Nie daj się wpakować w problem - zadbaj o dodatkowy bagażnik!
Dobry bagażnik to podstawa udanego wyjazdu Fot. Przemysław Mrotek

Nie daj się wpakować w problem - zadbaj o dodatkowy bagażnik!

Listopad to idealny czas, by pomyśleć o pakowaniu się na zimowy wypoczynek. Jak wygodnie i bezpiecznie przetransportować sprzęt narciarski, i gdzie najlepiej montować dodatkowy bagażnik? – Sprawdzamy!

Dodatkowy bagażnik pozwala w prosty sposób na transport akcesoriów, niezbędnych do uprawiania sportów zimowych. Wszystko przy zachowaniu pełnego komfortu jazdy. Zwiększona przestrzeń w naszym samochodzie to praktyczne rozwiązanie, które sprawia że jesteśmy niezależni i możemy w dowolnej chwili wybrać się, np. na stok narciarski. -Niezwykle wygodne są dodatkowe boxy dachowe, w których można schować nie tylko narty, ale także kaski i inne akcesoria – zauważa Dorota Oryl z Arpol Motor Company. -Latem najlepiej sprawdzają się uchwyty na tył samochodu, gdyż pozwalają na bezpieczne zamontowanie rowerów. Z kolei jeśli chodzi o zimę polecam bagażniki, które montowane są na dachach samochodów, gdyż sprawdzają się one dobrze przy transporcie nart – dodaje. Obecnie salony samochodowe dysponują ogromnym wyborem dodatkowych bagażników, dlatego warto zastanowić się nad najlepszą alternatywą dla siebie. Najbardziej popularne są boxy montowane na dachach samochodu i za samochodem. Należy przy tym pamiętać, żeby dopasować odpowiednio rozmiar danego boxu, do naszego auta. Ważne jest też co zamierzamy przewozić w dodatkowym bagażniku. W momencie, gdy przemyślimy wszystkie te aspekty jest to trafna inwestycja, która posłuży nam na wiele lat. –To będzie mój trzeci sezon narciarski, a drugi z własnym sprzętem, zainwestowanie w dodatkowy bagażnik było niezbędne – przekonuje Andrzej Jercha z Torunia. –Kupiłem dodatkowy box i praktycznie o nic nie muszę się martwić, zaoszczędzam sporo pieniędzy i nie muszę już stać w kolejkach, przy wypożyczalniach na stoku – dodaje.

Bezpieczny transport
Montując bagażnik na dachu samochodu wielu z nas ma wątpliwości, czy jest to bezpieczne rozwiązanie. Ryzyko kolizji jest zawsze, choć wioząc dodatkowy box należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności, np. podczas zakrętów. Pewne ograniczenia dotyczą, także przekraczanej prędkości - powyżej 130 km/h można odczuć większy opór powietrza. -Zamontowanie dodatkowego bagażnika nie stanowi utrudnienia, przy prowadzeniu samochodu do 130 km/h. Jadąc z taką prędkością, często nawet nie słychać, że ma się na dachu dodatkowy bagażnik – opowiada Dorota Oryl. -Powinniśmy zwrócić uwagę, żeby zaopatrzyć się w bagażnik dobry jakościowo z belkami aluminiowymi, wówczas mamy gwarancję komfortowej jazdy. Zamontowanie takiego bagażnika nie stanowi żadnego problemu, można to zrobić samodzielnie lub na miejscu przy zakupie – dodaje. –W zeszłym roku po raz pierwszy miałem okazję skorzystać z dodatkowego bagażnika na dachu samochodu i muszę przyznać, że sprawdził się bardzo dobrze. Na autostradzie było go trochę słychać, ale nie przeszkadzało to w jeździe. Na pewno ważne jest, by zdecydować się na produkt dobrej jakości – wspomina Kacper Orzechowski z Torunia. Decydując się na dodatkowy bagażnik, powinniśmy pamiętać, by w trakcie transportu nie był on przeładowany. Wygodnym rozwiązaniem są także boxy montowane na tylnej części samochodu. Pozwalają one na łatwy dostęp do przewożonego bagażu i na bezgłośną jazdę, przy dużych prędkościach. Dodatkowe bagażniki dobrze sprawdzają się także przy transporcie rowerów, zamontowanych zarówno na dachu, jak i na tylnej części auta.

Olga Taraszka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.