Gdzie wyruszyć na wiosenne wojaże
Barbara Brzozowska i Justyna Kalemba zachęcają do wiosennych wyjazdów Fot. Joanna Wojno-Wolska

Gdzie wyruszyć na wiosenne wojaże

W miarę wzrostu temperatury apetyt na podróżowanie rośnie. Zaczynamy planować urlopy. Poplażować, wygrzać się, zakosztować błogiego lenistwa czy zachłysnąć się jak największą ilością nowych miejsc? Wybór należy do nas. Jakie rejony są popularne w nadchodzącym sezonie?

W zależności od temperamentu, potrzeb, a także domowego budżetu możemy wybrać wczasy z plażowaniem, pobytem w dobrych hotelach z all inclusive albo spędzić urlop dynamicznie i jak najwięcej zobaczyć. Wystarczy sprecyzować swoje preferencje, wybrać miejsce i wyruszyć na upragniony wypoczynek. – Rok temu bardzo dobrze sprzedawała się Hiszpania. W tym sezonie na topie jest Albania – zarówno jako wczasy, jak i objazdówka. Turystów przyciągają albańskie plaże – najszersze w Europie. W dodatku nie wydamy zbyt dużo, co oczywiście przyciąga turystów – mówi Tomasz Dybowski, właściciel Biura Turystycznego „Voyager”. W Albanii warto odwiedzić między innymi stolicę Tiranę, nadmorską Sarandę, skąd wodolotem można udać się na Korfu, Shkodrę – najważniejsze miasto północnej Albanii z czystym jeziorem, na których znajdują się wysepki z monastyrami. Kraj ten jest bezdyskusyjnie urokliwy. – Popularnymi kierunkami są również Grecja i Bułgaria. A polskie rejony? Zakopane i okolice z Krakowem i Wadowicami, a także miejscowości nadmorskie z wypadami do Skandynawii – Danii, Szwecji czy Norwegii – wymienia Tomasz Dybowski.

Turcja odzyskuje dawną popularność
Kto w ubiegłym roku wybrał urlop w Polsce, a właśnie krajowe wczasy sprzedawały się bardzo dobrze, mimo zagorzałego patriotyzmu mógł się zniechęcić. Pragniemy słońca, a kapryśne polskie lato może rozczarować, dlatego Grecja czy Hiszpania z zagwarantowaną słoneczną pogodą nie tracą na atrakcyjności dla torunian. W dodatku polski urlop będzie nas kosztował podobnie do zagranicznego. Barbara Oleśków, właścicielka OK Tours, zdradza, że powoli reaktywują się wyjazdy do Turcji. Biorąc pod uwagę standardy, jakość hoteli i all inclusive trudno znaleźć lepszą ofertę w innym kraju. Natomiast Egipt, który niegdyś zajmował topową pozycję, póki co nie odzyskał dawnego blasku popularności. Kwietniowe święta niekoniecznie w domu? – Wyjazdy w okresie Wielkanocy cieszą się dużo większą popularnością niż bożonarodzeniowe. Jesteśmy zdecydowanie bardziej przywiązani do tradycji świąt grudniowych. Wielkanocne egzotyczne kierunki to między innymi Bali i Dominikana – mówi Barbara Oleśków.

Gdzie jeszcze możemy wyruszyć na wiosnę? – Wyspy Kanaryjskie i portugalska Madera – te miejsca sprawdzają się dobrze w marcu i kwietniu. Bardzo popularne, ale dopiero od czerwca, są również rejsy po Morzu Śródziemnym – mówi Monika Kwiatkowska, właścicielka Coco Tours. Już teraz warto śledzić oferty na egzotyczne wypady jesienią – Dominikana, Kuba, Meksyk, Tajlandia, Emiraty Arabskie, Oman, Jamajka czy Panama czekają! Jeśli chcemy pojechać tam za kilka miesięcy, to właśnie wiosną skorzystamy z obniżek first minute.

Wiosna to doskonały czas na wycieczki objazdowe – 3-4-dniowe wyjazdy do Barcelony, Londynu, Rzymu, Pragi czy Wiednia. Warto wybrać się na objazdówkę do Włoch, Hiszpanii, Portugalii czy Izraela, bo latem zwiedzanie tych miejsc w upalne dni może być mało komfortowe.

Wiosenny weekend w okolicy
Jeśli do długiego urlopu zostało nam jeszcze sporo czasu, możemy zaplanować sobie krótsze wypady po okolicy, w której nie brakuje ciekawych miejsc. Możemy wybrać się do Ostromecka, gdzie zwiedzimy zespół pałacowo-parkowy, do zamku krzyżackiego w Golubiu-Dobrzyniu, do Inowrocławia lub Ciechocinka zobaczyć tężnie czy pojechać do urokliwego Chełmna. Z dziećmi warto odwiedzić Biskupin czy JuraPark w Solcu Kujawskim. – Jedną z propozycji w regionie może być wycieczka Szlakiem Piastowskim lub zwiedzenie zabytków architektury sakralnej – zawitamy między innymi do zespołów poklasztornych w Strzelnie i Mogilnie czy do sanktuarium w Markowicach. Można wyruszyć także Szlakiem Osadnictwa Olęderskiego. Bardzo blisko mamy wiele unikatowych perełek architektonicznych – np. na kościele św. Jakuba, w domu Mikołaja Kopernika i kościółku w Przecznie zachowały się najstarsze w regionie więźby dachowe. Polecam szukać takich ciekawostek – zachęca do poznawania naszego regionu Anna Cicha z Toruń Tourist.

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.