Masz nietuzinkowy pomysł? – zacznij działać
Zwycięstwo w konkursie na „Pomysł na własną firmę” to szansa na rozwój własnego biznesu Fot. A. Zakrzewski

Masz nietuzinkowy pomysł? – zacznij działać

Kto ma innowacyjny pomysł, zapał i talent, żeby zrealizować swój projekt, może wziąć udział w konkursie „Pomysł na własną firmę” rozstrzygnięty w tym roku już po raz czwarty, a ogłoszony przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMK. Studenci, doktoranci i pracownicy UMK mogą swoją wiedzę przekuwać w biznes.


Czasami od pomysłu do jego realizacji jest długa i trudna droga. A od realizacji do komercjalizacji jeszcze dłuższa. Choć jest wiele osób utalentowanych, nie każdy potrafi sprzedać to, co wymyślił. Dobry marketing jest kluczem do sukcesu, również finansowego.

Pomysł musi być innowacyjny
Od kilku lat UMK wspiera pomysły swoich studentów, doktorantów i pracowników. Osoby, które mają pomysł na biznes, mogą wziąć udział w konkursie JM Rektora UMK „Pomysł na własną firmę”. Dzięki niemu mogą uzyskać nagrodę pomagającą założyć spółkę spin off. Pomysły oceniane są pod kątem realności realizacji. Ocenie poddana jest oryginalność pomysłu, kreatywność, innowacyjność, potrzeba odbiorców na rynku, a także determinacja autora pomysłu. – W tym roku nagrodziliśmy pomysły dr Beaty Szefler z Wydziału Farmaceutycznego UMK za projekt produkcji kosmetyków naturalnych oraz kremów i maści leczniczych, kosmetyków tworzonych własnoręcznie, dla konkretnych, indywidualnych odbiorców, czy dr. Włodzimierza Juśkiewicza z Wydziału Nauki o Ziemi, który posiada już opatentowany pomysł: sondę do poboru osadu dennego w zbiornikach naturalnych i sztucznych. Pozostaje kwestia marketingu – dobrej sprzedaży produktu – mówi dr Damian Walczak, wicedyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości UMK. Kolejnymi innowacyjnymi pomysłami jest projekt doktoranta Marcina Sobiecha i studenta Jakuba Ciocha z Wydziału Nauk o Ziemi o nazwie eduMapa, który umożliwi edukację z wykorzystaniem IT, adresowaną do uczniów, nauczycieli oraz innych zainteresowanych odbiorców. Krzysztof Ratajczak, Michał Manista oraz Marek Słupczewski z Wydziału Prawa i Administracji są zaś autorami pomysłu na rozwój nowatorskiego narzędzia online pomagającego w przygotowywaniu pism procesowych.

Nauczą cię, jak prowadzić firmę
W przygotowaniu do konkursu pomaga Startup Campus UMK. Osoby, które nie czują się pewnie, żeby szybko i samodzielnie wystartować z firmą i wziąć udział w konkursie, w Campusie w ramach programu preinkubacji zdobywają wiedzę biznesową. Wybrane zespoły studentów i naukowców UMK, którzy mają pomysł na produkt, pod okiem doświadczonych specjalistów poznają tajniki przedsiębiorczości. – Podczas warsztatów diagnozujemy rynek, badamy jego potrzeby, czy podobnego pomysłu ktoś w Europie czy na świecie nie zrealizował. Pomagamy budować solidne podstawy pod założenie formy – mówi Mirosław Manelski, koordynator Startup Campus UMK, pracujący na co dzień w inkubatorze Exea Smart Space, w którym działają obecnie 32 firmy. – Zdarza się, że ktoś stwierdza brak gotowości do prowadzenia biznesu, ale są również przypadki, kiedy udaje się zweryfikować możliwości wykorzystania posiadanej przez siebie wiedzy i jej komercjalizacji. Warsztaty służą sprawdzeniu potencjału produktu. Nie ma sensu zakładać firmy, jeśli nie mamy pierwszych odbiorców, ponieważ od początku narażamy się na straty.
Dr Damian Walczak za niewątpliwy sukces i przykład przedsiębiorstwa, które brało udział w konkursie „Pomysł na własną firmę”, uważa rozwój Idea Spin – firmy zajmującej się wzornictwem mebli. Zaś jako preinkubatora wymienia spółkę Instytut Promocji Historii, która stworzyła portal oraz pakiet usług, za pomocą których polscy archiwiści mogą się wymieniać danymi i prowadzić badania genealogiczne.

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.