Wakacje to plaga wypadków na polskich drogach

W 2016 roku na polskich drogach odnotowano 33 664 wypadki. To aż o 677 więcej niż rok wcześniej – wynika z danych udostępnionych przez Komendę Główną Policji. Najwięcej wypadków miało miejsce w miesiącach wakacyjnych. W trakcie wyjazdu w szczególności należy więc pamiętać o zasadach bezpieczeństwa na drodze.

Od lat liczba wypadków w naszym kraju nie spada poniżej 30 000. Mimo licznych kampanii społecznych i coraz nowocześniejszych systemów zabezpieczających, polskie drogi wciąż nie należą do najbezpieczniejszych – Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce krajów Unii Europejskiej z największą całkowitą liczbą wypadków drogowych. Co gorsza – nasz kraj zajmuje również czwarte miejsce na liście państw UE pod względem liczby zgonów spowodowanych przez wypadki drogowe.
Okres wakacyjny a liczba wypadków drogowych
O wypadek najłatwiej, gdy natężenie ruchu jest największe. W 2016 roku aż do 10% niebezpiecznych zdarzeń na drodze doszło w sierpniu (a więc w miesiącu, w którym Polacy często wyjeżdżają na urlop). Jednocześnie dniem tygodnia, w którym wydarzyło się najwięcej wypadków, był piątek (aż 16,9% zdarzeń). Najbardziej niebezpieczną porą okazały się godziny 15.00–19.00.
Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych w Polsce
W 2016 roku samochody osobowe uczestniczyły w 76% wypadków drogowych, a 86% incydentów wydarzyło się z winy kierowców. Szczególnie niepokojący jest fakt, że aż 5% prowadzących auta było pod wpływem alkoholu. Sprawcami największej liczby wypadków byli mężczyźni w wieku 18–24 lata. W porównaniu z 2015 r. liczba wypadków spowodowanych przez tę grupę kierowców zwiększyła się o 240.

Do wypadków drogowych w Polsce w 2016 roku dochodziło najczęściej z powodu:
• nieprzestrzegania pierwszeństwa przejazdu – 25,5%
• niedostosowania prędkości do warunków na drodze – 24,7%
• nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych – 12,1%
• nieutrzymania bezpiecznej odległości między pojazdami – 8,9%
• niebezpiecznego zachowania pieszego – 7,5%
• nieprawidłowego wykonania manewru wyprzedzania – 4,8%.
W przypadku niebezpiecznych zachowań pieszych najczęstszym przewinieniem prowadzącym do wypadku było wtargnięcie pod koła pojazdu lub przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu.

 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.