Technologia, Rozrywka i Design – konferencja TEDx Toruń
Tegoroczny TEDx Toruń przyciągnie około ośmiuset zainteresowanych Fot. Nadesłane

Technologia, Rozrywka i Design – konferencja TEDx Toruń

„Idee godne propagowania” to motto konferencji naukowych TED, które narodziły się w USA. Obecnie organizowane są już w różnych krajach. Toruń od trzech lat ma swoją edycję. Ciekawe polskie osobowości już 13 listopada w CKK Jordanki. W kilkuminutowych wystąpieniach poruszą ważne tematy, odpowiadając na pytanie… „Dlaczego?”.


Kto zna amerykańskiego TED-a, wie, że konferencja jest bardzo ciekawa, bo różnorodna, a tematyka wciągająca. To wystąpienia dobrych mówców, którzy rozwijają przed słuchaczami intrygujące tematy. W Stanach gośćmi TED-ów byli m.in. Bill Clinton, Bill Gates, Jane Goodall, Stephen Hawking, Naomi Klein, Colin Powell czy Edward Snowden. Wśród prelegentów znalazło się również wielu laureatów Nagrody Nobla. Pierwszym Polakiem na konferencji TED był Jacek Utko, wybitny polski projektant, który podczas konferencji w 2009 roku zadał pytanie, czy dobry design może uratować gazety.
W Toruniu odbędzie się trzecia edycja TEDx. Konferencje TEDx są niezależne od TED (mają jednak podobną formułę) i można je zorganizować, otrzymując amerykańską licencję. Trzeba stosować się do kilku reguł, m.in. prelegenci za wystąpienia nie otrzymują żadnej gratyfikacji finansowej i zgadzają się na publikację ich wystąpienia na portalu YouTube. – Otrzymanie licencji, szczególnie miejskiej z możliwością umieszczenia miasta w nazwie konferencji, nie jest wcale takie łatwe. Nam udało się to od pierwszego roku. Pokazaliśmy dobrą aplikację, przekonaliśmy o ważności i randze konferencji w naszym mieście i Ameryka nam zaufała. Nasz TEDx jest utrzymany w konwencji konferencji eleganckiej – mówi Artur Jabłoński, konsultant ds. e-marketingu, który wraz z dyrektorem Exea Smart Space Łukaszem Ozimkiem kilka lat temu wymyślili zainicjowanie toruńskiej edycji. – Na początku roku ustalamy motyw przewodni i listę prelegentów naszych marzeń. „Tell me why?” będzie towarzyszyć listopadowemu wydarzeniu. Zawsze szukamy pytania, które będzie spajać tematykę poruszaną przez występujących gości reprezentujących różne dziedziny – wyjaśnia Łukasz Ozimek.
Kogo Toruń będzie gościł? Na scenie Jordanek pojawi się ośmiu mówców. Na razie znamy sześciu. Jako pierwszy głos zabierze prof. Jerzy Vetulani, znany psychofarmakolog, neurobiolog, biochemik, profesor nauk przyrodniczych. Zastanowi się nad tym, dlaczego myślimy w danym języku. O roli reportażu i uchodźcach opowie Jakub Górnicki, autor największego w Polsce bloga podróżniczego. Reporter wojenny Marcin Ogdowski, nazywany pierwszym polskim blogerem wojennym, przybliży tematykę doświadczania wojny, cierpienia z perspektywy jej uczestników. Dlaczego w przyszłości jedzenie naturalne zostanie zastąpione przez sztuczne? Ten temat rozwinie Natalia Hatalska, analityk i obserwatorka współczesnych trendów. Wśród prelegentów pojawią się również superniania Dorota Zawadzka oraz radomianin Artur Wachowicz, który kilka lat temu uległ nieszczęśliwemu wypadkowi i jako niepełnosprawny zwiedził pół Europy. Goście na pamiątkę uczestnictwa w toruńskim TEDx oraz jako formę podziękowania tradycyjnie otrzymują karykatury wykonane przez Marcina Treichela, toruńskiego rysownika i projektanta graficznego.
Na tegorocznym evencie organizatorzy spodziewają się około 800 osób. Bilety rozchodzą się szybko, ale można je jeszcze zamówić na stronie www.tedxtorun.com.


Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.