Przygotuj auto do zimy, to ostatni dzwonek
W najbliższą sobotę można wykonać darmowy przegląd samochodu przed zimą Fot. Mateusz Patalon

Przygotuj auto do zimy, to ostatni dzwonek

Sprawdzenie akumulatora, płynów eksploatacyjnych, wymiana opon. Zanim zaskoczy Cię zima, przygotuj swój samochód do trudnych warunków.

Co roku odwieczny problem, zima nie tylko zaskakuje drogowców, ale i kierowców. Jeżeli chcesz, by w tym roku pogoda nie pokrzyżowała Ci planów, przygotowania zacznij już teraz. Listopad to dobry miesiąc, można chociażby zaoszczędzić czas na staniu w kolejkach, które za chwilę pojawią się w większości serwisów. O czym musimy pamiętać przed zimą?

Czy odpali?
Najczęstsza zmora kierowców zimą to akumulator. Jak przygotować się, by mróz nas nie zaskoczył, a auto odpaliło? Najlepiej sprawdzić akumulator już teraz. Czasem niewielka ingerencja może uchronić nas przed zakupem nowego akumulatora. Trzeba jednak pomyśleć o tym wcześniej. Akumulator najlepiej zbadać jeszcze przed zimą, by dowiedzieć się czy ją. Wewnątrz znajduje się chemia, o której zazwyczaj niewiele wiemy. Specjaliści posiadają fachowe narzędzia, po diagnostyce akumulatora dowiemy się, czy musimy kupić nowy czy nie.
Mądra eksploatacja
Akumulator to podstawa, ale warto zwrócić uwagę także na inne rzeczy. Istotna czynność przed rozpoczęciem sezonu zimowego to sprawdzenie i wymiana płynów eksploatacyjnych. Podstawa to zadbanie o silnik. Olej po wakacjach może stracić swoje właściwości lub częściowo zmniejszyć swoją objętość. Wysokie upały mają na niego szczególnie niekorzystny wpływ. Ale olej to nie wszystko. Koniecznie przed zimą musimy sprawdzić płyny chłodnicze, które odgrywają bardzo ważną rolę w eksploatacji samochodu zimą. Jeżeli nie wymienimy płynu chłodniczego, będzie nam zamarzał, a to może doprowadzić do znacznych uszkodzeń silnika.

Zmień opony
No i ważna rzecz, o której każdy kierowca powinien pomyśleć wcześniej to wymiana opon. Kiedy jest na to najlepszy czas? Przyjęta zasada to średnia temperatura poniżej siedmiu stopni. Ale jest to bardzo indywidulana sprawa, ciężko postawić tu sztywną granicę. Jakie opony wybrać? Najlepiej nowe, bądź po prostu z pewnego źródła. Minimalna grubość bieżnika w przypadku opon zimowych wynosi cztery milimetry. Nowe opony możemy wykorzystywać przez trzy, cztery lata. Osobiście nie jestem zwolennikiem zakupu opon z niewiadomych źródeł - nie znamy historii takiej opony, nie wiemy czy opona nie pochodzi z auta powypadkowego, czy siatka tej opony jest w dobrym stanie. Ważne by z wymianą opon nie czekać na ostatni moment, powód - co roku ten sam - gigantyczne kolejki w serwisach. Można zatem łudzić się, że w tym roku zima przyjdzie późno, albo od razu zabrać się do działania.

Sprawdź za darmo
W związku ze zbliżającym się okresem jesienno – zimowym policjanci z  Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Toruniu wraz z lokalnymi Stacjami Kontroli Pojazdów, zapraszają wszystkich kierowców na przegląd techniczny pojazdów. Z nieodpłatnego sprawdzenia stanu technicznego można skorzystać 29 października 2016 r. (sobota) w godz. 9:00-14:00 
W trakcie przeglądu diagnosta sprawdzi w naszym samochodzie układ kierowniczy, hamulcowy, zasilania, nośny, ogumienie kół jezdnych (w tym wysokość bieżnika) oraz oświetlenie pojazdu.  W Toruniu w akcji udział biorą: Autosar – Wieluński, ul. Wschodnia 38, Polski Związek Motorowy, Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów, ul. Lubicka 90, Norauto, ul. Olszyńska 8a, Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów, ul. Skłodowskiej 103b, Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów przy Warsztatach Szkolnych Zespołu Szkół Samochodowych, ul. Grunwaldzka 31.

Redakcja
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.