowania elementów takich jak rozrusznik, alternator, sprzęgło, koło dwumasowe, filtr DPF. Te elementy w zwykłym samochodzie mogą się popsuć i zwiększają awaryjność oraz całkowity koszt posiadania auta. W hybrydzie te elementy się nie zepsują, bo po prostu ich nie ma. Co więcej, posiadanie samochodu hybrydowego uprawnia do dużych zniżek albo całkowitego zwolnienia z opłat parkingowych w wielu miastach w Polsce, w tym również w Toruniu. To oszczędność i duża wygoda.

Czy można umówić się w Państwa salonie na jazdę próbną samochodem hybrydowym?

Tak, zachęcamy zainteresowane osoby, aby odwiedziły nasz salon i wykorzystały możliwość bezpłatnej jazdy testowej. W naszych samochodach są zamontowane specjalne urządzenia monitorujące, na podstawie których możemy pokazać klientowi, jaka część jazdy była odbyta na silniku elektrycznym. To urządzenie pozwala na precyzyjne pokazanie momentów, w których to się działo.

 

Rozmawiała Lena Paracka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.