W Młynie Wiedzy powstaje multimedialna pracownia
W nowej pracowni będą odbywały się warsztaty dla dzieci w wielu 7-15 lat Fot. Jacek Koślicki

W Młynie Wiedzy powstaje multimedialna pracownia

Nowa pracownia w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy już niebawem zostanie uruchomiona. Znamy pierwsze propozycje warsztatów – najmłodsi torunianie będą mieli okazję, żeby pod okiem ekspertów odkryć w sobie pasję do fotografii i poznać sztukę realizacji wideo.

Nowa przestrzeń, nowe możliwości
Nowa pracownia to odpowiedź na lokalne potrzeby. Ma zostać wyposażona w bogaty i nowoczesny sprzęt i służyć przede wszystkim edukacji najmłodszych. Do dyspozycji użytkowników pracowni będą m.in. kamery cyfrowe, aparaty, rejestratory audio, mikrofony pojemnościowe i dynamiczne oraz specjalne lampy. Nowa pracownia zostanie wyposażona także w greenbox. – W pracowni znajdzie się 15 stanowisk komputerowych, które będą posiadały zintegrowany pakiet oprogramowania – przekonuje Marcin Centkowski, kierownik Działu Rozwoju, Marketingu i Promocji w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. – Za ich pomocą będzie można edytować pliki multimedialne: fotografie, klipy wideo i wiele innych – dodaje.

Trening kreatywności
– Otrzymywaliśmy informacje od naszych zwiedzających, że byłoby dobrze, gdyby dzieci i młodzież miały możliwość zdobycia umiejętności w zakresie edycji fotografii i wideo. Chcieliśmy odpowiedzieć na to zapotrzebowanie, stąd w pierwszej fazie działania pracowni zajmiemy się właśnie tymi zagadnieniami. Kolejne pomysły już chodzą nam po głowie – wyjaśnia Marcin Centkowski. Warsztaty zaplanowane zostały dla dzieci w wieku od 7 lat, z kolei w gronie najstarszych odbiorców będzie młodzież w wieku 13-15 lat. Zajęcia będą odbywały się w wybrane soboty, a czas ich trwania to ok. trzy godziny. Jedna z propozycji warsztatów to Studio Filmowe – uczestnicy będą mieli okazję poznać tajniki fotografii i wideomontażu. – Wyjeżdżamy w ciekawe miejsca i dokumentujemy podróże, używając kamer cyfrowych. Gramy w gry komputerowe, a relacje z własnych przygód w wirtualnym świecie chcemy pokazywać innym. Tworzenie i edycja plików wideo są coraz łatwiejsze dzięki nowoczesnym narzędziom i aplikacjom. Na zajęciach wykorzystamy specjalistyczne oprogramowanie do przygotowania własnego, profesjonalnego materiału wideo, gotowego do publikacji np. w serwisie YouTube – opowiada Marek Balicki, prowadzący warsztaty. Druga propozycja warsztatów to Fotograficzne Potyczki, które poprowadzi Monika Ralcewicz-Ciaiolo. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję dowiedzieć się, co oznacza kompozycja i jak powinna wyglądać prawidłowa obsługa aparatu. Dzieci zapoznają się także z tajnikami fotografii nocnej oraz martwej natury. – Dzieci będą fotografować za pomocą trybów Auto i P, sukcesywnie poznając wybrane aspekty techniczne związane z obsługą aparatu. Każde spotkanie warsztatowe jest związane z zamkniętym zagadnieniem fotograficznym i ma charakter teoretyczno-praktyczny. Techniczne aspekty będą poruszane i rozwijane na zasadzie kontynuacji na kolejnych zajęciach – wyjaśnia Monika Ralcewicz-Ciaiolo, prowadząca zajęcia. – Ponieważ żyjemy w erze cyfryzacji, warsztaty z zakresu fotografii i tworzenia filmów na pewno będą ciekawą odskocznią dla dzieci od zajęć szkolnych. W szkołach brakuje obecnie zajęć praktycznych, dlatego też taka forma warsztatów poszerzy horyzonty najmłodszych, być może pozwoli odkryć nowe talenty – przekonuje Krzysztof Lencki, tata 5-letniej Zosi. Szczegółowe informacje na temat terminów warsztatów fotograficznych dostępne są na stronie: mlynwiedzy.org.pl/fotograficzne-potyczki.

Olga Taraszka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.