Wydrukuj tę stronę
Młyn Wiedzy świętuje 3. urodziny!
Fot. Przemysław Mrotek

Młyn Wiedzy świętuje 3. urodziny!

Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” jest z nami już 3 lata i przez ten czas, w ramach swojej działalności nie zwalnia tempa. Warsztaty, pracownie, wystawy - sprawdziliśmy, co w ostatnich trzech latach udało się osiągnąć i jakie są plany rozwoju na przyszłość.- Trzy lata działalności Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” to zbudowanie silnej marki i jednego z obowiązkowych miejsc do odwiedzenia podczas wizyty w Toruniu. Dzięki działalności Centrum Toruń zyskał nowoczesną instytucję kultury na mapie miasta – przekonuje Marcin Centkowski z Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”. -Udostępniając wystawy, realizując warsztaty i zajęcia w pracowniach Centrum rozwija nowoczesne metody popularyzacji wiedzy i nauki – dodaje. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy to instytucja kultury, która jest z nami już od 2013 roku. Przez ten czas mogliśmy obserwować jej stopniowy rozwój oraz uczestniczyć w licznych inicjatywach. Liczby mówią same za siebie, gdyż od kiedy „Młyn Wiedzy” został oddany do użytku z oferty skorzystało blisko 278 000 osób. Najwięcej z nas, gdyż ponad 240 tys. zwiedziło interaktywne wystawy, a  niespełna 35 tys. skorzystało z oferty warsztatowej. –Muszę przyznać, że oferta warsztatów  w „Młynie Wiedzy” jest bardzo bogata i sama miałam okazję  z niej skorzystać. Za niewielką opłatą wzięłam udział w naprawdę bardzo ciekawie zorganizowanej lekcji, na temat tworzenia naturalnych kosmetyków. Z pewnością jeszcze kiedyś skorzystam z propozycji warsztatowej Centrum Nowoczesności – wspomina Maria Kontowicz, mieszkanka Torunia.  -Obecnie mamy 4 wystawy stałe, ale przez ostatnie 3 lata także kilkanaście wystaw mobilnych. Organizujemy pikniki popularnonaukowe, jesteśmy organizatorem Europejskiej Nocy Naukowców, aktywnie bierzemy udział w Toruńskim Festiwalu Nauki i Sztuki. Nasze przestrzenie są miejscem, gdzie realizujemy szereg wydarzeń – wspomina Marcin Centkowski. -Między innymi konferencje dla nauczycieli, w trakcie których pokazujemy nowoczesne metody pracy z uczniem –dodaje. Szczególnym zainteresowaniem, w ramach działalności centrum cieszą się ścieżki tematyczne, w których wzięło udział blisko 10 tys. osób. Niewielu mniej z nas odwiedziło pracownie biologiczną i fizyczną, gdyż niespełna 6,5 tys. -Centrum zostało wyróżnione przez Porozumienie Społeczeństwo Nauka i Społeczeństwo, którego jesteśmy aktywnym członkiem, ponieważ w 2015 roku przyznano nam organizację jedynej w Polsce branżowej konferencji "Interakcja-Integracja" – opowiada Centkowski. -Cieszymy się z tego, że nasze propozycje cieszą się zainteresowaniem i dzięki nam może w Toruniu rozwijać się turystyka edukacyjna – dodaje.

Plany na przyszłość
Pod koniec października została oddana do użytku nowa pracownia. Warsztaty w niej odbywają się  w szczególności z myślą o dzieciach i młodzieży, a dla celów edukacyjnych zostały udostępnione kamery cyfrowe, aparaty, rejestratory audio, czy stanowisko typu greenbox. Rozwój Centrum Nowoczesności nie poprzestaje jednak na wspomnianej inwestycji, gdyż już w krótce będziemy mogli skorzystać z nowej oferty warsztatów. -Będzie w dalszym ciągu rozwijało działalność edukacyjną. Po Nowym Roku pojawi się nowa oferta zajęć warsztatowych i w pracowniach. Chcemy rozbudować ścieżkę edukacyjno-eksploracyjną w przestrzeni wystawy "Rzeka" i zmienić część ekspozycji czasowych – zapewnia Marcin Centkowski. -Warto śledzić naszą stronę internetową i profile w mediach społecznościowych, aby zobaczyć, co nowego pojawia się w centrum i przekonać się, że „jesteśmy w ciągłym ruchu!” – dodaje.

Olga Taraszka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
pollyart