Wydrukuj tę stronę
Mistrzowie fotografii prasowej w CSW
Na wystawie World Press Photo w toruńskim CSW zobaczymy 140 zdjęć Fot. Jacek Koślicki

Mistrzowie fotografii prasowej w CSW

Cierpienie, radość, siła natury – fotografowie dokumentują najważniejsze momenty danego roku. Do 12 lutego efekty ich pracy można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” na wystawie World Press Photo ’16. Zaprezentowano 140 zdjęć 41 nagrodzonych fotografów prasowych z różnych części świata.


Owoce pracy profesjonalnych fotografów prasowych to – oprócz doskonałości technicznej i walorów estetycznych – przede wszystkim dokumentacja ważnych wydarzeń, które działy się na świecie w danym roku. Od lat dominują zdjęcia przedstawiające wojny, cierpienie ludności cywilnej, zamieszki, ataki terrorystyczne…

Świat od lat pełen jest niepokoju.
W tegorocznej edycji na plan pierwszy wysuwa się temat międzynarodowy – sytuacja uchodźców z różnych krajów, na fotografiach dominuje ludność cywilna – jej cierpienie, z ogarniętej wojną Syrii. Za Zdjęcie Roku World Press Photo ’16 uznano fotografię Australijczyka Warrena Richardsona „Nadzieja na nowe życie”, który przez pięć lat towarzyszył uchodźcom na granicy serbsko-węgierskiej. Zwycięskie ujęcie przedstawia mężczyznę przekazującego dziecko przez dziurę w płocie z drutu kolczastego. Zdjęcie wykonano bez użycia flesza, jedyne źródło światła stanowi blask księżyca. Fotograf zatrzymał w obiektywie emocje na twarzy mężczyzny. Kruche życie dziecka i drut kolczasty – symbolika. Czy za zasiekami czeka lepsza przyszłość?

Zdjęcie musi być naturalne i oryginalne
World Press Photo, najbardziej prestiżowy konkurs fotografii prasowej, organizowany jest od 1955 roku przez założoną w Holandii fundację o tej samej nazwie. Zdjęcia są wybierane w kilku kategoriach, m.in. wydarzenia, życie codzienne, wiadomości, ludzie, sport, przyroda. W pierwszej edycji konkursu uczestniczyło zaledwie 42 fotografów z 21 krajów. W tym roku wzięło w nim udział aż 5775 mistrzów obiektywu ze 128 krajów. Efekt pracy: 82 tysiące ujęć. 19-osobowe niezależne międzynarodowe jury nagrodziło 41 fotografów (35 mężczyzn i 6 kobiet) – wyróżniono 140 zdjęć, w tym projekty długoterminowe – wielomiesięczne czy wieloletnie. – Dokładnemu sprawdzeniu podlega oryginalność zdjęć. Dopuszczalne jest kadrowanie i nieznaczna edycja zdjęcia, ale podkreślam – nieznaczna – mówiła w dniu otwarcia wystawy w CSW Babette Warendorf, kuratorka wystawy z ramienia fundacji WPPh. Wśród autorów zdjęć dominowali Europejczycy i Azjaci. – Zaledwie 2 procent wszystkich zgłoszeń trafiło z Afryki, choć wiele zdjęć tematycznie związanych jest właśnie z tym kontynentem. Fundacji World Press Photo zależy, żeby fotografów z Afryki było więcej, dlatego zaczęto organizować warsztaty fotograficzne dla osób właśnie z tego rejonu świata – dodaje kuratorka. 151 fotografii przysłali Polacy. Niestety nie otrzymali żadnej nagrody.
Wystawa odwiedzi ponad 100 miast w 45 krajach świata. W toruńskim CSW zdjęcia z tego prestiżowego konkursu prezentowane są po raz piąty. Wystawa w Toruniu od lat cieszy się uznaniem fundacji WPPh i jest uważana za jedną z najlepszych na świecie. – Zawsze dużą dbałość przywiązujemy do oświetlenia każdego zdjęcia, za to jesteśmy cenieni i to nas wyróżnia – mówi Paulina Tchurzewska z CSW.

Fotograficzna kroniki zdarzeń
Fotografie są bardzo poruszające. Paulina Tchurzewska: – Przychodząc na wystawę, można przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia danego roku. Stanowi ona fotograficzną kronikę zdarzeń. Myślę, że trzeba wejść w osobisty kontakt z tymi fotografiami, zatrzymać się przy każdej z nich na dłużej, oddać im należytą uwagę, mieć czas na refleksję i dostrzeżenie wielu detali uchwyconych na zdjęciach.
Oprócz tematyki skupionej wokół uchodźców, wojennych tragedii, jednostkowej śmierci, fotografie oprowadzają nas przez nepalskie trzęsienie ziemi, brazylijskie fawele, kultowy sport w Senegalu – zapasy, handlarzy kości słoniowej w RPA czy zagrożoną populację orangutanów. Zobaczymy zarówno pojedyncze fotografie, jak i cykle zdjęć, nieraz bardzo osobistych. Artystka Nancy Borowic z USA zatrzymała w kadrze ostatnie miesiące życia swoich rodziców, u których niemal w tym samym czasie zdiagnozowano zaawansowaną chorobę nowotworową, zaś nowojorska fotoreporterka uwieczniła małżeństwo dwóch kobiet z New Jersey spodziewających się dziecka.
Stając przed każdym ze zdjęć zadajemy sobie wiele pytań. To okazja do głębszego uświadomienia sobie wielu problemów dzisiejszego świata, do zmiany światopoglądu.

Zdjęcie docenione w WPPh można tak naprawdę zrobić wszędzie. W 2009 laureatem konkursu został m.in. Tomasz Wiech za cykl zdjęć dotyczących codzienności w polskiej korporacji. Do 2015 roku w World Press Photo Polacy otrzymali 35 nagród, w tym 6-krotnie dostali I nagrodę, m.in. 1998 – Tomasz Gudzowaty („Nature”), 2002 – Robert Bogusławski i Tomasz Gudzowaty („Sports”), 2007 – Rafał Milach („Arts and Entertainment stories”). Ponadto 11 razy zostali wyróżnieni II nagrodą, 12 razy III nagrodą.


Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

pollyart