Ekologiczne ogrzewanie? Sprawdzamy najlepsze rozwiązania
Sposobów na ekologiczne ogrzewanie jest wiele Fot. Lena Pracka

Ekologiczne ogrzewanie? Sprawdzamy najlepsze rozwiązania

Zima nie musi być straszna, gdy odpowiednio zadbamy o ogrzewanie swojego domu czy mieszkania. Jednym z popularnych rozwiązań okazuje się być ogrzewanie podłogowe – razem z ekspertami sprawdzamy, jak rodzaje ogrzewania spotkamy w Toruniu i jakie rozwiązania są najbardziej opłacalne i ekologiczne. 

– Każdemu z nas zależy na komforcie we własnym mieszkaniu, a ciepło jest niezaprzeczalnie istotnym jego elementem, dlatego warto bliżej przyjrzeć się niestandardowym rozwiązaniom w kwestii ogrzewania – przekonuje Dorota Osińska z Automatik Elektrociepło. Jak się okazuje, obecnie popularnym rozwiązaniem, wspomagającym nasz system grzewczy, jest ogrzewanie podłogowe. Choć powszechnie uchodzi ono za dość kosztowną inwestycję, warto zapoznać się z tym, na jakich zasadach działa. – Obawę może budzić mit o kosztach energii elektrycznej, jednak jeśli przeanalizujemy dokładnie ofertę taryf energii elektrycznej i dopasujemy system do obiektu, systemu grzewczego i oczekiwań inwestora, osiągniemy cel w postaci oszczędnego ogrzewania – zauważa Dorota Osińska. Ogrzewanie podłogowe akumulacyjne zalecane jest dla osób, które prowadzą w swoim domu gospodarkę energooszczędną. System ten jest dość łatwy w obsłudze i pozwala mieć pełną kontrolę nad ogrzewaniem swojego domu. – Na etapie inwestycji inwestor nie ponosi dodatkowych kosztów, np. na doprowadzenie gazu do budynku czy budowę dodatkowego komina – opowiada Dorota Osińska. – Sprawność ogrzewania akumulacyjnego dochodzi do 100% dostarczonej energii, a bezprzewodowe inteligentne sterowanie Danfoss Link z aplikacją na smartfona to pełna kontrola użytkownika nad ogrzewaniem domu.

W trosce o środowisko
– System ciepłowniczy, którego właścicielem jest EDF Toruń, od lat jest systematycznie rozwijany poprzez wymianę starych sieci ciepłowniczych na nowoczesne, preizolowane oraz budowę efektywnych, indywidualnych węzłów cieplnych – wymienia Julita Karpińska z EDF Toruń. – Dzięki powyższym inwestycjom, korzystanie z ciepła sieciowego jest najbardziej pewnym i niezawodnym sposobem ogrzewania.
Bezpieczeństwo energetyczne miasta i regionu w 2017 roku zwiększy się za sprawą nowej, wysokosprawnej elektrociepłowni gazowej. Tym samym zastąpi ona obecne kotły węglowe. Elektrociepłownia gazowa to instalacja, która produkuje jednoczenie ciepło i energię elektryczną. Gwarantuje ona zarówno długoletnią ciągłość dostaw ciepła dla mieszkańców Torunia, jak i poprawną jakość powietrza naszego miasta. – System ciepłowniczy to najbardziej ekologiczny sposób zabezpieczenia potrzeb cieplnych Torunia z uwagi na bezemisyjność ciepła sieciowego w miejscu przyłączenia budynku do sieci ciepłowniczej – opowiada Julita Karpińska. – Emisja w miejscu wytwarzania podlega ostrym normom środowiskowym. Przyłączenie nowych odbiorców do sieci ciepłowniczej to jeden z najskuteczniejszych sposobów ograniczenie niskiej emisji, która jest źródłem smogu w mieście.
Wśród zalet korzystania z miejskiej sieci ciepłowniczej znajdują się: bezpieczeństwo, niezawodność dostaw bez względu na warunki pogodowe, troska o środowisko czy całodobowa opieka Pogotowia Ciepłowniczego. Od 2007 roku EDF Toruń realizuje także program „Zero emisji na Starówce”, którego efektem jest m.in. zmniejszenie emisji pyłów, dwutlenku węgla oraz tlenków siarki i azotu w obrębie Starówki.

Olga Taraszka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.