Wydrukuj tę stronę
Rallycrossowe wyścigi w MotoParku

Rallycrossowe wyścigi w MotoParku

Będzie jazda na pełnych obrotach – zapowiada się emocjonujący motoryzacyjnie weekend. 6. Runda Oponeo Mistrzostwa Polski Rallycross w sobotę i niedzielę w toruńskim MotoParku. To przedostatnia runda, podczas której wiele się rozstrzygnie.

 

Nie trzeba być zawodowcem, żeby rozpocząć przygodę z rallycrossem. Po zdobyciu licencji wyścigowej każdy może stanąć na starcie. Toruński MotoPark już po raz trzeci w tym roku będzie gościł zawodników walczących o tytuł mistrza w rallycrossie. Ostatnia runda odbędzie się na torze w Słomczynie, ale już toruńska może okazać się decydującym starciem.

 

Kierowcy podczas wszystkich rund – kwalifikacyjnych, półfinałowych i finałowych, zbierają cenne dla siebie punkty. Gwiazdami tegorocznych mistrzostw są Marcin Gagacki z naszego województwa i Tomasz Kuchar z Wrocławia. Ściganie się tych dwóch zawodników w kategorii SuperCars jest emocjonujące od początku sezonu.

 

Zawodnicy, oprócz SuperCars, w której rywalizują najmocniejsze auta z silnikami o mocy kilkuset koni mechanicznych i z napędem na cztery koła, będą walczyć o zwycięstwo w kilku innych kategoriach. Widzowie zobaczą klasę Supernationals, czyli kierujących wyczynowymi autami z napędem na przednią lub tylną oś, a także rywalizację w klasach markowych – BMW e36, Seicento Cup i Fiat 126p. – Najliczniejszymi kategoriami są zdecydowanie Supernationals. Łącznie startuje w nich ponad 20 zawodników. Dużym zainteresowaniem cieszą się też BMW e36, które posiadają osobną kategorię w polskim rallycrossie. Najciekawsze pojedynki można obserwować w najmocniejszej klasie, czyli SuperCars – wymienia Filip Krauze, kierownik biura zawodów. Jak przerabiane są auta biorące udział w wyścigach? Filip Krauze: – Samochody startujące w wyścigach, poza karoserią, w niczym nie przypominają cywilnych maszyn. Każdy samochód musi zostać wyposażony w tak zwaną klatkę bezpieczeństwa. Żeby obniżyć wagę pojazdu, wymontowuje się wszelkie zbędne elementy łącznie z podsufitką i innymi materiałami obiciowymi. Szyby boczne również wymienia się na plastikowe, nietłukące. Startujące samochody posiadają wzmocnione silniki i są wielokrotnie przerabiane. Zawodników ogranicza jedynie regulamin zawodów, który pilnuje standardów bezpieczeństwa. 

 

Dodatkową atrakcją rallycrossu w toruńskim MotoParku będzie obecność samochodu eventowego marki RedBull. Poza tym kibice mają wolny dostęp do parków maszynowych, mogą oglądać wyczynowe auta i pracę zespołów serwisowych.

 

Kierowcy ścigają się na szutrowo-asfaltowych nawierzchniach. Oponeo Mistrzostwa Polski Rallycross odbywają się na trzech torach przystosowanych do tego typu zawodów – na Oponeo MotoPark w Toruniu, Autodrom w Słomczynie pod Warszawą oraz na torze Vilkyciai na Litwie.

Hanna Wojtkowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

  1. Runda Oponeo Mistrzostw Polski Rallycross

MotoPark, ul. Bielańska 66

16-17.09.2017, godz. 8.00

 

 

pollyart