Wydrukuj tę stronę
Festiwal Plakatu i Typografii „Plaster” wystartował już po raz ósmy
Na zdjęciu Krzysztof Białowicz Fot. Joanna Wojno-Wolska

Festiwal Plakatu i Typografii „Plaster” wystartował już po raz ósmy

Przez najbliższe trzy dni będziemy mogli przyjrzeć się trendom panującym we współczesnej sztuce plakatu. W tym roku motywem przewodnim Festiwalu Plaster jest Słowacja. Tradycyjnie nie zabraknie wielu wystaw i warsztatów prowadzonych przez wyjątkowych twórców.

Festiwal Plakatu i Typografii „Plaster” to wydarzenie, które już od lat zajmuje się promocją młodych grafików związanych z twórczością plakatową i projektowaniem graficznym. Już dziś rusza jego 8. edycja, dzięki czemu po raz kolejny dowiemy się, jaka jest specyfika współczesnej sztuki plakatu. – W tym roku motywem przewodnim jest Słowacja – opowiada Krzysztof Białowicz, kurator festiwalu. –Zawsze jest tak, że poprzednia edycja festiwalu jest inspiracją do stworzenia następnej. Jeśli chodzi konkretnie o Słowację, to nasza współpraca jest już długotrwała. Powodem do stworzenia tegorocznej edycji była z jednej strony moja przyjaźń z jednym z designerów słowackich, a z drugiej tendencja, że na ogół bardzo mało wiemy o grafice projektowej naszych sąsiadów i krajów ościennych. Przede wszystkim mam na myśli Białoruś czy Ukrainę, których sztukę prezentowaliśmy podczas poprzednich edycji festiwalu. Słowacki design graficzny jest dosyć odległy koncepcyjnie i ideowo od polskiego. Słowacy są mocno zorientowani na Niemcy, Austrię, czyli kraje, gdzie w projektowaniu dużą rolę odgrywa typografia. Na Słowacji nie ma bogatej tradycji plakatu. Nie stanowi to jednak dla nas przeszkody i jesteśmy otwarci na wszystkie aktywności związane z designem.

Unikatowe ekspozycje
Tegoroczna edycja festiwalu koncentruje się przede wszystkim na wyeksponowaniu elementów typografii i grafiki wydawniczej. Nie zabraknie podczas niej unikatowych wystaw poruszających ponadczasową problematykę. – Podczas festiwalu pojawią się cztery wyjątkowe wystawy, na które warto zwrócić uwagę – przekonuje Krzysztof Białowicz. – Będzie to między innymi plenerowa ekspozycja grafiki książkowej „Fully Booked”. Przygotowano ok. 50 okładek książek, mających 2-metrową wielkość wydruku. Okładka książkowa, dzięki tej formie prezentacji, stanie się plakatem, który przyciąga widza.

Autorami wspomnianej ekspozycji są Marcel Benčík, Juraj Blaško i Mária Rišková, z kolei inną godną uwagi wystawę przygotował Samuel Čarnoky. – Samuel Čarnoky stworzył projekt, który ma zwrócić uwagę na zanikające neony słowackie – zauważa Krzysztof Białowicz. – Cała prezentacja poświęcona jest typografii i nawiązuje do przeszłości. Neon to temat, który w ostatnich latach powraca do łask i staje się ponownie modny, dlatego też wystawa ta jest bardzo aktualna. Z kolei na tarasie CSW będziemy mogli zobaczyć wystawę, która prezentuje wyłącznie typografię i różne rodzaje pism słowackich. To zdecydowanie niezwykle oryginalna ekspozycja, ukazująca wyłącznie kroje pisma. Z kolei nowatorskie rozwiązania projektowe będzie ukazywać wystawa „Road Map”.

Wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu są bezpłatne, a na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy. Spotkaniem konfrontującym słowacki i polski design będzie konferencja „Road Map”, na której oprócz reprezentantów Słowacji odbędą się prelekcje wybitnych polskich designerów: Tomasza Bierkowskiego, Jacka Mrowczyka i Mariana Oslislo.

Olga Taraszka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

pollyart