Wydrukuj tę stronę
Bydgoskie Przedmieście zaprasza do siebie
Fot.: Sławomir Jędrzejewski

Bydgoskie Przedmieście zaprasza do siebie

Po raz siódmy Bydgoskie Przedmieście zatętni wielkim „dzianiem się”! Święto Bydgoskiego Przedmieścia jest okazją do integracji mieszkańców tego rejonu Torunia, ale również wszystkich torunian spoza Bydgoskiego, którzy chcą poznać uroki tego klimatycznego miejsca. Bo ono bezsprzecznie ma w sobie „coś”.


Jako „przeflancowana” do Torunia Ślązaczka, pamiętam mój pierwszy kontakt z Bydgoskim Przedmieściem. Poznając trzy lata temu Toruń, pojechałam tam na rowerze, nie wiedząc, gdzie tak naprawdę jestem. Zachwyciły mnie uliczki i odrębny od ścisłego centrum klimat. Jakbym znalazła się w innym kraju. To miejsce po prostu intensywnie żyło.

Mieszkańcy są świadomi zmian

Od kilku lat z wspólnego działania i zaangażowania wielu organizacji, wspólnot i grup nieformalnych rodzi się Święto Bydgoskiego Przedmieścia, które w tym roku obchodzone będzie 18 czerwca. Ci wszyscy organizatorzy chcą zachęcić torunian do odkrycia uroku tej dzielnicy, bliższego poznania ukrytych na jego terenie perełek architektonicznych czy przyrodniczych. – Kiedy kilka lat temu powołaliśmy do życia Stowarzyszenie Bydgoskie Przedmieście, chcieliśmy odczarować tę dzielnicę – przez wiele osób zapomnianą czy też postrzeganą przez pryzmat stereotypów – mówi Paweł Kołacz, miłośnik i znawca Bydgoskiego Przedmieścia. – Wielu mieszkańców tego rejonu miasta jest zakochanych w jego uroku i docenia wartość tego miejsca. Przyznam również, że nie znam drugiej takiej dzielnicy Torunia, w której mieszkańcy byliby tak aktywni. Kiedy przeprowadzane są konsultacje społeczne dotyczące nowego przedsięwzięcia w danej dzielnicy miasta, to właśnie torunianie z Bydgoskiego są zawsze najbardziej zainteresowani wszelkimi zmianami planowanymi w ich rejonie i pojawiają się najliczniej.

Okazja do zwiedzania

Okazuje się, że mieszkają w Toruniu osoby, które nigdy nie odwiedziły tego rejonu miasta. Święto Bydgoskiego to świetna okazja, żeby poznać bliżej. Co będzie się działo? Kto chce dowiedzieć się więcej o tej zabytkowej dzielnicy, może wybrać się na spacer szlakiem zabytków z Pawłem Kołaczem. Zbiórka chętnych przed Wydziałem Matematyki i Informatyki UMK. – To będzie godzinny, może trochę dłuższy spacer, podczas którego zobaczymy kilka ciekawych zakątków. Mieszkańcy Torunia mogą być z nich naprawdę dumni – mówi Paweł Kołacz. Można zwiedzać pieszo, ale zaplanowano również wersję rolkowego rajdu szlakiem zabytków.
Będzie sienkiewiczowsko, z racji roku poświęconemu pisarzowi. Katarzyna Kluczwajd, historyk sztuki i skarbnica wiedzy o sztuce Torunia, zaprosi na bliższe poznanie historii szkół przy obecnej Sienkiewicza, a dawnej Schulstrasse. W filiach Książnicy Kopernikańskiej będzie dominowała tematyka wokół polskiego noblisty. Można będzie również posłuchać afrykańskich wspomnień podróżnika Zdzisława Preisnera oraz przygarnąć książki opuszczające księgozbiór.

Zagraj na miniinstrumencie

W amfiteatrze w Parku Miejskim, dodajmy: zabytkowym i jednym z najstarszych parków publicznych w Polsce, odbędzie się spektakl dla dzieci Teatru Pomarańczowy Cylinder. Przed przedstawieniem – animacje dla najmłodszych. Czy można zagrać Chopina na minipianinie? A można. Arkadiusz Wiśniewski z Domukultury! Bydgoskie Przedmieście: – Na pewno wiele osób zainteresuje koncert zespołu Małe Instrumenty, którego muzycy dzień wcześniej, czyli 17 czerwca, wraz z chętnymi wykonają instrumenty filigranowych rozmiarów, a ich możliwości zaprezentują podczas koncertu  uczestników warsztatów z zespołem.

Konkurs z „Flisakiem” i „schronisko” dla roślin

Do końca czerwca najmłodsi będą mogli składać, w Domukultury!, prace plastyczne zainspirowane wizytą na terenie ogródków działkowych „Flisak”. Ogródki od rana do popołudnia, w dniu święta, będą dostępne dla wszystkich. Prace zostaną nagrodzone.
Jakie jeszcze atrakcje? Pchli Targ na Krasińskiego, animacje i warsztaty w Domukultury!, sąsiedzka kawiarenka Cafe Żandarmeria. Co będzie nowością tegorocznego Święta Bydgoskiego Przedmieścia? Możliwość spacerów z psiakami ze schroniska dla zwierząt, co może się przerodzić w stałą wolontariacką współpracę, oraz atrakcje w pubie Czarny Tulipan. Można się tam wybrać na szybki kurs gry w bilarda, kupić na wyprzedaży nieużywany pubowy asortyment czy oddać niepotrzebną roślinkę, która znajdzie nowy dom. – Wydarzeniem towarzyszącym będzie także nocny rajd rolkowy Nightskating. Wszyscy chętni rolkarze będą jeździć po mieście i przejadą ulicą Bydgoską, a wracając, przemierzą Mickiewicza. A święto zakończy zabawa w rytmie techno nad Martówką – opowiada Arkadiusz Wiśniewski, który zainteresowanych świętem zachęca do odwiedzenia strony www.bydgoskie.org. A Paweł Kołacz dodaje: – Jeśli ktoś w tym dniu chce zatańczyć, zagrać na czymś, wybrać się na piknik nad Martówką czy po prostu kupić truskawki na bazarze, to niech przyjdzie! Co roku podczas święta dzielnicy odczarowujemy kolejne miejsca, w których nigdy wcześniej nie brzmiała muzyka, nikt nie tańczył, nic ciekawego się nie działo. Radykalne zmiany na Bydgoskim to kilka ostatnich lat. Te zmiany będą kontynuowane.

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapisz

pollyart