Wydrukuj tę stronę
Sportowe gwiazdy na Copernicus Cup
Fot. Anna Wojciulewicz

Sportowe gwiazdy na Copernicus Cup

Około 200 zawodników polskich i zagranicznych rywalizować będzie w tym roku podczas 3. halowego mityngu lekkoatletycznego Copernicus Cup, który odbędzie się 10 lutego. Od trzech lat w naszym mieście rywalizują ze sobą znakomici sportowcy, którzy niejednokrotnie w nowoczesnej Arenie Toruń pobijają swoje życiowe rekordy! W tym roku Toruń dołączył do pięciu miast, w których odbywają się najbardziej prestiżowe mityngi lekkoatletyczne halowych IAAF World Indoor Tour.


Cykl IAAF World Indoor Tour to młode sportowe wydarzenie, bo zorganizowane po raz pierwszy przed rokiem. Wówczas mityng odbył się w czterech miastach – Dusseldorfie, Karlsruhe, Bostonie oraz w Birmingham. Od 2017 roku do grona miast dołącza Toruń. Nasz akces jest efektem obrad IAAF na portugalskiej Maderze. To duże wyróżnienie dla takiego sportowego wydarzenia i promocja Torunia.

Rywalizować będą w ośmiu konkurencjach
Cykl ten złożony jest z pięciu mityngów odbywających się w styczniu i w lutym. W ramach IAAF World Indoor Tour rozgrywanych jest osiem konkurencji, które znajdują się również w programie halowych mistrzostw świata. Poszczególne konkurencje są punktowane, a zdobywca największej ilości punktów w rezultacie zostaje zwycięzcą całego cyklu. Podczas lutowych, odbywających się w naszym mieście zawodów, wśród mężczyzn punktowane będą biegi na 400 i 1500 metrów, na 60 metrów przez płotki oraz skoki wzwyż i w dal. Kobiety rywalizować będą o punkty w biegach na 60, 800, 3000 (wymiennie z 5000) metrów, w trójskoku, pchnięciu kulą i w skoku o tyczce. Na najlepszych w poszczególnych konkurencjach czekają wysokie nagrody pieniężne. Osiągając dobry wynik, można również wywalczyć dziką kartę, czyli zostać dopuszczonym do halowych mistrzostw świata w Birmingham w przyszłym roku.

 

Gwiazd nie zabraknie
Copernicus Cup to przede wszystkim obecność znakomitych lekkoatletów. Ukoronowaniem dwóch pierwszych edycji Copernicus Cup był halowy rekord świata oraz rekord świata juniorek, który w ubiegłym roku ustanowiła w toruńskiej Arenie sprinterka Ewa Swoboda. Uzyskała wynik 7,07. W minionym sezonie triumfatorem IAAF World Indoor Tour w biegu na 800 metrów był – specjalizujący się na tym dystansie – Adam Kszczot. W lutym również nie zabraknie gwiazd. – Tegoroczny Copernicus będzie największym lekkoatletycznym wydarzeniem w Toruniu pod względem znakomitości ze świata sportu. Obecni będą mistrzowie świata i Europy. Niewątpliwe największe emocje będą wzbudzały biegi. Z polskich zawodników pojawią się Joanna Jóźwik, Ewa Swoboda i Adam Kszczot. Spodziewamy się wielu dobrych biegaczy z Etiopii i z Kenii. Pełną listę gwiazd podamy w przyszłym tygodniu – mówi prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Wolsztyński.

Poszukiwani wolontariusze
W związku z zawodami poszukiwanych jest około 50 wolontariuszy. W czym można pomagać? W różnych sektorach, m.in. w transporcie, odbiorze z lotnisk, welcomedeskach w hotelach, wspierać w pomocy technicznej, kontaktach z zawodnikami i przedstawicielami lekkoatletycznych federacji czy w biurze prasowym. Warunkiem jest ukończone 18 lat. Zainteresowani mogą się rejestrować na stronie Copernicus Cup 2017.  Arena Toruń – hala sportowo-widowiskowa przy ul. Bema jest – dzięki parametrom technicznym – jedynym takim obiektem w naszym kraju przygotowanym do rozgrywania pełnego programu dyscyplin lekkoatletycznych w zawodach międzynarodowych. Dysponuje 6-torową bieżnią o dł. 200 m, 8-torową bieżnią do biegów sprinterskich, skoczniami: w dal, do trójskoku, o tyczce i wzwyż, rzutnią do pchnięcia kulą. Zawodnicy lubią startować na szybkiej bieżni, która wykorzystywana była podczas halowych mistrzostw świata w sopockiej Ergo Arenie. 5192 – tyle miejsc przeznaczonych jest dla kibiców na widowni toruńskiego obiektu.

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

pollyart