Trening lekarstwem dla ciała? – o trendach w aktywności fizycznej rozmawiamy z Magdą Foeller

Magda Foeller to jedna z najbardziej znanych trenerek personalnych w regionie. W rozmowie dla „Toronto” opowiada o tym, od czego zacząć walkę o upragnioną sylwetkę i jakie treningi cieszą się obecnie największą popularnością.

Na początek pytanie, które wielu nam spędza sen z powiek – jak dobrać trening, żeby był efektywny?

Magda Foeller: – Przede wszystkim należy dobrze określić cel treningowy. Może to być redukcja kilogramów, nabranie kształtów lub po prostu ujędrnienie sylwetki. Każdy organizm jest jednak inny i inaczej będzie reagował na różne bodźce. Wybór treningu postrzegam trochę w kategoriach wyboru lekarstwa dla ciała. Dobrze, jeśli indywidualnej porady udzieli specjalista. Jeśli jednak rezygnuje się z takiej opcji, najlepiej zaufać swojej intuicji i metodą prób i błędów, na podstawie dostępnej wiedzy, wypracować najlepsze dla siebie rozwiązanie treningowe.

Usługi trenera personalnego zyskują w Polsce coraz większą popularność. Na jakiego typu wsparcie możemy liczyć, decydując się na taką współpracę?
Magda Foeller: – Na pewno na s.9IIwsparcie merytoryczne pod kątem planu działania treningowo-żywieniowego. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że największą uwagę przywiązuję do sfery mentalnej, motywacji i wsparcia. W dobie internetu nie sztuką jest znaleźć plan treningowy czy żywieniowy. Sztuką jest zacząć i w tym postanowieniu wytrwać. Tu pojawia się moja rola. 

Na Twojej stronie można przeczytać, że jesteś zwolenniczką przede wszystkim treningów siłowych – dlaczego właśnie tego rodzaju aktywność jest Twoim zdaniem najbardziej skuteczna?
Magda Foeller: Trening siłowy jest sposobem realizacji planów sylwetkowych, z jakimi przychodzi do mnie większość osób. Dla kobiet – sposobem na jędrne, kształtne nogi i pośladki. Dla mężczyzn – na szerokie plecy i wyeksponowaną klatkę piersiową. Nawet w kontekście utraty kilogramów trening siłowy jest rozwiązaniem najbardziej optymalnym. Przez aktywizację mięśni zwiększa się wydatek energetyczny przy wysiłku, co ma istotne znaczenie podczas odchudzania. Aktywizacja mięśni zdecyduje również o odpowiednim „wypełnieniu” poszczególnych części ciała, a tym samym ich ujędrnieniu.

Treningi treningami, ale nie da się ukryć, że w walce o upragnioną sylwetkę ważną jest też dieta?
Magda Foeller: – Oczywiście. Racjonalne odżywianie to znaczna część sukcesu. Ważne jest jednak, aby dopasować odżywianie do warunków swojego życia i zdecydować, ile posiłków realnie jesteś w stanie spożywać. Polecam również skupić się pozytywnie na doborze składników potrzebnych w diecie, zamiast na eliminacji określonych potraw, gdyż nasz mózg nie rozumie słowa „nie”.

Coraz więcej zwolenników zyskuje w ostatnim czasie CrossFit – czy faktycznie szukając alternatywy dla siebie, warto iść w tym kierunku?

Magda Foeller: – CrossFit to pewnego rodzaju społeczność, co bardzo dobrze wpływa na motywację do treningu. Zawiązuje się poczucie przynależności, co uważam za niezwykle pozytywne zjawisko. Same treningi są konstruowane tak, żeby zaangażować całe ciało, więc działają ogólnorozwojowo. Sama kilka miesięcy trenowałam w CrossFit Toruń. Kiedy zajęcia prowadzone są przez profesjonalistów z pasją, to na pewno warto. 

Dziękuję bardzo za rozmowę.

Dziękuję.

Rozm. Olga Taraszka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.