Wydrukuj tę stronę
Forum Gospodarcze: Toruń stolicą współpracy
Fot. Mateusz Patalon

Forum Gospodarcze: Toruń stolicą współpracy

Welconomy Forum in Toruń ma zmuszać do refleksji i wpływać na decyzje rządzących, a także zachęcać przedsiębiorców do rozwoju. Temat innowacyjności i współpracy będzie towarzyszył forum do 2020 roku. Dlaczego? Bo są one kluczowe dla postępu w gospodarce naszego kraju. XXIII Welconomy już 7 i 8 marca w hotelu Copernicus.

 


Tegoroczne Welconomy, jednego z największych kongresów gospodarczo-ekonomicznych w Polsce i na świecie, zapowiada się bardzo intensywnie. To mnóstwo zaproszonych gości – ministrów, eurodeputowanych, członków komisji Europarlamentu, posłów, przedstawicieli rządu, władz miast, uczelni i przedsiębiorców. Do Torunia przyjadą goście z Chin, Afryki, obu Ameryk, Australii i krajów europejskich. Ubiegłoroczne forum przyciągnęło ok. 2000 uczestników, w tym roku przewiduje się znacznie więcej zainteresowanych. – Nasz główny cel jest taki, żeby przedstawiciele rządu wsłuchali się w to, co mają do powiedzenia uczestnicy Welconomy. I do tych ich propozycji, oczekiwań, problemów, z którymi się zmagają, dostosowali rządowe decyzje i cele stawiane w najbliższej przyszłości – mówi Jacek Janiszewski, były minister rolnictwa w rządzie Jerzego Buzka, a obecnie prezes Stowarzyszenia „Integracja i Współpraca”, które od 8 lat organizuje Welconomy in Toruń. A największe wyzwanie organizatorów: – Żeby ludzie, którzy są na co dzień przeciwnikami politycznymi, spotkali się w jednym miejscu. Żeby możliwości inwestycyjne w województwie kujawsko-pomorskim zauważyło jak najwięcej osób w Europie i na świecie.

W Polsce nadal wielką bolączką gospodarki jest brak myślenia perspektywicznego i nowatorskiego. Jak zaznacza Jacek Janiszewski, sam poziom myślenia innowacyjnego, już nawet na szczeblu młodzieży szkolnej, jest bardzo wysoki. Pomysły młodych Polaków są dostrzeżone i nagradzane w świecie na różnych konkursach. Natomiast hamulec pojawia się w momencie, w którym trzeba zacząć działać organizacyjnie i finansowo. Wielu przedsiębiorców, jeśli ich firmy przynoszą zyski, osiada na laurach. Nie inwestuje w nowe technologie i rozwój. A to myślenie krótkowzroczne. – Często właściciele nie widzą potrzeby zatrudnienia czy współpracy z naukowcami. Zadowala ich stan obecny. A tak naprawdę innowacyjność wpływa na obniżanie kosztów, podwyższenie przychodów, zwiększa konkurencyjność. To ciągły rozwój, który pozwala na trwałą obecność na rynku – zaznacza prezes stowarzyszenia.

– Forum skierowane jest do przedsiębiorców upatrujących w takich spotkaniach jak nasze szansę na nawiązanie nowych kontaktów biznesowych, do osób pragnących zasięgnąć  najbardziej aktualnej wiedzy na  tematy gospodarcze – wyjaśnia Jakub Janiszewski, PR menedżer Stowarzyszenia „Integracja i Współpraca”. Podstawą Welconomy jest dyskusja. Podczas dwudniowego forum zaplanowano 50 paneli tematycznych. Pierwszy dzień upłynie pod hasłem „Innowacyjność w gospodarce” odbędzie się sesja plenarna z udziałem prof. Jerzego Buzka, przewodniczącego Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i energii Parlamentu Europejskiego, który będzie moderatorem dyskusji. W roli prelegentów organizatorzy zaprosili przedstawicieli największych polskich firm i instytucji, m.in. Piotra Całbeckiego – marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, Ryszarda Petru – dawniej ekonomistę ds. Polski i Węgier w Banku Światowym w latach 2001–2004, obecnie przewodniczącego „Nowoczesnej”, czy Pawła Olechnowicza – dyrektora Lotosu. Natomiast drugiego dnia będzie również innowacyjnie, ale pod kątem nauki. Tym razem jako moderatora sesji wybrano prof. Andrzeja Tretyna – rektora UMK. Jako panelistę honorowego zaproszono Jarosława Gowina – wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Dyskusja odbędzie się z udziałem wybitnych naukowców. Ze środowiska rządowego do konferencyjnych dyskusji włączą się również ministrowie: środowiska Jan Szyszko, rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, rozwoju Jerzy Kwieciński.  

Tematyka Welconomy jest bardzo bogata, obejmująca wiele ważnych obszarów. Oprócz przewodniej innowacyjności będzie ona dotyczyć m.in.: sytuacji ekonomiczno-politycznej na arenie międzynarodowej, technologii IT, administracji, gospodarki, medycyny, spraw społecznych, bankowości, spraw społecznych, ochrony środowiska, rolnictwa czy przemysłu zbrojeniowego. Od skutecznego realizowania projektów innowacyjnych w przedsiębiorstwach, bezpieczeństwa energetycznego, roli instytucji finansowych, wartości małych i średnich przedsiębiorczości, przez przyszłość wsi i rolnictwa w naszym kraju, otoczenie biznesowe współczesnego sportu, po tematy nieco lżejsze, aczkolwiek znaczące: mężczyzna współczesny – wojownik, barbarzyńca czy ofiara. Z roku na rok widać coraz większe ożywienie dyskutantów. – Intensywniejsze i bardziej efektywne stają się rozmowy kuluarowe, spotkania biznesowe, to okazje do nawiązywania nowych kontaktów – zaznacza Jakub Janiszewski. PR menedżer Stowarzyszenia „Integracja i Współpraca”. – Od 3 lat obserwujemy coraz więcej zainteresowanych w wieku 25-35 lat. To są młodzi przedsiębiorcy, którzy podczas forum mają czasem niepowtarzalną okazję zabrania głosu w dyskusji i bezpośredniego zadania pytań, w nurtujących ich kwestiach, prezesom dużych, renomowanych firm.

Ci, którzy zaznaczą swoją obecność po raz pierwszy, wiedzą, że wrócą z cenną wiedzą. – Na pewno bardzo ciekawie zapowiada się szereg paneli na temat rolnictwa – a ten temat interesuje nas najbardziej. Jesteśmy firmą, której podstawą działania jest nieustanna praca nad innowacyjnością. Ciągle inwestujemy w badania i nowe środki ochrony roślin, poznajemy tendencje, jakie są w GMO. Przy tym wszystkim musimy mieć na uwadze ochronę środowiska i bezpieczeństwo. To ważne tematy, o których trzeba rozmawiać – mówi dyrektor ds. korporacyjnych na Polskę i kraje bałtyckie Izabela Wawerek z firmy Syngenta Polska – lidera rynku środków ochrony roślin i nasion. Welconomy ma być konstruktywne. I dla wielu przedsiębiorców właśnie takie jest. Przedstawiciele ogólnopolskiej firmy City Service Poland, która kilka lat temu nabyła największą działającą w Polsce spółkę z branży administrowania domami wielorodzinnymi Zespół Zarządców Nieruchomości, pojawiają się na toruńskiej konferencji od kilku lat. Jak mówi Jarosław Dąbrowski, członek zarządu, uczestnictwo w takim wydarzeniu daje możliwość zaprezentowania się ich firmie, poznania innych ofert, nawiązania kontaktów. Żeby utrzymać pozycję największego w kraju zarządcy nieruchomościami, za nieodzowne uważa pojawianie się co roku w Toruniu. Takie spotkania dynamizują firmę.

Uczestnictwo w panelach tematycznych jest bezpłatne. Wystarczy skontaktować się z pracownikami Stowarzyszenia „Współpraca i Integracja” (56 655 58 16, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) i zgłosić chęć uczestnictwa w określonym panelu, bowiem ilość miejsc jest ograniczona, choćby wielkością sal. Płatny jest natomiast udział w Welconomy (posiłki, noclegi, materiały konferencyjne oraz różne formy promocji). Szczegóły dotyczące paneli tematycznych na stronie www.forumgospodarcze.pl.  

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

pollyart