Wydrukuj tę stronę
Zabawa na medal
Fot.: Sławomir Jędrzejewski

Zabawa na medal

Place zabaw w Toruniu pięknieją – coraz więcej miejsc ma nowe wyposażenie, przyjazną nawierzchnię i ogrodzenie. Nie brakuje również ławek, na których mogą przysiąść rodzice. W końcu plac zabaw powinien być przyjazny dla całej rodziny.


Można zaryzykować stwierdzenie, że dobry plac zabaw, tak jak dobra restauracja, jest pełen ludzi. Na swoją kolej na huśtawkę trzeba poczekać jak na stolik. Radosne okrzyki i tłok to przecież gwarancja dobrej zabawy. Postanowiliśmy przyjrzeć się toruńskim placom  zabaw i wybrać kilka, które polecamy na wspólne, rodzinne wypady.

Piernikowe miasteczko
Placu zabaw w centrum miasta przedstawiać nie trzeba. Usytuowane przy ulicy Podmurnej miasteczko od połowy ubiegłego roku wita w swoich gościnnych progach po generalnym remoncie. Pojawiły się zjeżdżalnie, stoły do piłkarzyków i fabryka piasku dla najmłodszych. Można również wypożyczyć akcesoria do gry w tenisa stołowego i minigolfa. Dużą zaletą Piernikowego Miasteczka jest znajdująca się na terenie placu toaleta z miejscem do przewijania maluchów. Plac zabaw otwarty jest w okresie wiosenno-letnim codziennie od 8.00 do 21.00.

Plac zabaw w Parku Bydgoskim
Tak naprawdę to nie jeden, a dwa place – mniejszy i większy. Place zabaw na Bydgoskim Przedmieściu przyciągają maluchy również z innych osiedli. Nic dziwnego – zielone otoczenie parku sprzyja zabawie przy dobrej pogodzie niemal o każdej porze roku. Place zabaw zostały wyremontowane w ramach rewitalizacji parku w 2013 roku. Pojawiły się nowe zjeżdżalnie, niewielka ścianka wspinaczkowa i huśtawki. Mniejszy plac zabaw z piaskownicą jest ogrodzony, co zapewnia bezpieczeństwo młodszym dzieciom. Place zabaw wyposażono w elastyczną nawierzchnię typu flexi step, przyjazną najmłodszym. W pobliżu placów znajdziemy toaletę.

Plac zabaw przy ul. Szubińskiej
Piaszczysty teren zabawy przy Szubińskiej usytuowany jest za kościołem. Mieszkańcom udało się wyremontować go w ramach środków z budżetu partycypacyjnego. Pojawiły się ławki, kosze na śmieci i nowe urządzenia:  karuzela platformowa z siedzeniami, piramida linowa, bujane samochodziki i wielofunkcyjny zestaw zabawowy. Kolorowe miejsce od początku ubiegłego roku przyciąga małych amatorów babek z piasku.

Park aktywności na Stawkach
Godne polecenia miejsce spotkań dla całej rodziny. Park aktywności to ogrodzony plac zabaw i siłownia zewnętrzna dla nieco starszych. Wyposażenie parku wprawdzie nie jest zbyt bogate, ale mieszkańcy zgodnie przyznają, że taka inwestycja na Stawkach była potrzebna, tym bardziej że mieszkańców, również tych najmłodszych, w tym rejonie miasta ciągle przybywa.

Place zabaw przy ZS 8
Na miejsca do zabawy nie mogą również narzekać mieszkańcy ulicy Łyskowskiego i okolic. Przy Zespole Szkół nr 8 powstał niedawno nowy plac zabaw przy boisku szkolnym, idealny dla małych dzieci. Elastyczna nawierzchnia, kolorowe i bezpieczne urządzenia i ogrodzenie zachęcają do wspólnych wypadów. Dla spragnionych zabawy łopatką i wiaderkiem jest jeszcze „Piaskowa kraina” – również ogrodzone, przestronne miejsce naprzeciwko szkoły.

„Pod lipami”
Plac zabaw przy ul. Piskorskiej 1 wyróżnia niezwykła inicjatywa – Podwórkowy Dom Kultury. To pomysł Michała Piszczka, który chce ponownie zintegrować sąsiadów z Rubinkowa. Przestronny plac zabaw stał się miejscem spotkań, a w niedzielę mieszkańcy obejrzeli spektakl „Wielkie ciasto” teatru
 z Gdyni. W lipcu i sierpniu planowane są kolejne przedstawienia. Miejsce to ma więc zadatki na letnie, kulturalne centrum osiedla.

Nie sposób wymienić wszystkich punktów, które zmieniają się na lepsze za sprawą inwestycji miejskich czy działań mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. O place zabaw w Toruniu dbają również coraz bardziej szkoły i przedszkola. Warto sprawdzić nasze propozycje lub wybrać się na spacer po swojej okolicy – może Wam również uda się znaleźć plac zabaw na medal? Powodzenia!

Maria Marcinkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapisz

pollyart