Wydrukuj tę stronę
Mikołaju Święty! Pokaż, jak potrafisz biegać!
Już w najbliższą niedzielę Toruń odwiedzą biegający Mikołaje z całego kraju Fot. Mateusz Patalon

Mikołaju Święty! Pokaż, jak potrafisz biegać!

Już w najbliższą niedzielę Festiwal Biegów Świętych Mikołajów. W biało-czerwonych mikołajowych barwach weselej zrobi się w ten zimowy czas. Jak co roku, oprócz dystansu na 21,1 km, będzie opcja na 10 km, a także bieg dla dzieci. Biegacze po raz kolejny udowodnią, że sport można uprawiać o każdej porze roku, niezależnie od kresek na termometrze!

 

Uczestnicy toruńskiego sportowego wydarzenia zapisali się już m.in. w „Księdze rekordów Guinnessa” – dwa lata temu przed startem około 4000 biegaczy w ramach rozgrzewki przez minutę ćwiczyło „pajacyki”. Pobili tym samym rekord ustanowiony przez 1200 Japończyków. Jedną z atrakcji w historii eventu było także pozdrowienie wszystkich biegaczy, tuż przed startem, przesłane prosto z Laponii przez samego – oryginalnego! – Świętego Mikołaja. Tegoroczną festiwalową atrakcją będzie rozgrzewka przed startem poprowadzona przez tancerzy z Urban Dance School.

Tanecznie rozgrzani Mikołajowie wyruszą w trasę. Około 3500 biegaczy wystartuje 4 grudnia o 11.00 spod pomnika Kopernika, żeby zmierzyć się z wybranym przez siebie dystansem. Którędy pobiegną? Uczestnicy XIV Półmaraton Świętych Mikołajów po raz pierwszy przemierzą prawo- i lewobrzeżną częścią miasta. W skrócie: tradycyjnie zaczną od starówki, potem pobiegną Bulwarem Filadelfijskim przez most Piłsudskiego, następnie ulicą Podgórską, do nowego mostu, wzdłuż Wisły, przez Miejski Park na Bydgoskim Przedmieściu i kampus uniwersytecki. Krótsza trasa 10-kilometrowa poprowadzi przez Bulwar, do parku na Bydgoskim i kampus UMK. Trasy będą oznakowane co kilometr. – Po raz pierwszy Półmaraton Świętych Mikołajów nie będzie przebiegał przez Barbarkę, a w całości przez miasto. Ze starą trasą mam związanych wiele wspomnień i miała ona niepowtarzalny urok. Pamiętam lata, kiedy mroźna zima tworzyła niesamowitą scenerię w lasach Barbarki. Zasypane śniegiem drzewa uginały się nad drogą, którą biegł sznur Mikołajów. Oczywiście w gronie przyjaciół i znajomych z całej Polski, z którymi spotykam się co roku na tym biegu, z pewnością będziemy się świetnie bawić również na nowej trasie. Mimo „rozbiegania” i zakończenia okresu startowego uczestniczę w półmaratonie z wielką przyjemnością – mówi Anna Arseniuk, znana toruńska ultramaratonka, która trasę półmaratonu pokona po raz dziewiąty.

Od 2-latka do…
Wiek uczestników? W półmaratonie i na 10 kilometrów mogą wystartować osoby powyżej 15. roku życia do… „nieskończoności”. Spełnieniem marzeń uczestników będzie oczywiście zmieszczenie się w czasie, być może miejsce na podium, ale przede wszystkim szczęśliwe dotarcie do mety, czyli stadionu miejskiego przy Bema. Czekający na finiszu na biegaczy ciepły posiłek, napoje i drożdżówki, wynagrodzą trudy. Wszyscy uczestnicy wydarzenia przed startem otrzymają czerwone koszulki i czerwono-białe czapki. Na mecie do zestawu dołączy oryginalny medal, zaprojektowany i wykonany przez toruńskich plastyków. Medal w tym roku ma nietypowy design – został ubrany w mikołajową czapkę.
Najmłodsi, czyli dzieci z roczników 2000-2014, rywalizować będą również w Biegu Mikołajka. Najstarsze pociechy – 14-16-letnie muszą przebiec kilometr, dzieci 2-4-letnie – 60 m. Dla najmłodszych dodatkowa atrakcja – trochę magii. Iluzjonista Mariusz Czajka zaprezentuje swój zjawiskowy pokaz iluzji.

 

Jeśli ktoś jeszcze chciałby wziąć udział w biegu, może to zrobić. Kiedy? 3 grudnia w godz. 15.00-20.30 i 4 grudnia 7.00-8.00. Gdzie? W biurze zawodów: w hali sportowej Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego, przy ul. Grunwaldzkiej 33/35, obok stadionu miejskiego przy Bema. Na chętnych będzie czekać jeszcze około 100 numerów startowych.

 

 

 

 

Biegacze rozdają prezenty
Uczestnicy sportowego eventu od lat okazują się prawdziwymi św. Mikołajami. W tym roku spełnią marzenia około 100 podopiecznych z czterech toruńskich placówek opiekuńczo-wychowawczych. Od lat mikołajowy bieg połączony jest z akcją charytatywną. – Dzieci i młodzież piszą listy do św. Mikołaja, w których zdradzają swoje marzenia. Bardzo często są to potrzeby związane, szczególnie w przypadku starszej młodzieży, z zawodem, do którego się przyuczają. Podopieczni domów dziecka wspierają organizatorów podczas biegu jako wolontariusze, rozdają posiłki, kibicują, przygotowują występ artystyczny, wielokrotnie sami po czasie stają się uczestnikami biegu. Część prezentów jest wręczana w dniu biegu, a część wędruje pod bożonarodzeniową choinkę – opowiada Alina Jaworska, koordynatorka akcji „Biegacze dzieciom”. Organizator Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów – Stowarzyszenie Kultury Fizycznej „Maraton Toruński” również przekazuje potrzebne sprzęty, zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez daną placówkę. – Do akcji mogą włączyć się wszyscy chętni, nie tylko uczestnicy biegu. Każdy może kupić prezent – zachęca koordynatorka.

Uwaga, utrudnienia w ruchu! 4 grudnia 2016 r. na osiedlu Rudak od godziny 11.00 do 13.00 będą utrudnienia w ruchu na następujących ulicach: Podgórska (od ul. Okólnej do Kujawskiej w kierunku mostu im. J. Piłsudskiego) oraz ul. Kujawska (od ul. Łódzkiej do Dworca PKP) i linii autobusowych o numerach: 12, 13, 29, 38.

 

 Anna Arseniuk: – Biegowi towarzyszą uśmiechy i pozdrowienia od kibiców, odwzajemniane przez uczestników wydarzenia. Moi przyjaciele Robert Piwoński przebrany za św. Mikołaja z pastorałem i Alina Podbielska, która staje się panią Mikołajową, biegną z wielkim workiem, rozdając na trasie cukierki dzieciom. Biegną tak co roku od pierwszej edycji i to właśnie oni oraz inne pełne radości osoby tworzą atmosferę tego wydarzenia. Dla nas biegaczy to wspaniała zabawa i biegowe zakończenie roku.


Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

pollyart