Wydrukuj tę stronę
Dzika przyroda na fotografii
Poranek czapli | Zsolt Kudich | Węgry

Dzika przyroda na fotografii

Od 9 stycznia 2016 roku w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie dostępna wystawa zdjęć fotografii dzikiej przyrody. Tworzą ją prace z dorocznego konkursu fotograficznego „Wildlife Photographer of the Year 2015”. W Toruniu odbędzie się jej ogólnopolska premiera.

 

Konkurs fotograficzny jest organizowany od 1965 r., początkowo przez BBC Worldwide, następnie w latach 1986-2014 także przez Natural History Museum w Londynie, a w 2015 r. już wyłącznie przez Muzeum. Dzisiaj jest to najbardziej ceniony i największy w świecie konkurs, w zakresie fotografii natury, dostępny dla zawodowców i amatorów, także dla młodzieży i dzieci. Do zdobycia nagrody aspiruje większość fotografów przyrody. – Zdobywają je, jeśli obraz zawiera w sobie połączenie oryginalnego spojrzenia, szczęścia i znajomości przyrody, co wcale nie musi wymagać uzbrojenia w najlepszy sprzęt i wojaży po całym świecie – wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik CNMW. Ekspozycja będzie dostępna w toruńskim centrum nauki przez miesiąc.

42 tys. zgłoszonych zdjęć

Na najnowszą, 51-szą edycję, zgłoszono ponad 42 tys. zdjęć, wykonanych przez ponad 4 tys. fotografów, z ponad 90 krajów. Zaproponowano nowe kategorie, jednocześnie zachęcając uczestników do wypróbowania najnowszych technologii fotografowania, dzięki czemu ciekawiej i wszechstronniej mogli zademonstrować różnorodność dzikiej przyrody i sposoby jej obrazowania. Życie, to także wyczucie czasu i miejsca. Bycie we właściwym czasie i we właściwym miejscu, może stanowić o zdobyciu pożywienia lub pozostaniu głodnym, o znalezieniu partnera, a nawet o życiu lub śmierci.

„Życie płynie szybko”

Ta pokonkursowa wystawa pokazuje takie właśnie sytuacje, dzięki byciu autorów zdjęć we właściwym miejscu i czasie. Kilka chwil później, kilka sekund wcześniej i te momenty mogłyby nie zostać uchwycone. Życie płynie szybko. Narodziny, zagrożenie, walka, przeżycie – dzieją się ciągle, raz za razem. Większość z tych codziennych dramatów jest nam nieznana. Dzięki fotografom z całego świata, niektóre z tych momentów zostały uchwycone, abyśmy mogli je zobaczyć i kontemplować. Niektóre momenty są zwyczajne, a inne niezwykłe. Jedne podnoszące na duchu, a drugie stawiające pytania nad naszym oddziaływaniem na przyrodę. Także dzięki temu, wystawa ma ogromny walor edukacyjny, ukazując dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi, a przez to pobudzając w nas chęć dbałości o jej przyszłą jakość.

Zdjęcia z wystawy są nie tylko obrazowymi ambasadorami świata krajobrazu, flory i fauny, w środowisku dzikim i cywilizowanym. Ukazują też artystyczną perfekcję, techniczne zaawansowanie fotografii i naturalne piękno przyrody, uchwycone przez fotografów w momencie jej wspaniałości. Wszystkie mają coś wspólnego – są niezwykłym źródłem piękna, zachwytu i radości. Nic nie oddziałuje bardziej niż sugestywna fotografia, która stymuluje wyobraźnię, zajmuje umysł i porusza serce.

Chwile uchwycone w kadrze

Na wystawę składają się wyłącznie fotografie nagrodzone i wyróżnione w 16 kategoriach oraz 4 nagrodach specjalnych. Jest ich 100, autorstwa 76 fotografów, z 23 krajów. Czy to oglądając bardzo osobiste, pojedyncze kadry, czy zestawy zdjęć, widać że wszystkich autorów łączą frapujące obrazy, znakomita narracja i wspólny cel: własne umiłowanie przyrody i chęć zaszczepienia takiej postawy u odbiorców ich dzieł. Fotograf, który wykonał zdjęcie najbardziej zachwycające i zapadające w pamięć, otrzymał oficjalny tytuł Fotografa Dzikiej Przyrody 2015. Osobno oceniane były prace młodych fotografów, do 17 roku życia. Podobnie do konkursu dla dorosłych, ten z nich który wykonał zdjęcie ocenione jako najbardziej interesujące, otrzymał oficjalny tytuł Młodego Fotografa Dzikiej Przyrody 2015.

Czternasty rok z rzędu wystawa wpisuje Polskę na listę kilkudziesięciu państw, gdzie oglądają ją miliony osób. Najnowsza edycja wystawy gości w Toruniu po raz ósmy, a w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy po raz drugi. Następnie zobaczą ją jeszcze mieszkańcy m.in. Bielska-Białej, Bytomia, Trójmiasta i Szklarskiej Poręby.

Organizatorem tourne wystawy po Polsce jest Agencja Zegart. Więcej informacji o wystawie można znaleźć na FotografiaDzikiejPrzyrody.pl.

„Wildlife Photographer of the Year jest własnością Natural History Museum i BBC Worldwide”.

Centrum Nowocześności Młyn Wiedzy
Władysław Łokietka 5

8 stycznia 2016 roku o godz. 10:00

pollyart