Jest was więcej? korzystajcie z Karty Dużej Rodziny

 

Można posiadać dwie – lokalną i ogólnopolską. Karta Dużej Rodziny to szereg ulg dla rodzin wielodzietnych. Warto się o nią postarać, bo można zaoszczędzić w domowym budżecie.

Najpierw wprowadzono Ogólnopolska Kartę Dużej Rodziny, potem pojawiła się jeszcze lokalna, toruńska. Można mieć obie. Posiadacze ogólnopolskiej karty mogą korzystać z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej oraz m.in. z darmowych wstępów do parków narodowych. Najczęściej wykorzystywanym bonusem jest ustawowa ulga na przejazdy kolejowe – 37 proc. na bilety jednorazowe i 49 proc. przy zakupie biletów miesięcznych. W Kujawsko-Pomorskiem uzupełnia go 15-procentowa zniżka w autobusach Kujawsko-Pomorskiego Transportu Samochodowego.
Toruńska Karta Dużej Rodziny uprawnia do korzystania z katalogu zniżek od 5-50 procent na różne usługi (m.in. stomatolog, optyk, fryzjer, masaże, kluby fitness), a także na uczestnictwo w konkursach, festynach, piknikach rodzinnych, warsztatach wakacyjnych, zajęciach języka angielskiego. Taniej wejdziemy na pływalnie i lodowiska. Znajduje się na niej obecnie 80 podmiotów, które chcą wspierać rodziny. – Korzystamy ze zniżek na komunikację miejską, na wejście do Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu, na mecze koszykówki. Czasami partnerzy ogłaszają zniżki na zakup książek – wymienia Monika Zielińska, mama trójki dzieci. – Kiedyś były ulgi na zakupy w Lidlu i w Biedronce, ale niestety tylko okazjonalnie. Wprawdzie z ogólnopolskiej karty można korzystać w Carrefourze, ale akurat do tego sklepu mamy dosyć daleko. Co jeszcze? Mąż tankuje na Orlenie, bo na każdym litrze jest kilka groszy taniej.
Dzięki Kujawsko-Pomorskiemu Komponentowi Karty Dużej Rodziny rodziny wielodzietne mają bezpłatne wejściówki i zniżki oferowane przez instytucje kultury, np. do Filharmonii Pomorskiej, Opery Novej, Teatru im. Horzycy, Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni. Interesująca jest też regionalna oferta galerii i muzeów. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie to 50-procentowe zniżki dla dzieci i młodzieży, 20-procentowe dla dorosłych, tańsze bilety na doroczny Festyn Archeologiczny. Do Włocławskiego Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej wstęp wolny dla wszystkich posiadaczy KDR do lat 18, pozostałe osoby zwiedzają za cenę biletu ulgowego. W toruńskim Muzeum Etnograficznym na wszystkich członków dużych rodzin po okazaniu karty czekają 40 proc. zniżki.

W latach 2014-16 w programie wspierania dużych rodzin uczestniczyło ponad 4 tys. osób, czyli ok. tysiąca toruńskich rodzin. Ogólnopolskie karty również posiada podobna liczba mieszkańców. Jak nas poinformowano w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej UMT, z ulg korzystają przede wszystkim rodziny aktywne. Warto wspomnieć, że od stycznia tego roku miasto wprowadziło dodatkowo Kartę Seniora.

Co trzeba zrobić, żeby otrzymać kartę?
Obecnie Toruńska Karta Dużej Rodziny, w nowej szacie graficznej, i Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny są wydawane przez nowo powstałą jednostkę – Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie przy ul. Batorego 38/40. Wnioski można również składać w pięciu Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta. Tam też lub ze strony internetowej w TCŚR pobieramy wnioski. Karty wydawane są na rok.
Składając formularz, przedstawia się oryginały lub odpisy dokumentów potwierdzających prawo do przyznania karty. Kujawsko–Pomorski Komponent Karty Dużej Rodziny pozwala korzystać ze zniżek w instytucjach wojewódzkich, wymaga jednak posiadania Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny (www.kujawsko-pomorskie.pl zakładka „Sprawy społeczne”).
Miejsca, w których przysługują zniżki, oznaczone są informacją „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Żeby skorzystać ze zniżki, należy w kasie okazać kartę lub na stronie internetowej partnera KDR (np. sklepu internetowego) podać wymagana dane.

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.