Wydrukuj tę stronę
Nasza Starówka cała w trawie
Ania Wojciulewicz

Nasza Starówka cała w trawie

Ten jeden raz w roku możemy zwalczyć rutynę! Zamiast tradycyjnego śniadania przy stole, wybierzcie się 5 czerwca na Śniadanie na Trawie. Spotkajcie się ze znajomymi i tymi, których jeszcze nie mieliście okazji poznać. Ten skrawek zieleni stanie się również miejscem dyskusji o naszym mieście!


Jak na prawdziwe śniadanie w plenerze przystało, warto zabrać koc, rozkładane krzesła, leżaki, piknikowe kosze i zjeść śniadanie w samym sercu Starówki. I absolutnie nie na bruku, ale na 2000 m2 świeżo rozłożonej trawy. Poczuć się w centrum miasta jak na wielkiej łące? Dlaczego nie! To nie tylko okazja do wspólnej konsumpcji i integracji mieszkańców. Co roku trawnik staje się miejscem dyskusji o ważnych sprawach naszego miasta.

Zamiast Nowomiejskiego – Staromiejski

Ze względu na sportową Plażę Gotyku, tegoroczne Śniadanie na Trawie odbędzie się nie na Rynku Nowomiejskim, ale Staromiejskim. To wyjątkowe wydarzenie organizowane jest już od 9 lat, od kiedy z inicjatywą wyszła Pracownia Zrównoważonego Rozwoju, uświetniając ideą wspólnego piknikowania obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Środowiska. Śniadanie na Trawie to zwrócenie uwagi na ważność obecności zieleni w mieście, ale i na inne istotne aspekty naszej codzienności. – To dzień, w którym chcemy dyskutować o Toruniu – czego w nim brakuje, co możemy zmienić. Podczas Śniadania poruszymy tematykę zrównoważonej konsumpcji, społecznie odpowiedzialnego biznesu czy ekologicznego transportu. Celem tego eventu jest chęć tworzenia przyjaznego, bezpiecznego miasta, budowanego wspólnie z mieszkańcami, w którym mają oni wpływ na zmiany i z którymi te zmiany się konsultuje – mówi Dominika Urzędowska z Pracowni Zrównoważonego Rozwoju.

Mieszkańcy polubili spotkania na trawie i co roku licznie w nich uczestniczą. Bo w końcu to rzadka okazja, żeby w tak przyjemnych okolicznościach móc się integrować, poczuć się częścią toruńskiej społeczności. W ciągu tego jednego dnia na murawie pojawia się około ośmiu tysięcy osób. Kto uczestniczy w Śniadaniu na Trawie? Dominika Urzędowska z PZR-u: – To impreza dla wszystkich – przychodzą całe rodziny, młodzież, seniorzy, politycy, biznesmeni… W tym dniu pojawiają się przedstawiciele różnych organizacji pozarządowych, którzy mogą się wzajemnie poznać, pomyśleć o połączeniu sił we wspólnym działaniu, zrealizować razem jakiś projekt. To możliwość, żeby z ich działalnością zapoznali się również mieszkańcy. Trzon Śniadania na Trawie stanowią także przedstawiciele zrównoważonego, społecznie odpowiedzialnego biznesu, a także lokalni rękodzielnicy, wytwórcy ekologicznej żywności.

Od jogi, przez rękodzieło, po odnawialne źródła energii

Co na nas czeka w tym wyjątkowym, proekologicznym dniu? Kto przyjdzie na Rynek Staromiejski, zanim rozpocznie się wspólne śniadanie, będzie mógł się zrelaksować podczas jogi z Cołbeccy Studio. Odstresowani możemy zasiąść do porannego biesiadowania. Będzie można wybierać spośród licznych atrakcji. Na stoiskach zakupimy żywość ekologiczną lokalnych wytwórców, a także rękodzieło. Jak co roku będzie również edukacyjnie. Polska Akcja Humanitarna przybliży problem braku wody i możliwości jej pozyskiwania, porównamy nasz dzień do dnia afrykańskich dzieci. PAH opowie o możliwościach i specyfice niesienia pomocy humanitarnej. Punktem wyjścia do dyskusji będą wielkoformatowe puzzle, koło fortuny, układanki… Z FaniMani z Poznania podczas zabawy z kolorowymi pieczątkami dowiemy się, jak świadomie kupować i mądrze wybierać produkty. Po raz pierwszy pojawi się toruński oddział Amnesty International – opowie o kampanii „Moje ciało a prawa człowieka”. Fundacja KOT sfinalizuje akcję „Kilometry Dobra”, organizowaną w całej Polsce, z której dochód przeznaczony jest na leczenie kolejnych pacjentów w Kocim Szpitaliku. Z monet – 1-złotówek ułożony zostanie wąż, najlepiej gdyby wystarczyło ich na kilometr! Na warsztaty z drewnem zaprosi Stowarzyszenie Pracy Twórczej „Cech”, a Muzeum Toruńskiego Piernika na wspólne pieczenie toruńskich słodkich symboli.

Wyedukujemy się przyrodniczo: z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w kwestii drzewek, z Leroy Merlin i Ikeą posadzimy rośliny oraz zioła. Co jeszcze? Miłośnicy planszówek będą mogli grać do woli. W dyskusji poznamy, czym jest demokracja i dyktatura. Zainteresowani skonsultują z ekspertami, jak założyć własny biznes. Będzie okazja do rozmowy o odnawialnych źródłach energii, oszczędzaniu światła, samochodach hybrydowych. Dla lubiących aktywne spędzanie czasu – rolkowe i rowerowe pokazy oraz sztuczki cyrkowe. Śniadanie umili muzyka. Piknikującym towarzyszyć będą: Toruński Kwartet Smyczkowy, MGM, Illegal Boys. Pod wieczór piosenki Marka Grechuty, Czesława Niemena i Andrzeja Zauchy zaśpiewają: Kasia Kowalska oraz finaliści telewizyjnych programów „Mam talent” i „Voice of Poland” – Sławek Uniatowski, Agnieszka Twardowska, Tobiasz Staniszewski, Paweł Wolsztyński i Kamil Czeszel.

Pracownię Zrównoważonego Rozwoju od początku w organizowaniu wydarzenia wspiera CPP Toruń-Pacific, producent płatków śniadaniowych Nestle, a od 4 lat pomaga Urząd Marszałkowski, w ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Pomysł przyjął się również w miastach ościennych. W ostatni weekend maja trzydniowe Śniadanie na Trawie odbyło się po raz kolejny, pod patronatem PZR-u, w Grudziądzu. Czy za rok event wróci na Rynek Nowomiejski? – Wolelibyśmy, ponieważ Stary Rynek w przeciwieństwie do nowego, nie potrzebuje działań rewitalizacyjnych – mówi z nadzieją Dominika Urzędowska.

Ekologicznie, rozważnie, świadomie… – być może Śniadanie na Trawie odmieni niejeden styl życia, ale także podniesie wiarę w to, że mieszkańcy mają wpływ na toruńską rzeczywistość. Wiele od nas zależy. I warto w to uwierzyć. Razem można zdecydowanie więcej. Dlaczego nie zacząć od wspólnego śniadania!  

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

pollyart