Kamienica pełna rodzinnych inicjatyw

Żeby integrować rodziny – młodsze pokolenie ze starszą generacją, żeby wspierać rodzicielstwo i pomagać w rozwoju, szczególnie rodzinom wielodzietnym. Kamienica Inicjatyw to projekt, który powstał z połączenia pomysłów dwóch toruńskich fundacji – Archipelag Inicjatyw i Nadzieja dla Rodzin. W Kamienicy można atrakcyjnie – twórczo spędzić czas.

 

Międzypokoleniowa integracja sprawdza się bardzo dobrze. Jest duża potrzeba spotkań i wspólnego spędzania czasu. Zainteresowanie przerasta możliwości fundacji. – Kiedy organizowaliśmy nasze pierwsze spotkanie – warsztaty mydlarskie, wejściówki rozeszły się w ciągu pół godziny. Na Toruńskie Dni Rodziny voucherów również już nie ma. Zainteresowanie wszystkimi wydarzeniami jest zawsze bardzo duże – mówi Maciej Zieliński z Archipelagu Inicjatyw. W projekcie uczestniczy tysiąc rodzin wielodzietnych, co daje w sumie około pięciu tysięcy osób, i stu seniorów. – Chcieliśmy, żeby oprócz propozycji stricte dla seniorów, były również integracyjne, międzypokoleniowe spotkania – dziadków z wnukami, a także tych osób starszych, których na przykład dzieci wyjechały za granicę. Starsze pokolenie odżywa w kontaktach z młodymi ludźmi – dodaje prezes.

Warsztaty, spotkania, imprezy
Kamienica Inicjatyw oferuje wiele rodzinnych atrakcji. Największą popularnością cieszą się zajęcia artystyczne, np. rękodzielnicze, i kulturalne – m.in. spotkania z ciekawymi torunianami, wejściówki do teatru. Działa Akademia Języka Angielskiego, z której korzysta 80 osób. Można zapisać się na naukę gry na gitarze. W Kamienicy znajduje się Punkt Informacji Dużych Rodzin i Informacji Senioralnej. Organizowane są Toruńskie Dni Rodzin, w ramach których odbywa się kilka różnych wydarzeń (w tym roku to m.in. survival dla ojców z synami, gokarty, warsztaty ceramiczne, escape room), Rodzinny Piknik Dużych Rodzin i Seniorów pod koniec sierpnia czy Międzypokoleniowa Gala Świąteczna. Maciej Zieliński: - Co roku proponujemy również Dni Zakochanych w Rodzinie – to randki dla rodziców, którzy we dwoje wychodzą do restauracji. My w tym czasie zajmujemy się ich pociechami. W tym roku włączyło się do akcji sześć toruńskich lokali gastronomicznych.
Warto wiedzieć, że w Kamienicy działa także Poradnia Rodzinna oraz dla Seniorów, oferująca indywidualne spotkania z psychoterapeutą. Rozwija się Bank Czasu – wolontariat. Doświadczeni seniorzy będą mogli np. udzielać korepetycji uczniom, a rodziny będą wspierać osoby starsze, udzielając pomocy w domu, przy pracach w ogrodzie. W ramach Banku Czasu odbywa się wspólne szydełkowanie.

Oferta jest darmowa
Są również działania skierowane do wszystkich zainteresowanych, nie tylko rodzin wielodzietnych. Należą do nich warsztaty ceramiczne, w których uczestniczą osoby niepełnosprawne z fundacji „Arkadia”, dzieci, młodzież i seniorzy. Kogo interesują różne metody wychowawcze, może wybrać się na spotkania Akademii Rodzica – w cyklu, który trwa od marca i zakończy się w czerwcu, tematyka dotyczyła wychowania bez kar i nagród. Spotkania na temat rodzicielstwa i wychowania będą kontynuowane jesienią.

Dwa razy w miesiącu Kamienica Inicjatyw wydaje informator z bieżącymi wydarzeniami kulturalnymi, sportowymi, prozdrowotnymi organizowanymi w naszym mieście. Można osobiście odebrać go przy ul. Kopernika 22 lub wejść na stronę internetową kamienica-inicjatyw.pl.
Z wszystkich propozycji Kamienicy można korzystać za darmo (projekt dofinansowuje m.in. Urząd Miasta Torunia), ale trzeba być posiadaczem Toruńskiej Karty Dużej Rodziny lub być seniorem w wieku 65+. Rodziny wielodzietne są uprawnione do posiadania Ogólnopolskiej i Toruńskiej Karty Dużej Rodziny (mogą starać się o obydwie). Przysługują one wszystkim rodzinom wielodzietnym, niezależnie od dochodu. Korzyści? Zniżki w partnerskich sklepach, na bilety wstępu, warsztaty, kursy, na wybrane usługi.

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.